Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

vzsolt
Subiect Autor

Dilema: Toledo mai vechi sau Cordoba mai nou

14 Dec 2010, 11:31

Salut tuturor si bine v-am gasit!

Am dat de acest forum in timp ce cautam raspuns la marea mea dilema.
In viitorul - sper cit mai - apropiat doresc sa imi achizitionez o masina Seat pe benzina din cel mult 6000euro (inc taxele).

Din acest pret as putea cumpara un: Toledo din 2003 1.6/105CP, full dotat, 1st Hand, full service history, sub 100.000km sau o Cordoba 2006/7 1.4/85CP, mai modest dotat, 1st hand, sub 60.000km.

Stiu ca masinile sint de categorie diferita si cu motorizare/dotari usor diferite, totusi le iau un calcul ca un maxim si minim ce pot cumpara din acest pret.

Planuiesc sa cumpar masina pe 6-7ani - din experienta fac cam ~15.000 km pe an - si cel mai important aspect pentru mine este fiabilitatea + costurile pt eventuale reparatii, dupa care confortul si poate pretul de revinzare peste 6-7ani. Masina trebuie sa fie confortabila si sa ofere spatiu pentru o familie mica 1/2 copii.

Ca si aspect, confort, dotari desigur inima ma trage spre un Toledo, totusi logica imi dicteaza ca o masina mai noua cu km mai putini e pe termen lung mai fiabila si cu costuri mai scazute de intretinere.

Ce parere aveti?

Mersi, Zsolt

Cosmin
Admin

Re: Dilema: Toledo mai vechi sau Cordoba mai nou

14 Dec 2010, 14:55

Zsolt, bine ai venit!

Eu as alege Toledo. In general as alege masina cu dotari mai multe, indiferent de nr. de km. In plus toledo e mai spatios.

Bafta!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

vzsolt
Subiect Autor

14 Dec 2010, 15:23

Adevarul e ca m-am ars deja cu o masina cu multe dotari. Am avut un Focus TDCI full dotat dar am dat un sac de bani pe injectoare, volanta, ambreiaj :cry:
Mi-am promis ca data viitoare pun in prim plan minimul necesar: ABS, servo, clima manuala, euroncap 4stele, >80CP. Ce vine peste asta e bine, dar nu conteaza.

67 pyz

14 Dec 2010, 15:32

salut,

eu unul nu stateam pe ganduri, clar alegem masina mai noua!
Leon 1P 1,9 TDI

sandman

14 Dec 2010, 15:35

avand in vedere ca o sa o tii 6-7 ani, alege masina mai noua!
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

Cosmin
Admin

15 Dec 2010, 08:56

vzsolt scrie:
Am avut un Focus TDCI full dotat dar am dat un sac de bani pe injectoare, volanta, ambreiaj :cry:
Mi-am promis ca data viitoare pun in prim plan minimul necesar: ABS, servo, clima manuala, euroncap 4stele, >80CP.

Nu prea vad legatura intre piesele de la motor si dotarile masinii..Crezi ca masina cu dotari mai putine va avea preturi mai mici pt. piesele de la motor? Nu.
Sau ca piesele sunt mai ieftine daca masina e cheala? Nu.

Argumentul asta nu prea e solid.

Singurul lucru de luat in calcul e intr-adevar revanzarea. Atunci, da, clar, ar fi mai bine sa iei masina mai noua.
In rest, parerea mea e ca mai bine se se strice climatizarea (de exemplu - nu e cazul aici) decat sa nu o ai deloc.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

ram84

15 Dec 2010, 11:12

O Cordoba are portbagajul destul de mare si cred ca e o alegere mai buna avand in vedere ca e si mai noua si cu mai putini kilometrii. Diferenta de putere nu este asa mare avand in vedere ca un Toledo e mai greu ca o Cordoba, iar ca dotari, daca ai strictul necesar, celelalte o sa para mofturi. Bafta! :drive
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

vzsolt
Subiect Autor

15 Dec 2010, 11:14

ghita_celofan scrie:
Zsolt, bine ai venit!

Eu as alege Toledo. In general as alege masina cu dotari mai multe, indiferent de nr. de km. In plus toledo e mai spatios.

Bafta!

Salut, defapt ti-am raspuns la afirmatia de mai sus, evident, piesele motorului nu au legatura cu dotarile dar cu pretul masinii cu atit mai mult. Data trecuta puteam sa aleg o masina cu dotari minime (ABS, servo, clima) si CP mai putini dar mai noua si cu km mai putini.

Sint unele modele mai fiabile in general si altele mai putin. Ex la Ford motorul TDDI e mult mai fiabil decit unul TDCI fiindca injectia difera si are volanta masa simpla care practic nu se strica. La altele electronica e mai slaba, etc...

As vrea sa aflu dpdv al fiabilitatii (motor, ambreiaj, cutie viteze, electronica, suspensii) care dintre modele am sanse sa ma tina 6-7ani cu probleme mai putine: un Toledo 1.6/105CP (in jur de 100.000km) sau o Cordoba (~60.000km) 1.4/85CP cu 2-3 ani mai nou.
Problemele pe care le-am avut la Ford nu puteam sa le aflu din materialele de pe net... aceste chichite cu motor, ambreiaj, electronica, etc... le pot afla doar direct pe forumuri de la posesori. Deci e posibil ca o masina mai veche si cu km mai multi sa fie mai fiabila pe termen lung decit unul mai nou. Cam asta as vrea sa stiu...

Daca nici una dintre modele nu are chichite ascunse atunci probabil as alege modelul mai nou luind in considerare revinzarea.

Mersi, Zsolt

SEAT 99 BV

01 Ian 2011, 12:40

.

salut, cred k e cam tarziu acum dar si eu in vara am avut de ales intre cordoba si toledo cordoba era 2004 si toledo 2001, si am preferat toledo, masina e super ok doar ca papa cam mult asa ca am optat pentru o instalatie gpl iar ca probleme electrice au fost ambele macarale pe fata care a fost 350 ron bucata, in rest nici o problema. numai bine si un an nou fericit :cheers

zeusik
Nashul

02 Ian 2011, 16:34

Salut, eu am o cordoba din 2004. Masina este foarte ok, suspensia nu este extrem de confortabila, dar in curbe sta bine. Locurile din spate nu sunt foarte mari, pentru copii sunt tocmai bune, si 2 adulti stau, doar ca putin inghesuiti. Ce este foarte mare in schimb, portbagajul. Consumul este scazut, la mers normal, si sa nu sari de viteza de croaziera. La viteza mare peste 150-160 consuma multicel, dar este si normal. In rest daca au un mers in regim normal, eu cred ca in afara de consumabile altceva nu schimbi. Iar micile chichite care apar, nu sunt foarte costisitoare.
P.S: Acum depinde mult cum a mers si primul proprietar, asta daca o iei SH.
salutari
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made