Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

aldraqraudetot
Subiect Autor

ce probleme se pot intalni la cupra...

13 Ian 2011, 14:14

ce probleme pot intalni la o cupra de prin 2008 2009 cu 45.000 respectiv 50.000 km. mi-ati recomanda o astfel de masina la second hand. pretul in jur de 15.000e cu tot pe ea. xenon, trapa..etc. ma gandeam sa iau una de la carlex auto deoarece astia dau si garantie. m-am tot gandit si ibitza cupra totusi e cam micutza iar de leon cupra nu am bani sa o iau noua. va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi

volvol

Re: ce probleme se pot intalni la cupra...

13 Ian 2011, 22:54

Ai putea sa-ti iei un Leon FR nou, care este mai ieftin decat un Leon Cupra.

In felul asta ai avea si varianta cu facelift, care arata mai bine zic eu (mai ales la interior).

Asta daca vrei masina noua, cum ai spus ca ai vrut initial sa-ti iei Ibiza Cupra care este la acelasi pret cu Leon FR.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

BOGY26
Bogdan

14 Ian 2011, 01:50

Ce maisna ai mai avut pana acum?...sau ce ai mai condus?...Cupra la 50 000 km este foarte ok, poate sa schimbi placutele de frana, filtrele si uleiul..in rest nu ai ce probleme sa intampini daca daca acesti km sunt reali...acum depinde ce vrei, sper ca nu vrei consum de 7-8 in oras si 6 afara...Cupra este o masina sportiva care chiar trage(si consuma)....sper sa te gandesti bine sa ai bani sa si o intretii dupa ce o cumperi..
@volvol: omul a cerut sfaturi despre Leon Cupra, nu despre FR sau Ibiza, eu zic ca diferenta de bani intre un FR nou si o Cupra este intr-atat de mica incat iti recomand Cupra, daca este si din 2009 mai ai garantie inca 1 an de la Seat( sunt posesor de FR 2.0 TFSi 200 cp, dar la orice ora as da masina mea+diferenta pe o Cupra, daca as avea banii).

LIFEPHORM

14 Ian 2011, 05:05

Problemele tehnice cu care te poti confrunta nu sunt unele standard. Depinde foarte mult de cum a fost exploatata masina pana la momentul respectiv.
Este mai indicat sa cumperi un auto de la o persoana pe care o cunosti, sau eventual o masina de la un prieten care a luat-o de la 0 km si unde poti avea acees la un istoric real al acesteia.
Dincolo de consumul ceva mai ridicat al unei Cupra, asta daca ne legam de ordinul financiar, nu sunt alte probleme standard care pot aparea. Verifica eventual daca a fost schimbat compresorul de AC pe garantie. E o problema mai delicata la masinile din grupul VAG si tine de o piesa destul de scumpa daca ar trebui inlocuita din banii tai. De cele mai multe ori aceste compresoare nu sunt utilizate corect, ceea ce le face sa cedeze in timp. Verifica articulatii, amortizoare, tot sistemul de suspensie. E o masina dupa parerea mea cu cele mai lejere si permisive suspensii sport din cate am condus, insa la drumurile noastre, orice e posibil! Verifica daca poti pompa de benzina de inalta presiune aflata la motor. Se desface usor si se curata la fel de usor. Iti poate "spune" multe informatii despre combustibilul cu care a mers masina pana atunci precum si despre regimul in care a fost condusa. Un stil de condus rudimentar si subturat acolo unde nu este cazul (mai ales daca vorbim de un turbo), creeaza multe neplaceri in timp legate de depuneri pe majoritatea partilor interne ale masinii, cu precadere dincolo de camera de ardere. E indicat, daca te-ai decis sa faci aceasta alegere, sa schimbi tot ce intra la o revizie tehnica, eventual placute frana si verificat cu atentie geometria (eventual refacuta) + cauciucurile cu care s-a mers pana atunci. In rest, doar rabdare sa ai pana incepi sa te indragostesti de ea! :) Spor la alegere!

BOGY: Cu un K04, niste injectoare, frane 345 si relocare DV poti face usor Cupra din FR-ul tau ;)
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

volvol

14 Ian 2011, 09:53

BOGY26 scrie:
@volvol: omul a cerut sfaturi despre Leon Cupra, nu despre FR sau Ibiza, eu zic ca diferenta de bani intre un FR nou si o Cupra este intr-atat de mica incat iti recomand Cupra, daca este si din 2009 mai ai garantie inca 1 an de la Seat( sunt posesor de FR 2.0 TFSi 200 cp, dar la orice ora as da masina mea+diferenta pe o Cupra, daca as avea banii).

