Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

robra
Subiect Autor

Intrebare declansare airbag

12 Ian 2011, 13:39

Salutare din nou,

In urma unei discutii cu niste colegi de munca, am ramas cu o dilema care inca nu a clarificat-o nimeni, si am zis sa cer o parere si pe forum, intrebarea ar fi: se declanseaza airbag-ul frontal in cazul unui impact frontal daca centura de siguranta nu este conectata? :hi
SEAT LEON 1.6 102 CP - 2007

Bynx
Meme

Re: Intrebare declansare airbag

12 Ian 2011, 14:20

extras din Owner's Manual 1M

"If you are not wearing a seat belt or lean forward whilst driving or are sitting in the wrong position, you are open to a higher risk of
injury in an accident when the Air Bag System inflates.
Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson

robra
Subiect Autor

12 Ian 2011, 14:55

Bynx scrie:
extras din Owner's Manual 1M

"If you are not wearing a seat belt or lean forward whilst driving or are sitting in the wrong position, you are open to a higher risk of
injury in an accident when the Air Bag System inflates.

sa inteleg ca se declanseaza chiar daca nu este pusa centura de siguranta !? 9doar ca ei te sfatuiesc sa o porti ca sa te tina tintuit de scaun si sa nu te prinda intr-o alta pozitie....)

Bynx
Meme

12 Ian 2011, 15:22

Nu sunt eu as la engleza, dar spune acolo: "If you are not wearing a seat belt or lean forward whilst driving or are sitting in the wrong position...".
Eu inteleg prin asta "sau", nu neaparat ca te tine centura in scaun.
Dar e o parere, eu zic sa asteptam si altele. :hi
Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson

DiNO

12 Ian 2011, 16:05

Din cate stiu, la modelel vag cu senzor de centura, airbagul nu se declansaza daca centura este cuplata.

Cel mai periculos este atunci cand senzorul de centura este pacalit prin cuplarea centurii prin spatele scaunului sau folosirea unor capete de centura false.
Ai toate sansele sa iti rupi gatul, deoarece corpul are tendinta sa se duca inspre parbriz in timp ce airbagul "iti va da un crosheu" de te poate lasa paralizat.
Am un coleg cu leon care a patit asta.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER

robra
Subiect Autor

13 Ian 2011, 09:27

DiNO scrie:
Din cate stiu, la modelel vag cu senzor de centura, airbagul nu se declansaza daca centura este cuplata.

Cel mai periculos este atunci cand senzorul de centura este pacalit prin cuplarea centurii prin spatele scaunului sau folosirea unor capete de centura false.
Ai toate sansele sa iti rupi gatul, deoarece corpul are tendinta sa se duca inspre parbriz in timp ce airbagul "iti va da un crosheu" de te poate lasa paralizat.
Am un coleg cu leon care a patit asta.

Te contrazici putin in afirmatii, initial spui ca airbag-ul nu se declanseaza daca centura este cuplata si pe urma revii si spui "Ai toate sansele sa iti rupi gatul, deoarece corpul are tendinta sa se duca inspre parbriz in timp ce airbagul "iti va da un crosheu" de te poate lasa paralizat." din care reiese ca daca pacalesti senzorul si pui niste capete false in cazul unui incident se va declansa airbag-ul si impactul cu el poate fi letal...... Ai vrut cumva sa spui in prima fraza ca " airbagul nu se declanseaza daca centura nu este cuplata?

synkro

13 Ian 2011, 11:54

robra scrie:
DiNO scrie:
Ai vrut cumva sa spui in prima fraza ca " airbagul nu se declanseaza daca centura nu este cuplata?

Sigur asta a vrut sa spuna :D

Si eu sunt curios de treaba asta, stiu ca la VAG-urile si Opel-urile mai vechi nu sarea airbag-ul daca nu aveai centura si cred ca asa ar fi normal. Altfel risti ca la un accident nu foarte sever dar care totusi gadila senzorii sa te alegi cu niste arsuri sau cum spunea colegul mai sus.
Seat Leon 1P 1.9TDI Sport-up / Ada Blue
BMW M3 e36 / Laguna Seca Blue
- Insomnia Racing Club -

BOGY26
Bogdan

14 Ian 2011, 01:54

Va spun pe pielea mea ca, chiar daca nu ai centura pusa iti sare airbagul :!: :!: :!: si aici ma refer strict la impactul din mers...pe loc nu am aflat, inca :?

robra
Subiect Autor

14 Ian 2011, 10:19

cele mai relevante sunt experientele....deci in concluzie se declanseaza si fara centura pusa....BOGY26 sa speram ca nu o sa afli si ce se intampla cand stationezi

DiNO

14 Ian 2011, 11:55

mi-a scapat un nu... asa stiam, ca nu sar daca nu ai centura pusa.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER

BOGY26
Bogdan

14 Ian 2011, 12:01

robra scrie:
cele mai relevante sunt experientele....deci in concluzie se declanseaza si fara centura pusa....BOGY26 sa speram ca nu o sa afli si ce se intampla cand stationezi

Deocamdata stationez :x ...am masina in service... :(
DiNO: sar airbaguruile

CIOBY R H U

22 Ian 2011, 11:41

se declanseaza sigur chiar daca nu ai centura de siguranta.am un prieten care a facut accident si nu avea centura dar airbagurile sau declansat.sal drumuri bune :hi
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND