Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bitzanu1
Subiect Autor

zgomot la masina

13 Dec 2010, 00:54

de vreo saptamana de zile am inceput sa sesizez un zgomot la masina care se manifesta in felul acesta: cand masina se inclina (cand urca o bordura chiar ff mica ca inaltime) sau cand incetinesc sa opresc la semafor, etc..se aude un zgomot ce pare sa fie localizat in spatele masinii, la usile din spate (praguri sau poate chiar ceva sub masina). Se aude un scartzait..ca si cum ai calca un parchet care nu e bine lipit (cam asa pot sa definesc zgomotu asta :) ) Pare sa fie un scartzait de la ceva plastic, dar nu am sesizat nimic care sa se miste..ma gandesc sa nu fie ceva pe sub masina care scartzaie..masina are un an si 2 luni si am fost f atent cu ea sa nu iau gropi sau ceva.

nu e f accentuat scartzaitul, dar e destul de enervant si face pe ambele parti spate..si dreapta si stanga cand masina se inclina (din diverse motive). E ca un pârâit...un trosnit ceva..(ma enerveaza sa caut exprimari despre zgomote).

Poate cineva are vreo idee..as fi foarte recunoscator.
SEAT LEON Reference, 1.4 TSI, Magico Black + ESP

Imagine

67 pyz

Re: zgomot la masina

13 Dec 2010, 14:58

salut,

eu am avut o problema de acest gen si s-a dovedit a fi de la spatarul banchetei care nu era blocat!
Leon 1P 1,9 TDI

bitzanu1
Subiect Autor

13 Dec 2010, 15:32

67 pyz scrie:
salut,

eu am avut o problema de acest gen si s-a dovedit a fi de la spatarul banchetei care nu era blocat!

Multumesc pentru raspuns. O sa ma uit la el astazi. Daca mai aveti idei, le astept cu placere

Imagine

sandman

13 Dec 2010, 16:04

da, uite-te la spatar si la haionul portbagajului sa fie bine inchis.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

bitzanu1
Subiect Autor

13 Dec 2010, 22:49

sandman scrie:
da, uite-te la spatar si la haionul portbagajului sa fie bine inchis.

am verificat si bancheta si spatarele si haionul si tot se aude zgomotul. Pare sa fie vina mai degraba de la stalpul central pe partea dreapta jos, aproape de praguri..am tot apasat plasticele alea dar nici unul nu pare sa fie dezlipit sau ceva..tot ma enerveaza ca atunci cand se inclina masina, pârâie incet ceva..

Imagine