Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ionutblv
BLV SCENTS
Subiect Autor

Frana de mana : BLOCATA! Atentie la ger:D

21 Dec 2010, 22:39

In seara asta, am "pus-o" , am ramas cu frana de mana blocata.
Cum D-zeu o dau "jos" :cheers

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Frana de mana : BLOCATA! Atentie la ger:D

21 Dec 2010, 22:50

Asta inseamna ca nu ai trecut de mult pe la service sa curete sabotii de frana si sa regleze cursa.
Eu folosesc frana de mana la fiecare oprire indiferent daca este vara ori iarna si niciodata nu am ramas cu ea blocata.
Practic se blocheaza cel mai des datorita uzurii pieselor metalice ce actioneaza asupra sabotilor.
Mai rar din cauza apei intrate pe cablul de frana.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

ionutblv
BLV SCENTS
Subiect Autor

21 Dec 2010, 22:58

BALTAZAR2003 scrie:
Asta inseamna ca nu ai trecut de mult pe la service sa curete sabotii de frana si sa regleze cursa.

Pe intelesul meu, sa curat placutele fata+spate si cursa... :shock:

BALTAZAR2003
Moderator

21 Dec 2010, 23:21

Saluti.
Da.
Frana de mana este doar pe rotile din spate.
Are actionare prin cablu si prin cateva parghii impinge sabotii.
Daca ai discuri si pe spate atunci va trebui sa vezi daca atunci cand eliberezi frana de mana se slabeste tensiunea in cablu si de ce placutele nu revin la pozitia de repaus, adica dezlipite de disk.
Fiind iarna si frig afara cel mai convenabil din p.d.v. degeraturi si eficacitate este sa apelezi la un atelier de service.
Imagine

ionutblv
BLV SCENTS
Subiect Autor

21 Dec 2010, 23:22

da, DAR , masina e cam greu de mutat fata/spate :shock:
Sunt blocat :shock:

RoshKtu

21 Dec 2010, 23:32

Solutii de dezghetat de la magazinele de piese auto ai incercat? poate au efect...
eu nu am patit-o cu frana de mana... ci cu capacul de la benzina... apasam pe buton fara sa se deschida...
dar sa nu aiba efectul vaselinei pe discuri sau sa atace placutele'discurile intr-un mod negativ..
Ultima oară modificat 21 Dec 2010, 23:34 de către RoshKtu, modificat 1 dată în total.
B 123 RHK

SEAT LEON 1.6 16v 105 cai
HONDA Hornet B 599 TOY

viewtopic.php?f=134&t=4654&st=0&sk=t&sd=a
:iroc:

gamer555
ClubSEAT Admin

21 Dec 2010, 23:34

ca masura de precautie, stiind de astfel de patanii, iarna cand e foarte frig atunci cand o parchez o las doar bagata in viteza, fara frana de mana. in case shit happens... pt ca la fel am avut niste emotii cu toledoul in prima iarna la un frig zdravan cu frana blocata, noroc ca nu era trasa convingator si si-a dat drumul destul de repede.

geambi

23 Dec 2010, 22:52

pentru cei ce au saboti pe spate, este recomandat sa nu foloseasca frana de mana iarna. Personal folosesc frana de mana foarte rar (doar cand parchez intr-o pana ce impune acest lucru)
Cordoba 1.4 75cp

BALTAZAR2003
Moderator

23 Dec 2010, 23:59

De unde o asemenea recomandare?
Eu am saboti si folosesc zilnic frana de mana., NU las masina in viteza nicodata si pana acum nu sa blocat nimic.
Nici la seat nici la altele.
Unde scrie in manual ori in legislatie sa nu se foloseasca frana de mana?
Daca reviziile si intretinerea sunt corect facute nu are motive sa se blocheze.
Cand se uzeaza anumite piese si nu se intervine pentru refacerea jocurilor atunci are motive sa se blocheze.
Imagine

geambi

24 Dec 2010, 19:07

recomandarea de a nu folosi frana de mana iarna, cand e frig, am auzit-o atat de la alte persoane cat si de la TV (la o emisiune auto- nu mai retin care); sau pe net, spre exemplu, urmatorul articol: http://www.auto.ro/stiri/10-sfaturi-pen ... iarna.html (si pt saboti era ceva asemanator, doar ca nu l-am gasit acum)
Cordoba 1.4 75cp

BALTAZAR2003
Moderator

25 Dec 2010, 01:57

Poate o fi valabila la dacii, dar nici acolo intrucat incalca legislatia rutiera.
Poate sa schimbat dar din cate stiu eu cand parchezi nu lasi masina proptita cu caramizi ori in viteza ci asigurata cu frana de mana.
Nu citesc poeziile de pe alte forumuri, daca vrei sa le urmezi nu este nici o problema dar nu recomanda balariile si altora.
Cu asta incheiem discutia.
Imagine

Atanu

25 Dec 2010, 20:25

In legislatie scrie ca in stationare, masina se asigura cu frana de mana, si obligatoriu intr-o viteza inferioara sau marsarriere, daca tot invoci legislatia asa de mult. Pe legiuitor nu-l intereseaza daca ramai sau nu cu frana de mana blocata, el luand in considerare doar siguranta circulatiei.
Cu privire la articolul de mai sus, si la subiect, pot sa adaug faptul ca, atunci cand circuli in timpul zilei pe drum cu zapada semidezghetata, aceasta seare prin toate colturile sub masina, inclusiv pe cablul franei de mana, iar seara cand temperaturile scad, ingheata, si dimineata te trezesti ca nu mai functioneaza. Recomand, unde este posibil, sa nu se foloseasca frana de mana la stationari lungi, pe timp de iarna.
Toledo 1.6 l, 16 V 2002

BALTAZAR2003
Moderator

25 Dec 2010, 20:55

Cablurile de frana au protectii de cauciuc impotriva intrarii apei intre cablu si manta.
Daca reviziile sunt facute corect nu are de ce sa intre apa.
Daca vorbim de seat, la alte marci este alta poveste, dar nici acolo nu se lasa masina neasigurata, asta ca tot invoc legislatia, din cate stiu legile din Romania sunt valabile pe tot teritoriul ei.
Pe legiuitor il intereseaza in principal siguranta circulatiei asta este adevarat, dar tot in legislatie sunt trecute conditiile de a folosi un automobil pe drumurile publice, una din ele fiind ca starea tehnica sa fie in limitele impuse de RAR.
Nu aveti decat sa nu folositi de loc frana de mana, este treaba voastra, dar nu "recomandati" asa ceva si altora pe un forum public.
Imagine