Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

raulraymond
Subiect Autor

reglare faruri stanga dreapta

07 Ian 2011, 20:14

Salutare,

am gasit nu mai stiu exact unde un post cu reglare faruri. Masina e un Leon 1M 2003 1.6 16v. Am incercat sa reglez si eu dar numai minuni au iesit. De la ambele reglaje mie mi se regleaza sus jos, "de nici o culoare" nu am gasit de unde se regleaza stanga - dreapta. M-am apucat de reglat deoarece farul stanga imi bate cumplit de mult in dreapta, asta am vazut pe timp de ceata. A mai incercat cineva de capul lui sa regleze farurile. M-ar ajuta niste sfaturi daca aveti, asta ca sa nu ma ia la service-uri 150--2oo RON pe reglat.

Merci.
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
"The greatest pleasure in life is doing what people say you CANNOT DO"

zeusik
Nashul

Re: reglare faruri stanga dreapta

07 Ian 2011, 20:35

costa 30 lei reglatul. :hi
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

raulraymond
Subiect Autor

08 Ian 2011, 08:25

WOW!!!!! Nu ma apuc sa dau nume, dar la reprentantele din mures sub 100 RON nu am gasit

zeusik
Nashul

08 Ian 2011, 10:10

Dar nu trb sa te duci neaparat la reprezentanta pt o reglare de faruri. Sunt atatea service-uri care fac acest lucru, trb doar sa cauti la tine in oras, cel ptn la Bucuresti si in alte zone, acesta este pretul. bafta.
P.S; totusi incearca si la reprezentanta Dacia, s-ar putea sa ai o surpriza ,placuta ;)
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

raulraymond
Subiect Autor

08 Ian 2011, 10:43

ok, merci de pont, o sa le dau un telefon. MS :hi

raulraymond
Subiect Autor

11 Ian 2011, 19:03

problem solved :bounce:, hehe, noroc cu ceatza de afara, una de altfel ff deasa. pe ceatza se vede foarte bine unda luminoasa, asa ca m-am descurcat. Poate nu e perfecta ca la un service, dar mna....

FlorentinPavel

03 Feb 2011, 16:46

Din cate stiu eu farurile nici nu se regleaza stanga - dreapta, ci doar sus-jos.
E chiar o problema cu farurile masinilor de Anglia, care bat mult in stanga pe contrasens cand ruleaza pe continent si trebuie schimbate la inmatriculare in tara noastra, nici nu se pune problema sa fie reglate.

raulraymond
Subiect Autor

03 Feb 2011, 21:23

ciudat, eu pe ceata vedeam cum se misca unda stanga dreapta. Ce e mai important e ca acum imi bat bine.

FlorentinPavel

11 Oct 2011, 14:20

Daca vrei neaparat sa le reglezi stanga - dreapta, atunci trebuie sa ovalizezi gaurile din urechile de prindere ale farurilor, insa farurile nu vor mai fi in linia masinii, adica vor aparea ca la o Dacie pe care nimic nu mai sta la linie.
Daca vrei sa modifici doar oglinda interioara a farului ca sa bata stanga sau dreapta, trebuie sa scoti geamul farului la cald si sa umbli la sistemul de prindere.
Farurile se regleaza doar sus-jos in mod normal, altfel trebuie sa faci modificari precum cele exemplificate de mine.

BALTAZAR2003
Moderator

11 Oct 2011, 14:46

Nu are de ce sa modicfice nimic, farurile se regleaza si pe inaltime si pe orizontala, au suruburi de reglaj. Reglajul lor se face pe orice stand de itp si costa cam 15ron.
Vorbim de masini nu de tractoare .
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

dany19940
Moderator

11 Oct 2011, 19:31

Sunt 2 suruburi de reglaj pe fiecare far la 1M. Unul de sus/jos si unul stanga/dreapta. Un reglaj de far la mine in oras e maxim 20 ron. Cat de ..."reprezentanta" trebuie sa fi ca sa ceri mai mult pentru asta? :lol:
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

FlorentinPavel

12 Oct 2011, 15:28

Nu se pune problema de pret.

Daca farurile pot fi reglate stanga - dreapta, atunci de ce Registrul Auto Roman obliga masinile de Anglia sa-si schimbe farurile atunci cand solicita omologare in vederea inmatricularii in RO ?

Daca farurile pot fi reglate stanga - dreapta, atunci de ce la iesirea din Anglia si intrarea in Franta masinile de Anglia trebuie sa aiba lipite pe faruri lentile antiorbire ?

De ce masina cu volan pe stanga trebuie sa aiba lentile antiorbire cand paraseste Franta si intra in Anglia ?

Nu ar fi mai simplu sa se regleze farurile stanga-dreapta daca s-ar putea ?

puputavi

12 Oct 2011, 16:05

RAR nu obliga schimbarea farurilor decat la masinile la care nu se poate face reglarea farurilor.

Pentru simplul fapt ca stickerul se verifica mai usor decat cum iti bat tie farurile. Cum ar fi in vama sa dirijeze o masina spre un perete sis a analizeze la fiecare cum iti bat farurile.
Si mie unul mi-i se pare mai simpla varianta cu lentilele care le dai jos si le pui inapoi una doua decat sa le reglezi de doua ori.

BALTAZAR2003
Moderator

12 Oct 2011, 16:48

La rar se impune inlocuirea farurilor de la masinile din anglia din motive tehnice ce tin de optica.
Banda de lumina data de farurile masinilor ce merg pe dreapta prezinta o crestere in partea dreapta, cele din anglia sunt pe stanga ridicate.
Asta face ca o masina care are faruri din anglia si care merge pe drumurile noastre sa ii orbeasca pe cei din sens opus.
Daca nu ma insel in manual este explicat cum se poate circula provizoriu cu aceste farusi.
Se lipesc in anume locuri cate o bucata de banda adeziva neagra.

Nu se regleaza nimic stanga dreapta, intrucat tot un fel de doua feluri ar fi, se lipesc acele stikere ori bucati de banda adeziva pe far pentru a opri fluxul luminos nedorit.

Scrie si in manual ce si de ce se procedeaza asa.

:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

FlorentinPavel

13 Oct 2011, 09:36

Multumesc pentru raspuns, imi permit o completare.

Farurile tuturor masinilor nu doar sunt unul mai ridicat si altul mai coborat (problema usor de rezolvat prin reglaj sus-jos), dar bat putin si spre marginea drumului, pentru a nu-i orbi pe cei ce vin pe contrasens.

Insa o masina de Anglia (trafic pe stanga) care ruleaza la noi (trafic pe dreapta) nu mai bate cu farurile spre margine (ca in Anglia la ea acasa) ci bate spre contrasens, orbindu-i puternic pe cei ce vin pe contrasens.

Acesta e motivul din care R.A.R. obliga schimbarea farurilor la inmatriculare in RO, deoarece farurile nu se regleaza stanga-dreapta, ci doar sus-jos.