"Omul" s-a gandit initial si la o Ibiza Cupra noua din ratiune de bani, insa a renuntat la idee pentru ca este prea mica (ma gandesc ca spatiu interior/portbagaj/etc) - cel putin asa inteleg eu din mesajul sau (penultima fraza). I-am spus ca un Leon FR (care este mai mare decat Ibiza Cupra), are acelasi pret si cam aceleasi performante (poate chiar sta putin mai bine FR-ul la acest capitol). Singura diferenta (doar la dotari ma refer) intre ele este ca Ibiza Cupra are DSG standard. I-am mentionat despre Leon FR pentru ca din mesaj nu reiese ca a analizat si aceasta posibilitate.

Eu unul prefer varianta de Leon cu facellift care arata mai bine in interior (radioul, bordul, volanul, plasticele, schimbatorul etc) si parca si la exterior - second ar lua varianta fara facelift. Asta daca este voie sa ai o parere personala pe forum. :lol:

Oricum, tu ca si "posesor de Cupra" care merge zi de zi cu ea i-ai raspuns omului exact la subiect. Nu mai este nevoie sa-si dea nimeni cu parerea, recunosc ca ne-am bagat aiurea. :yh
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Bubulutza

14 Ian 2011, 09:59

...si inca ceva: verifica eventuale semne de reparatie - fii atent la imbinarile caroseriei si la diferente de culoare intre elementele caroseriei :hi

mususk266

14 Ian 2011, 10:24

sfatul mele ar fi ca neaparat sa verifici starea consumabilelor(placute de frana, filtre etc) depinde de numarul de kilometri si cat a trecut de la ultima revizie, sa te duci sa vizionezi masina cu cineva avizat, eventula cu cineva posesor de cupra sau macar cu cineva care a avut masina de putere mare.
cum s-a mai spus, fiind vorba de o cupra este bine sa stii de la cine cumperi masina pentru ca cine are la cupra stie clar de ce si pentru ce si-a cumparat-o.
in general sa urmaresti la masina lucrurile la care te uiti si despre care te interesezi cand achizitionezi o masina, orice masina, in plus cele specifice modelului de masina ca doar nu-ti cumperi tico adica trebuie sa te gandesti bine la consum, la faptul ca este pe benzina si ca preturile tot cresc, atentie daca cel care o vinde s-a dus la liniute cu masina, ce fel de carburant a folosit, cum a expolatat masina in sensul ca poate a mers subturat sau din contra, istoric, semne sau indicii de accident...
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

BOGY26
Bogdan

14 Ian 2011, 12:12

LIFEPHORM scrie:
BOGY: Cu un K04, niste injectoare, frane 345 si relocare DV poti face usor Cupra din FR-ul tau ;)

Cu banii care ii dau pe aceste componente+accesoriile aferente(turbo back, evacuare, admisie, soft) imi iau o Cupra clean si am si jante pe 18, am si interiorul(care imi place la nebunie), am si faruri bixenon adaptive...din aceste motive am spus ca as da FR-ul meu si diferenta pe o Cupra, daca vreau putere mai mare, imi iau EVOMS CAI, evacuare completa si ma duc la REVO..
Nu vreau sa poluam topicul baiatului, dar eu sper sa isi ia Cupra si sa fie foarte atent la cei 240/1 cp care ii dezvolta :drive

aldraqraudetot
Subiect Autor

15 Ian 2011, 00:00

eu va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru sfaturi. voi tine cont de tot ce mi-ati spus. sa va explic mai pe larg cum sta treaba. eu am cash 15.000 euro de fapt ii voi avea cel tarziu la inceputul lui februarie si m-am hotarat la cupra deoarece acum 2 ani am facut un drive test cu masina si am ramas cu gura cascata. vreau sa cumpar masina de la carlex si din cate stiu acum ceva vreme primeai si 1 an garantie de la ei, cred ca si acum tot asa este. eu am un peugeot 206 1.4 hdi care vis a vis de consum vreau sa spun ca este foarte mic si mai conduc destul de des un range rover v8 diesel al matusii mele. la consum nu ma astept sa imi consume 10% in oras, sunt constient ca va fi mare consumul dar cel putin nu o arde de pomana ;). in ultimele zile am aflat ca suma va fi de 15.000 si am facut o selectie din care eu votam cupra. am tot cerut pareri pe la prieteni si toti au zis clar cupra. am intrebat-o pe mama bineinteles cu pozele in fata si a spus ca seatul ii place (bineinteles doar ca aspect pentru ca ce tine de date tehnice... nu m-am obosit sa ii explic ceva ce nu intelege). acum astept banutii dupa care sa va prezint si eu masina mea:). multa bafta tuturor si muuuulti km fara GROPI

