Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

puputavi
Subiect Autor

Condens/ Inghet pe interior

06 Ian 2011, 11:35

Azi dimineata am gasit masina toata inghetata pen interior.

Am mai avut astfel de probleme dar niciodata in halul asta.
Am vazut ca si geamurile erau inghetate toate 4.

Ce sfaturi imi recomandati pentru a ameliora efectul?

Posibile cauze pentru aceasta situatie?
Sa fie din cauza ca mi-i s-a adunat apa in portierele usilor(am auzit ca asta e o problema des intalnita la leon).

Masina mea este un Seat Leon Top Sport 2003

Ce mi-am planificat este:

Sa imi iau presurile din amsina in casa diseara sa le las la uscat.
Sa iau o carpa sa sterg toate geamurile inainte de a lasa masina.
Sa las usile deschise doua minute diseara inainte de a parasi masina.
Sa cumpar un dezumidificator de undeva si sa-l las tot timpul in masina.

dany19940
Moderator

Re: Condens/ Inghet pe interior

06 Ian 2011, 23:33

Foloseste cat mai putin recircularea la ventilatie. Sau dupa folosire, stai 2-3 minute cu usile deschise.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

puputavi
Subiect Autor

07 Ian 2011, 10:20

Am indentificat.

Problema erau presurile care erau ude. Azi dimineata dupa ce cu seara de dinainte am luat presurile in casa la uscat nu am mai avut condend aproape deloc.
Am facut o comanda de presuri de cauciuc sper sa nu mai am probleme...

Dex-umidificator din pacate nu am gasit, dar mai caut.

olyndor

09 Feb 2011, 00:27

si eu am aceeiasi problema am un leon din 2003 top sport face condens si ingeata toate geamurile si alte masini lasate afara langa a mea acelasi timp nu fac asa ceva, si cine a zis ca rezolvarea sunt presuri de cauciuc nu e adevarat eu am de cauciuc si degeaba si imi mai intra si apa inauntru si cand ploua chiar si pe loc, se strange apa inauntru la toate pragurile e de la chedere cred o sa le schimb
I love TDI [color=#000000]POWER[/color]

bertzi43
B-82-AJS

17 Feb 2011, 13:46

a aparut si la mine aceasta problema de curand,dar doar parbrizul il gasesc inghetat :?: inca nu stiu de la ce poate fi........dar odata cu primavara sper sa dispara problema :yh

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

olyndor

17 Feb 2011, 14:43

aceasta problema este din cauza ca la TOATE seat leon 1M intra apa inauntru la spalat sau cand ploua si chiar daca masina nu e in miscare si aveti mai tot timpl mocheta uda pe jos,si apa se evapora din mocheta si se transforma in abur de asta fac geamurile condens si ingheata daca e cazul, uitativa la alte masini sa faceti diferenta, apa intra in masina pe la chederele de pa usi la modelele dupa 2002 si cele mai pana in 2002 intra si pe la marginile parbrizului, ma tem ca daca le comand noi la seat costa 145 euro dar nu asta e problema, daca le schimb si pun altele identice si tot mai intra ?
cai care au rezolvat sa ne zica si noua ce au facut?
am mai tot timpu mocheta uda nu chiar uda da umezita, ma tem ca o sa mucegaisaca

Roger
Moderator

17 Feb 2011, 14:52

Poate sunt eu exceptia de la regula, dar mie nu mi-a intrat niciodata apa in masina, de unde nici aparatia inghetului la interior.

puputavi
Subiect Autor

17 Feb 2011, 14:57

Iti recomand sa iti schimbi mochetele daca sunt textile. Daca sunt textile si de la incaltamintea cu zapada se vor uda si nu rezolvi nimic.

Eu la a mea din 2003 nu am probleme, parca citisem undeva ca numai la modelele pana in 2002 este aceasta problema.

Mai sunt doua threaduri pe seama asta:
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=138&t=1726
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=136&t=1910

speedyke_stefan

17 Feb 2011, 18:49

Si la mine la fel, sta apa intre usa si prag + covorase mereu ude. Eu am covorase si din textil, deasupra carora am din cuciuc. Teoria mea este ca intrand apa in masina, se aduna apa sub covoras, de unde acum iarna nu se usuca, astfel interiorul masinii e mai mereu uda. ( Eu aveam condens inghetat si pe sub presurile de cauciuc )
Cat mai curand o sa 'sigilez' si eu usile, si sper ca primavara se usca interiorul (in cateva weekenduri cu soare ies la padure si il aerisesc :) ) astfel (cu interiorul uscat si usile sigilate) nu ar mai trebui sa apara fenomenul.

Dupa aceste operatii va informez daca mai este condens in masina, insa cu adevarat, daca nu imi permite vremea, abia iarna viitoare voi afla... :)

multa bafta si spor, Stefan.

olyndor

17 Feb 2011, 21:46

Iti recomand sa iti schimbi mochetele daca sunt textile. Daca sunt textile si de la incaltamintea cu zapada se vor uda si nu rezolvi nimic.
Eu la a mea din 2003 nu am probleme, parca citisem undeva ca numai la modelele pana in 2002 este aceasta problema.

a mea e din 20/10/2003 si nu este ca intra valuri de apa inuntru dar cand ploua este plin de apa intre praguri, jos la toate usile si cand o spal la fel si cei care au problema asta adik TOTI...(exceptie cei care le-au facut ceva modificari) sa se uite panga prag inauntru ca apa se prelige pe langa chedere si intra la mocheta. si am presuri de cauciuc deci apa nu vine de pe picioare cum zic altii

Roger
Moderator

17 Feb 2011, 23:39

olyndor scrie:
a mea e din 20/10/2003 si nu este ca intra valuri de apa inuntru dar cand ploua este plin de apa intre praguri, jos la toate usile si cand o spal la fel si cei care au problema asta adik TOTI...(exceptie cei care le-au facut ceva modificari) sa se uite panga prag inauntru ca apa se prelige pe langa chedere si intra la mocheta. si am presuri de cauciuc deci apa nu vine de pe picioare cum zic altii

Repet: nema apa, nici la praguri, nici pe praguri, nici sub praguri, nici pe mocheta, nici sub mocheta, nici pe presuri, nici sub presuri, nici sub chedere.
La ce modificari te referi? Ce poti modifica la un prag sau la un cheder?

olyndor

18 Feb 2011, 00:13

poti sa le schimbi chederele sau la cauti pe unde intra apa si sa repari asta daca nu ai luat masina la mana a doua si a reparat cel din inaintea ta

Roger
Moderator

18 Feb 2011, 00:27

Masina am luat-o de noua, 0 KM. Daca sustii ca toate fac asa, banuiesc ca ai argumente pentru afirmatia ta.
Totusi, exista o diferenta intre modelul meu si cele anterioare si anume exista un ornament de plastic lipit pe prag, in dreptul fiecarei usi, iar la masina mea nu s-au mai pus.
Poate asta m-a scapat de belea :hi

olyndor

18 Feb 2011, 13:35

si a mea are ornamente de plasitc pe jumate jos la fiecare prag, si acolo gasesc apa de fiecare data cand ploua sau cand o spal, asta au recunoscut si seat-ul, dar o sa caut si revin cu afirmatia lor.

Roger
Moderator

18 Feb 2011, 14:16

De astea e vorba, nu? (poza e luata din aria de dezmembrari, sper sa nu se supere colegul Cristian)
Ei bine, chiar am vrut sa-mi pun asa ceva, dar am renuntat, tocmai pentru ca am citit pe diverse forumuri de problema asta.
Imagine