Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Pierd lichid de racire

31 Dec 2010, 10:32

Salut,
Verificarea garniturii de chiulasa este dificila, poti deduce cu aproximatie daca este buna ori ba dupa cateva indicii.
Daca nivelul in vasul de expansiune scade, ori creste si culoarea lichidului este modificata spre negru, ori are pete de ulei.
Atunci sigur este ciupita.
Daca nivelul uleiului scade ori creste foarte mult si pe joja se prezinta ca o mixtura de culoare nedefinita, ca o emulsie spumata spre culoarea cafelei cu lapte.
Daca ai gasit ceva spuma spre galben la busonul de umplere cu ulei si pe acolo ies gaze este semn de uzura a motorului.
Practic o parte din compresie scapa pe langa segmenti si mareste presiunea in circuitulk de ungere.
Atata timp cat separatorul de ulei nu se infunda nu sunt probleme, decat poate ca nu vei lua RAR-ul. :))
Daca separatorul de ulei care are rolul de a condensa vaporii de ulei si a recircula in admisie gazele de carter se infunda vei avea surpriza sa sara unul din simeringurile de la distributie cu urmarile de rigoare....pierderea uleiului.
Spuma este aparuta in urma condensarii vaporilor de apa si acid azotic rezultati in procesul de ardere al combustibilului.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

dieselbee

31 Dec 2010, 16:08

uzura de la motor nu prea se mai poate rezolva decat cu segmentare , nu? la o masina care valoreaza undeva la 1200 EUR pretul pietei nu cred ca mai are rost sa investesc in ea. hmmm.

Imi era dubios deja ca din vara avea non-stop aburi la esapament , chiar si daca era motorul cald si caldura afara.

Am sa trec pe la un service sa vedem ce zic si aia.

RAR-ul a zis ca-s la limita, o fi din cauza catalizatorului spart....
http://ecomodder.com <--- Ne miscam mai cu talent?

BALTAZAR2003
Moderator

31 Dec 2010, 16:13

Depinde de tine, un set de segmenti nu costa perea mult, daca te limitezi doar la atat, dar cum desfacerea unui motor implica multa munca este bine sa schimbi si restul pieselor. :cheers
Mai ieftin poti scapa cu un motor de la dezmembrari.
La masinile dotate cu sonda de oxigen pierderea lichidului de racire pe esapament ori a uleiului in cantitate mare duce la defectarea sondei de oxigen, lambda, care este semsibila la reziduuri de acest fel.
Deci s-ar fi aprins becul in bord...
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

dieselbee

31 Dec 2010, 16:22

sonda lambda am, insa nu stiu daca exista martor in bord. Poate inca sunt la inceput si nu trebuie sa schimb chiar tot.

Garnitura de chiulasa este undeva la 60 ron pt modelul asta (cod motor ABD). Intr-adevar manopera poate fi multa, mai ales ca motorul nu a fost atins de cand a iesit din fabrica. Mai am 300 km pana la 220000. :oops:

Vedem ce zic mesterii de la service

schimbarea unui motor presupune re-omologare la rar? cam cat costa asta / care e procedura?
http://ecomodder.com <--- Ne miscam mai cu talent?

ionutdoc
Subiect Autor

16 Ian 2011, 15:59

BALTAZAR2003 scrie:
Daca nu au gasit urme inseamna ca se pierde undeva in interior, in radiatorul aerotermei.
Este necesara demontarea bordului pentru a ajunge acolo.
Daca ai si aer conditionat atunci picaturile de lichid se scurg in tavita de evacuare a condensului de pe vaporizatorul climei.
Este o ipoteza.
Cea mai nasoala ar fi sa ai garnitura de ciulasa ciupita si sa il arunce pe evacuare, caz in care pe langa garnitura trebuie sa schimbi si sondele de oxigen.
Bafta.

Dupa mai multe verificari cu diferiti mecanici am ajuns la concluzia ca e posibil sa piarda prin interior, numai ca nu-mi miroase a antigel si la o pierdere asa mare ( 1 litru in 3 sapt) ar trebui sa apara o balta pe undeva, nu?Oricum daca e de desfacut bordul, avand in vedere ca e treaba multa, ar cam trebui sa fiu pregatit si cu piesa de schimb...deci cam ce ar putea fi spart? radiatorul aerotermei, cel mai probabil? Si cam cat ar costa (chiar si second)? mc
1.4 TDI, 59Kw, 2007

cristi_mky
Inginer

16 Ian 2011, 19:30

Iti pierde pe la garnitura de chiulasa sau pe la pompa de apa !
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

cove_adrian

17 Ian 2011, 09:17

Salut!

Aceeasi problema am avut-o si eu anul trecut. Pierdea antigel, curgand jos in parcare. Antigelul avea culoarea initiala, roz. Dupa indelungi teste si verificari, a fost nevoie de schimbarea garniturii de chiulasa. Initial, am crezut si eu ca e f grav sa se schimbe garnitura de chiulasa, reprezentand un procedeu delicat. Daca ai noroc de o echipa de profesionisti, nu ai nicio problema.
In cazul meu, schimbarea garniturii a rezolvat problema.

Spor!
Ibiza 1,4-16 V, benzina 101 cp, albastru, 2003
Imagine

ionutdoc
Subiect Autor

18 Ian 2011, 16:31

cove_adrian scrie:
Salut!

Aceeasi problema am avut-o si eu anul trecut. Pierdea antigel, curgand jos in parcare. Antigelul avea culoarea initiala, roz. Dupa indelungi teste si verificari, a fost nevoie de schimbarea garniturii de chiulasa. Initial, am crezut si eu ca e f grav sa se schimbe garnitura de chiulasa, reprezentand un procedeu delicat. Daca ai noroc de o echipa de profesionisti, nu ai nicio problema.
In cazul meu, schimbarea garniturii a rezolvat problema.

Spor!

Vad ca esti din Is...poate imi trimiti si mie un pm cu service-ul unde ai rezolvat problema; m-ar ajuta ca pe unde am fost eu isi dadeau cu parerea iar eu ramaneam cu problema :D. Merci
1.4 TDI, 59Kw, 2007