Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Bamse
Moderator

Re: cutie de viteze ibiza 2001

11 Ian 2011, 22:55

verificare neaparat la un service profi uleiul din cutie, eventual chiar schimbat avand in vedere anul masinii, nu este regula sa fie schimbat.
si verificare timonerie cutiei.

bafta, si sa ne tii la curent.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

DuraCristi
Subiect Autor

12 Ian 2011, 16:09

o sa merg pe sfarsitul saptamanii viitoare si cred ca o sa schimb doar uleiul deocamdata de altceva nu am bani deocamdata... sper ca si schimbatul uleiului sa nu fie scump
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

deyuuu
ARDELEANU

12 Ian 2011, 17:14

sapt viitoare merg si eu la un mecanic ... luni cred :P

sa vedem ... ce diagnostic imi da :D

chelie77

13 Ian 2011, 23:13

Si la a mea caraie cateodata cand o bag in a doua.De abea astept sa aflu de la voi ce ati rezolvat la service!
Seat Ibiza 1.9 SDI 2002
viewtopic.php?t=2374

deyuuu
ARDELEANU

21 Ian 2011, 21:36

Azi am fost pe la mecani si am aflat urmatoarele: Ambreaju e pe duca !
Arcurile fata sunt de alt tip
Capac spalator faruri (60RON :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: )

BALTAZAR2003
Moderator

21 Ian 2011, 22:31

Si de unde stiu mecanicii ca arcurile la tine sunt de alt tip?
din cate am vazut eu la cordoba mea pot fi montate din fabrica pentru motorul meu 2 tipuri de arcuri.
Probabil si la tine este la fel...se pot identifica aproximativ dupa culoarea de vopsea cu care sunt marcate.
Cam scumpa bucatica aia de plastic, nu ai o sapuniera pe care sa o decupezi in forma capacului?
:lol: :lol: :lol:
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

deyuuu
ARDELEANU

21 Ian 2011, 22:34

trebe sa fac de undeva rost de capacel si apoi il leg cu sarma :yh

pai mi`a zis ca sigur nu sunt pt modelul meu ca is prea tari . s`au uitat la ele si a zis ca o fo de pe un diesel sau vario ssau cine stie ..
dar sta prea ridicata fata .. zici ca isi ia zborul ....

DuraCristi
Subiect Autor

22 Ian 2011, 13:14

de cutie nimic nimic?????.....eram tare curios...

din cate am observat a mea dupa ce sa incalzit un pic mergea foarte bine cutia... incep sa cred ca e din cauza frigului
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

deyuuu
ARDELEANU

22 Ian 2011, 14:57

la mine cand se incalzeste caraie ... sper sa fie de la ambreaj ...

mecanicu asa o zis ca ambreaju face figuri ... si ca e pe duca ...

Adrian Truta

05 Feb 2011, 10:44

Salut
Am si eu un seat cordoba si o problema mica am si eu la cutie, cand bag in viteza 1 are o retinere, ca si cum agata ceva, dar in rest merge foarte bine cutia!
Viata este ca si o piesa de teatru, unde esti nevoit sa joci cat mai profund, cat mai corect, cat mai provocator..deoarece TU esti propiul tau stapan\" deci nu uita \"JOACA DUR...

DuraCristi
Subiect Autor

05 Feb 2011, 12:20

Adi la tine merge usor cutia insa la mine mai ales dimineatza merge foarte greu... dupa cateva sute de metrii isi mai da drumul dar tot parca nu merge normal...
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

