Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cyupaca
Subiect Autor

Cutia de viteze sau kitul de abreiaj

03 Ian 2011, 19:10

Salut. Am achizitionat un seat ibiza din '95, motor de 1.4, benzina. Toate bune si frumoase. Am facut schimbul de ulei la motor, la cutia de viteze, filtre. Am plecat cu ea la drum si m-a lasat balta. In timp ce mergeam pe autostrada in viteza a 5-a s-a auzit un harait ca si cum mi-ar fi cazut ceva de la motor si masina a inceput sa se infraneze. Am tras pe dreapta si acolo am ramas pana a venit platforma. Problema este ca am vb cu doi mecanici si unu a zis ca mi-a cedat placa de presiune (kit-ul de ambreiaj) si altul ca s-a stricat cutia de viteze. Daca apas abreiajul imi decupleaza si se poate misca numai ca nu intra in viteze. Astept din partea voastra o sugestie si daca este de la cutia de viteze unde pot gasi una. Multumesc

murgan_iulian

Re: Cutia de viteze sau kitul de abreiaj

04 Ian 2011, 19:56

mentioneaza si de unde esti ca sa putem sa te indrumam spre un schrot bun....parerea mea e ca daca e cutia... numai second se merita sa o cumperi....caci noua e mai scumpa ca masina.....
MH-18-JUL
1.6 16V 105CP cod:AUS
Imagine Imagine Imagine

cyupaca
Subiect Autor

05 Ian 2011, 12:07

Sunt in bucuresti. Am gasit deja o cutie de viteze din dezmembrari si daca tot o dau jos pe aia veche ii schimb si kitul de ambreiaj. Ma costa ceva cu totul dar sper sa merite. Imi mai ramane de schimbat distributia (pe viitor) si am cam terminat.

frodoz

07 Feb 2011, 11:43

Probleme cu cutia am avut si eu...sfatul meu: daca tot dai cutia jos, schimba tot kitul de ambreiaj si vorbeste cu ei sa te duci la un control la cutie dupa vreo 1000km.sa imi zici si mie cat te costa, de curiozitate.bafta!
"The faster you go, the bigger the mess"

deyuuu
ARDELEANU

07 Feb 2011, 12:20

un prieten a patit ceva de genu ... si a trebuit sa schimbe cutia de viteze ...
pret 200E ( Audi A4 1997) :( nu stiu pt Seat cat costa una secound ...
dar sper sa nu ma lase si pe mine pt ca stiu ca am probleme cu ambreajul :(

frodoz

07 Feb 2011, 14:34

cutia de seat este intre 400 si 600 E, pret motivat de faptul ca se potriveste pe mai multe modele si marci..
eu am avut noroc de un mecanic foarte bun, care s-a chinuit sa mi faca cutia si mi a luat doar 300 ron cu tot cu schimb ambreiaj...

cyupaca
Subiect Autor

09 Feb 2011, 19:01

Salut. Am schimbat deja cutia si kitul de ambreiaj. :( oricum nici noua cutie nu imi convine (are un pacanit) si m-a costat cam 1200 lei si 900 lei kitul de ambreiaj. Momentan ma pot deplasa cu ea si sa imi fac treaba dar caut o cutie de viteze ca sa o schimb pe asta.

frodoz

09 Feb 2011, 19:19

cam mult ai dat pe kitul de ambreiaj dar avand in vedere ca l-ai cumparat deja..ce pot sa zic...sa l folosesti cu cap :)) cat ti a luat sa ti schimbe cutia si ambreiajul?

luci&dana
VIP

03 Apr 2011, 08:16

o mica mare problema intalnita ieri. am bagat in marchariere, s-a auzit un pocnet la mersul inapoi, apoi schimbatorul nu mai sta in pozitia lui decat daca il tii cu mana. Cum iau mana sare din pozitie...ceva idei despre ce poate fi?
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Bamse
Moderator

04 Apr 2011, 15:57

Fk Fk fk...........dute neaparat la un service si roagate sa fie ceva de vreun sincron ceva.........sa nu se fi stricat pinioane or smt........
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

luci&dana
VIP

16 Apr 2011, 10:57

mersi de raspuns. nu am timp de masina acum, dar asa informativ...ce diferente de pret ar fi intre ce ai zis?
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

cornelius

16 Apr 2011, 18:57

Sa nu fie ceva pe la timonerie, ceva tija sau bieleta de control a manetei.
Oricum, mergi la service si stai langa masina, sa vezi cu ochii tai care e buba.
:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

Mihai BrT

30 Iun 2013, 02:28

Salut! Am achizitionat un Seat Ibiza din 2000 motor 1.4l benzina, iar prima problema care a aparut este la cutia de viteze. Cand e in sarcina se aude un zgomot slab din cutie, iar cand sunt in viteza a 4-a sau cand fac frana de motor se aude un huruit. Initial am crezut ca nu mai are mult ulei in ea asa ca am facut schimbul de ulei. Care pot fi cauzele? Mentionez ca masina intra perfect in viteze, "trage" bine, viteza creste in acelasi timp cu turatia.