Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

belezeus
Subiect Autor

Problema dezaburire + amortizoare

18 Dec 2010, 10:50

Mai am o problema sacaietoare de cand a inceput iarna. Respectiv, mi se aburesc toate geamurile inclusiv parbrizul f repede si nu se mai dezaburesc neam, desi dau pe ventilatie pana la treapta a 3-a, caldura cam pe la 22-23 de grade si data evident pe geamuri sa iasa aerul. Nu mai stiu ce sa fac. Ce-i drept am observat ca imi intra ceva aer de langa usi, nu stiu de ce. Se schimba chederele acelea exterioare de la usi? Sa ma duc sa-mi aseze usile la service cum trebuie?

Pls help :)

A, si mai e ceva. Nu stiu daca e de la amortizoare ori arcurile sunt duse ca nu prea tine la gropi, desi incerc sa o protejez cat pot si nu merg cu viteza. Plus ca a inceput sa imi troncane bordul si iar ma irita. Se poate face ceva in cazul interiorului sa fie mai bine prins?

turbojack

Re: Problema dezaburire + amortizoare

18 Dec 2010, 20:30

Opreste recircularea aerului si da caldura mai tare.De verificat si filtrul polen (habitaclu).
Posibil amortizatoare uzate.De verificat cine stie .
... shut up & drive ...

ionutdoc

20 Dec 2010, 15:39

Eu am climatronic si dau la maxim ventilatia (5 sau 6 linii, nu stiu cate sunt acolo ) si dau pe 29 grade (maxim) si in 3-4 min e dezaburit. Fara recirculare
1.4 TDI, 59Kw, 2007

Bamse
Moderator

28 Dec 2010, 13:41

1 . verifica sa nu ai recircularea on.....pt ca se va condensa apa pe parbriz si o vei sterge cu buretele.......
2. schimba filtrul de polen poate este imbacsit si umed....

mi se pare f ciudat ce zici pt ca masinile astea din grupul vag chiar nu au problema asta a aburirii geamurilor pe timp de iarna sau ploaie.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube