Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Marian21
Subiect Autor

Rabatare oglinzi

20 Dec 2010, 22:35

Am si eu o mica problema....
Azi am fost la spalatorie si ca orice om i-am zis baitului care mi-a spalat masina sa insiste ca era foarte jegoasa... E neagra
Cand am ajuns in fata blocului am dat sa rabateze oglinziile a inceput motorasul sa lucreze dar oglinda sa nu se "plieze". In prima instanta l-am chemat pe cel de la care am masina poate s-o fi lovit el de problema asta.
Problema sta in felul urmator .... dau sa rabateze oglinziile si cea din dreapta lucreaza cum trebuie dar cea de pe parte soferului pocneste face ca toti dracii si la un momentdat cu mare chinuiala se rabateaza dar ... credeti-ma cu greu.
E cam suie adica daca tragi de ea se pliaza singura nu cu mare greutate.... am dat si cu WD40 dar tot aia ....
Nu stiu ce sa fac daca are cineva vre-un sfat inainte sa ma duc la metrotehnica sa dau in jur de 500 RON pentru asa zisa problema astept

Imi cer scuze ca am deschis inca un topic dar nu am gasit problema mea in celalalte

Dumitrescu Paul

Re: Rabatare oglinzi

21 Dec 2010, 07:37

Parerea mea- asteapta sa treaca iarna. Daca mai face asa mergi sa vezi ce are , dar dupa ce va da caldura sigur nu mai face.
Aceeasi problema am avut-o si eu iarna trecuta tot dupa ce am fost la o spalatorie.Intrase apa si a inghetat si de aia facea asa.Apoi toata vara nu am avut probleme.
Acuma imi bag masina in curte si nu mai am nevoie sa rabatez oglinziile, deci nu am mai folosit rabatarea.

Cu rabdare iti vei da seama daca e de la frig sau daca s-a stricat ceva la ea.
Seat leon 1M 1.8 20 VT / 180 CP / 225000 km

Marian21
Subiect Autor

Re: Rabatare oglinzi

21 Dec 2010, 18:18

am vazut ce are azi am fost la un garaj mai "incalzit" ca afara.
Are pinionul central are 3 ridicaturi una dintre ele e rupta .... unde oi gasii acum brat de oglina sau oglinda cu totul dar care sa fie rabatabila....