andrutza

05 Feb 2011, 14:12

Baieti,

Nu sunt eu AS...in mecanica dar nu va speriati. Eu sunt de parere ca din cauza gerului din ultima vreme vi se pare ca aveti probleme. Uleiul din cutia de viteze este la un nivel la care sa unga toate treptele, incepand de la a 5-a (care este cea mai mare...si la 1-a care este cea mai mica-si unde nivelul uleiului ajunge la fiecare... Eiii...daca ramai fara ulei in cutia de viteze...incepe sa iti caraie cand bagi in viteza incepand cu trepetele mici..a 1-a, a 2-a.....
Dar cu gerul acesta....uleiul numai este fluid...este ca o marmelada si ungerea nu se mai face la un nivel superior...si este posibil ca sa ai probleme cand o bagi in a 2-a, spre a 3-a etc.Cu siguranta nu ai patit nimic cand era cald...pentru ca atunci lichidul era fluid...
Eu zic totusi pentru siguranta masinii...sa te duci la un service sa verifice uleiul din cutie...este posibil sa fie si murdar...pentru ca in momentul in care tot mecanismul de rulare a cutiei se pune in viteza...piesele se freaca intre ele....se depune un fel de pilitura in cutie...dar asta nu afecteaza...dar e bine sa il schimbi...
Verifica totusi...nu costa mult!!

Spor si nu va faceti griji...o cutie de viteze nu se strica asa usor!! :glasses :drive
Seat Ibiza 1.2 - 2004
-The best Ibiza ever-

BALTAZAR2003
Moderator

05 Feb 2011, 17:57

Nu lipsa uleiului face sa intre mai greu in trapta dorita cand este frig ci o proprietate normala a uleiului.
La frig creste vascozitatea, deci piesele in miscare cum sunt pinioanele de sincronizare se misca mai greu, cadn se incalzeste redevine fluid si la fortele din cutia de viteze temperatura creste rapid.
Asta este motivul pentru care la 30000km ori la 2-3 ani se schimba uleiul din cutie, intrucat pierde din calitatile initiale.
Cea mai simpla metoda este sa schimbi uleiul din cutie cu unul foarte bun sintetic.
Este o investitie ce se merita pe deplin, indiferent daca gica mecanicul de la service spune ca uleiul din cutie nu se schimba, este si normal sa nu doreasca schimbarea lui, el castiga mult mai mult daca-ti crapa cutia si trebuie reparata.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

DuraCristi
Subiect Autor

05 Feb 2011, 18:38

andrutza scrie:
Baieti,

Nu sunt eu AS...in mecanica dar nu va speriati. Eu sunt de parere ca din cauza gerului din ultima vreme vi se pare ca aveti probleme. Uleiul din cutia de viteze este la un nivel la care sa unga toate treptele, incepand de la a 5-a (care este cea mai mare...si la 1-a care este cea mai mica-si unde nivelul uleiului ajunge la fiecare... Eiii...daca ramai fara ulei in cutia de viteze...incepe sa iti caraie cand bagi in viteza incepand cu trepetele mici..a 1-a, a 2-a.....
Dar cu gerul acesta....uleiul numai este fluid...este ca o marmelada si ungerea nu se mai face la un nivel superior...si este posibil ca sa ai probleme cand o bagi in a 2-a, spre a 3-a etc.Cu siguranta nu ai patit nimic cand era cald...pentru ca atunci lichidul era fluid...

Spor si nu va faceti griji...o cutie de viteze nu se strica asa usor!! :glasses :drive

Deci caraie doar in a-2-a. Ma gandesc eu asa: daca e asa cum zici de ce imi intra greu a 5-a.. e adevarat cand e cald merge usor si intra foarte usor insa a5-a si cand e cald si cand e frig intra la fel de GREU :cry:
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

andrutza

05 Feb 2011, 20:06

Cristi..
Cel mai bine este sa te duci la un service de incredere ..sa verifice uleiul din cutie.
Nu stiu daca ti se intampla de fiecare data cand iesi cu masina...aceasi problema sau doar uneori. Dar crede-ma ca nu te costa nimic daca te duci si pui o intrebare cineva care se pricepe.Daca stai asa...o dai in alte probleme
Drive safe!!
Seat Ibiza 1.2 - 2004
-The best Ibiza ever-