Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 22

Ciosmi

Re: IF 90 TSI

10 Ian 2011, 01:17

Se poate drept, dar trebuie sa treaca peste punte si te complici!
Daca toba din poza nu este prea lunga,se poate monta,completand cu teava.

ALYon
Subiect Autor

10 Ian 2011, 16:55

Eu vreau sa vin cu toba drept,sa nu ii fac cap de toba,din teava sau altfel,cum se procedeaza?
Nu am cumparat inca toba,dar urmeaza,si nu neaaparat asta,iti dau dimensiunile poate te ajuta cu cv,pt un raspuns mai bun,ms

Lungime totala 50 cm
Lungime corp 31 cm
Diametru intrare 64 mm
Diametru iesire 115 mm

Si mai va intreb cv.Mi-am luat niste leduri de pozitii,leam pus si mi sa aprins becul la bord,cum ar fii este ars,ceva de genu.
Si nu am reusit sa fac problema cu inchiderea,cand deschid usa din telecomanda si din cheie,mi se deschide,la sofer,si la adoua apasare pe deschis,se deschid toate.Cum fac sa le deschid pe toate la o singura apasare.

DiNO

10 Ian 2011, 18:30

ALYon scrie:
Si nu am reusit sa fac problema cu inchiderea,cand deschid usa din telecomanda si din cheie,mi se deschide,la sofer,si la adoua apasare pe deschis,se deschid toate.Cum fac sa le deschid pe toate la o singura apasare.

ALYon in data de 05 Ian 2011, 01:23 scrie:
Salut.Am si eu o intrebare,cand am reglat ceasul,nu stiu ce am facut,ca de fiecare data cand deschid usile din telecomanda,la prima apasare se deschide usa la sofer,si la dubla apasare pe deschis se deschid toate usile+porbagajulll...cum fac sa se deschida tot la rima apasare pe deschis???

Imagine

DiNO tot acolo scrie:
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?p=180822#p180822

ALYon un pic mai tarziu scrie:
ms frumos.

Bara nu poti sa o schimbi si cu casco?

raspunsul il ai in topicul respectiv. daca nu dupa explicatiile mele, dupa schema postata de colegu'.
faci ceva gresit pe parcurs.

bagi cheia in yala si rotesti intr-o directie sau alta. te saluta masina din avarii si aia e. activezi sau dezactivezi deschiderea selectiva.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER

ALYon
Subiect Autor

10 Ian 2011, 19:40

deci masina era inchisa am deschiso din telecomanda,sa deschis decat la sofer,am deschiso,am bagat cheia,si am dat in stanga se aude k se deschid toate se aprind si becurile,si dupa ce o inchid din telecmanda,si deschid,tot una se deschide:(

BALTAZAR2003
Moderator

13 Ian 2011, 12:03

Ia incearca sa citesti cu voce tare ce ai scris mai sus.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

MrPain

13 Ian 2011, 22:16

Pana la urma ai inchis-o sau ai lasat-o deschisa?
Seat Leon Sport-Up 1.4 TSI

volvol

13 Ian 2011, 22:24

La sfarsit omul a deschis-o, dar tot numai una singura s-a deschis - restul au ramas inchise. Deci a lasat-o deschisa, dar si inchisa. Deloc nu esti atent. :yh
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

ALYon
Subiect Autor

14 Ian 2011, 12:02

o am in garaj nu-i problema cum o las:)) dar nu am reusit.trebui sa apas de doua ori pe deschis sa se deschida toate 4,mai incerc sa dau si in stanga de cheie,adica pe inchis

zeusik
Nashul

14 Ian 2011, 12:05

Pt ca asa sunt facute, este modul confort, siguranta. usa soferului se deschide la prima apasare, celelalte la a 2-a apasare.
Ex: ca sa nu deschida copii usa si sa sara din masina , in timp ce se merge nebuneste....
Asa ca nu te mai stresa cu usile.
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

xelaibag

16 Ian 2011, 16:09

Salut. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri la maxim de ea :D
Skoda Octavia Elegance 1.9 TDI 105CP Negru Magic
Si, sper, viitor posesor al unui minunat Seat Leon

ALYon
Subiect Autor

16 Ian 2011, 22:50

merci `zeusik` deci nu pot face nimic.

Cosmin
Admin

17 Ian 2011, 10:00

Alyon, dupa cum ti s-a mai explicat, sistemul de incuiere / descuiere selectiva se poate dezactiva. E specificat clar in manual (dar probabil nu l-ai citit) si ti s-a descris si aici cum sa faci operatiunea.

Ca sa iti reuseasca operatiunea de dezactivare a descuierii selective (adica la o singura apasare pe telecomanda sa se deschida toate usile), tot ce trebuie sa faci e sa fii atent si sa citesti cu atentie ce scrie mai jos si apoi sa procedezi exact asa cum e descris.

Daca nici acum nu o sa reusesti sa faci operatiunea, atunci problema e in alta parte. Si din pacate nu prea are rezolvare. Va trebui sa duci masina la dealer sa faca ei operatiunea.

Imagine

Printul pe care l-am postat eu e extras din manualul masinii pe care l-ai primit de la dealer cand ai cumparat masina. Daca o sa-l citesti cu atentie, o sa fi uimit cate chestii sunt descrise acolo. Spor la citit!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

crisv

19 Ian 2011, 18:30

Vreau sa iti urez si eu bun venit, sa te bucuri de alegerea facuta!

ALYon scrie:
deci masina era inchisa am deschiso din telecomanda,sa deschis decat la sofer,am deschiso,am bagat cheia,si am dat in stanga se aude k se deschid toate se aprind si becurile,si dupa ce o inchid din telecmanda,si deschid,tot una se deschide:(

La prima citire nu am inteles nimic, la a doua am ras in hohote iar din a 3-a, a 4-a si a 5-a citire am incercat sa inteleg exact pasii pe care i-ai urmat.
Daca dupa ce ai descuiat masina, ai deschis usa, ai introdus cheia si ai rasucit-o timp de 3 secunde problema nu s-a rezolvat, cred exista si varianta unei erori a computerului masinii. Si asa cum zicea ghita_celofan, va trebui ca masina sa ajunga la dealer.

Eu am avut o problema cu functia "coming home" cand am cumparat leon-ul - desi am urmat toti pasii pentru activare si setarea timpului dorit, se incapatana sa nu functioneze. S-a rezolvat intr-un final la dealer, unde au constatat o eroare a CB-ului.
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style

ALYon
Subiect Autor

23 Ian 2011, 17:58

cumpar bara fata fr s-au kit aero.,de unde pot cumpara un eleron,nu neaaparat original,mai bun la pret.

Imagine

volvol

24 Ian 2011, 13:17

Eleronul se poate face la comanda, replica dupa cel de la JE Design. Ai aici link-ul cu thread-ul de pe forum unde se discuta asta. Deja mai sunt alti 2 colegi interesati.
viewtopic.php?f=98&t=2945&st=0&sk=t&sd=a&start=60

Pentru kit bara fata/spate de FR/Cupra/Aero ai 2 posibilitati daca vrei sa-ti iasa mai ieftin:
- poti astepta sa ai mici incidente cu masina si le schimbi pe CASCO (platind diferenta)
- urmaresti pe forum si vezi daca sunt colegi care si-au schimbat barile de FR/Cupra cu un alt kit, si le achizitionezi second de la ei

PS: Propun sa nu ti se mai raspunda la mesaje pana cand nu vei scrie corect, de la cap la coada, macar o propozitie dintr-o fraza. :yh
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 22