Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

player89
Subiect Autor

probleme directie,volanul merge mai greu in anumite puncte

17 Dec 2010, 11:35

salut,ma scuzati dak nu am postat unde nu trebuie sau ceva de genu,am urmatoarea problema la o ibiza din 2001,1.4,60cp,motor AUD: am schimbat ieri capetele de planetara stanga/dreapta, bucsele bara stabilizatoare(2 la numar) si biletele antiruliu stg/dr,asta dupa ce am facut o evaluare totala de iarna,in fine toate bune pana am luat masina din service si am facut 5m cu ea,am constatat ca volanul mergea mai greu in anumite puncte,sa ma fac mai bine inteles, trag de volan dreapta 5 grade merge usoar, 5 grade simt cum trage mai greu..si tot asa numai in anumite puncte,cum am constatat problema am chemat baiatul de la servici sa vada ce are,in final mi-a spus ca BUCSELE schimbate sunt tapene,pana isi dau drumu,acum vreau si eu o parere de la cineva care se pricepe,dak este asa,sau nu are nici o legatura cele schimbate cu directia,tin sa mentionez ca volanul tragea dreapta putin inainte,acum trage foarte mult stanga,o sa astep pana luni sa vad dak mai face,va multumesc

nmihai67
Michel-Angelo

Re: probleme directie,volanul merge mai greu in anumite puncte

19 Dec 2010, 05:15

Scuze de "brutaliate" dar prostia ca bucsele sunt TEPENE !!! e demna de un premiu !

Masina nu are voie sa traga dupa ce ai schimbat acele piese>>> sper ca ai facut geometria ulterior. este cea mai importanta . Daca geva nu este ok , ai simptomele descrise de tine.
Chiar si asa , recomand o gemetrie la Seat , dai 150 ron dar este perfecta, restul sunt povesti.

Plec de la ideea ca ai cauciucuri egale pe ambele parti, si uzate uniform, plus presiunea corecta si egala. Daca geometria nu este ok, ia-ti adio de la cauciucuri , 100-500 km sunt suficienti sa le strici!! fara glume.

Hmmm, totusi unde ai facut aceste lucrari ??
Capetele de planetara sunt noi?? :?:
Nu astepta sa treaca!! Trece pe banii tai.
Nu vreau sa te sperii , dar nu mai cred in lucrari de genul asta demult, totusi , verifica uleiul hidraulic de la servodirectie, cand desfaci dopul , vezi ca pe dop este si un cititor de nivel , ca la joja de ulei. Masina sa nu fie in panta !

Bafta si scrie aici mai departe ce ai facut.

Ps. : ca sa te fac sa razi, imagineaza-ti ca la toate masinile noi merge directia greu, sunt noi si au bucse TEPENE !!! :yah :yh :yh :glasses :hi
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

player89
Subiect Autor

19 Dec 2010, 17:46

toate piesele sunt noi,dar nu pe original,lucrarile le-am executat la scorpion galati,presiunea la roti este ok,am schimbat acum o saptamana rotile de vara cu cele de iarna si totul era ok,uleiul la servo este ok,l-a asta m-am gandit si eu,sa fac o geometrie saptamana asta si apoi sa vad dak se mai simte ceva

nmihai67
Michel-Angelo

23 Dec 2010, 09:39

nu conteaza ca nu sunt originale, dar nu pot intelege cum de ai plecat de acolo fara geometrie.
Orice piesa schimbata care face parte din componete directie, suspensie, necesita Geometrie !!
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dieselbee

03 Ian 2011, 09:58

ar mai putea fi o problema si la sistemul servo. Verifica-ti nivelul la lichid . Chiar daca e OK, as recomanda schimbarea acestuia. La alte masini apar probleme asemanatoare care se rezolva prin schimbarea uleiului servo.
http://ecomodder.com <--- Ne miscam mai cu talent?