Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

vannu
Subiect Autor

tapiteria ...?

19 Dec 2010, 01:29

Salutare ! Am si eu o mica problema . Are cineva idee cum se da jos tapiteria dupa scaunele din fata de la seat ibiza/cordoba 6l ? Vreau sa le bag la masina de spalat :) .Va rog astept raspunsuri !

nmihai67
Michel-Angelo

Re: tapiteria ...?

19 Dec 2010, 04:58

Salut ,

nu este simplu dar se poate face.

1.) demontezi scaunele din masina, - mufele de airbag si incalzire scaun ( daca este cazul ) sunt sub scaun.Daca nu scoti borna de la baterie inainte, o sa ai eroare de airbag , care se reseteaza ulterior cu Vag-comul. Atentie inchiderea centralizata nu mai merge , o inchizi ca pe o dacie veche !! nu pune borna >> !! Atentie sa ai codul de la radio daca scoti borna !!

2. ) Le urci in casa si pe o patura incepi sa desprinzi spatarul de partea de sezut>> imbusuri mari de putere

3.) Uita-te atent acolo unde spatarul se imbina cu "sezutul" , acolo tapizeria are un fel de sina de plastica care se itrepatrunde cu o alta, ca un fel de punga cu sigiliu din acea manuala, manipuleaza atent si nu ai ce sa strici.
Cred ca trebuie sa dai jos si dispozitivul de prindere a centurilor .

4.) Tapiteria este ca o "gluga" pusa dar, DAR !! este asezata cu niste sarme care sunt prinse pe sub tapiterie de rama metalica a scaunului, acestea tin tapiteria intinsa pe scaun

5.) nu te teme de airbaguri , nu ai ce sa rupi , ele sunt sub tapiterie, atentie dar la reasezarea ei pe spatar

Le speli la 30 grade celsius la un program fin si lent ,cu detergent pentru rufe color , si fara inalbire , poti folosii uscatorul de rufe la temperatura mica. Nu incerca a le calci cu fierul , se topesc !! Ahh scoate sarmele din tapiterie inainte sa le bagi la masina , noteaza pozitia lor !!

La final refaci operatiile de desfacere in ordine inversa, strange foarte bine ancora centurilor de scaun !!

Bafta ..... pfuuuuu greu :yah :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002