BOGY26
Bogdan

15 Ian 2011, 03:32

Ma bucur ca ai ramas la Seat Leon Cupra...este o alegere foarte buna din toate punctele de vedere...este bine ca ai si hdi-ul, ptr. consum :lol:

aldraqraudetot
Subiect Autor

15 Ian 2011, 12:01

da ala e bun pentru consum. oricum la cupra daca sta pe la un 15% in oras nu cred ca va sta sa se odihneasca :)

cosminidis

18 Ian 2011, 19:39

Cu un FR ai facut drive-test? S-ar putea sa iti placa la fel de mult. Cupra zic ca este mai mult pentru circuit, nu cred ca o sa simti pe soselele noastre vreodata nevoie de mai multa putere decat iti da un FR. De fapt cred ca pentru noi si 1.4 TSI este super suficient...

Nu vreau sa iti tai avantul, dar ma gandesc ca cineva care isi cumpara Cupra / GTI nu o cumpara ca sa o menajeze, deci ai sanse ca masina sa fi fost muncita la viata ei, sau sa nu fi vazut rodaj, etc. Riscul este cu atat mai mare cu cat masina este mai sport.

Eu te sfatuiesc sa faci un drive-test si cu un FR, nu cred ca ai unde sa pui 200 CP pe sosea in Romania. Plus ca iti scuturi toate pietrele de la rinichi (si bucsele) cu suspensia de Cupra.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

aldraqraudetot
Subiect Autor

19 Ian 2011, 14:41

este adevarat si ce spui tu dar ma gandesc ca dupa ceva vreme o sa vreau ceva mai multa putere si voi avea de unde sa scot sau voi avea nefolosita :)

CIOBY R H U

19 Ian 2011, 17:39

clarrrrr cura:Dsal :hi
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

mKv

20 Ian 2011, 08:59

Daca vrei sa mergi cu 240 de cai ca si cu 200 de cai, poti...invers, nu prea...
Oricum, puterea motorului nu iti va fi niciodata indestulatoare :D
Eu am mers si cu FR ( vreo 3 zile ) si cu o CUPRA ( cam 1 saptamana ) si impresia generala care mi-au lasat-o este ca FR-ul pare mai "civilizat" in oras, mai comod, trage mai liniar ( nefiind atat de multa putere la roata dintr-odata) si consuma chiar foarte decent (cca. 11.5l/100km - in Focsani ).
Pe de alta parte, CUPRA este cam rigida ( vorbesc aici tot de Focsani, unde drumurile sunt vai de mama lor), mai "nervoasa" ( tot timpul ma apropiam prea tare si prea repede de cel din fata ), consuma ceva mai mult ( cca. 15l/100km ), dar odata pusa la drum..e altceva ! Chiar da rusine la multe masini, e foarte comoda ( mi-a lasat impresia de mai comoda decat FR - probabil de la scaune si de la faptul ca nu avea nicio secunda de ruliu ), te ajuta din orice treapta-orice turatie ( la FR mai retrogradam cateodata ), iar consumul e cam acelasi ca la FR ( eu stateam cam pe 11-11.5l/100km - dar mers ceva mai agitat ).
Referitor la ce sa verifici, nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme. Un posesor de CUPRA de cele mai multe ori va avea grija de masina sa ca de o ...CUPRA :) . Nu cred sa fie masini neglijate. De alergate, sunt alergate - dar pana la urma, pentru ce sa iti iei o CUPRA ? Sa o pastrezi PRISTINE pana cand o vinzi altuia ?! Oricum masina duce :)
E doar o parare, dar m-am gandit sa o impartasesc.
PS : sunt vreo 3 CUPRA pe Autovit...2 chiar de pe la Weltauto care merita atentia ta ;)
Have fun ! :)