Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

str77

Re: Capac spalator faruri

20 Ian 2015, 08:52

Am discutat cu colegu @tekolinooo sa facem capacelele astea de spalator la imprimanta 3d.
Mi se pare o varianta foarte buna, pentru a nu plati pretul ireal pentru un capac.

Am nevoie de ajutor:
Varianta 1: Are cineva ceva poze detaliate cu spalatoarelede FR ? Ar fi foarte utila o schema cu dimensiunile, insa nu am gasit pe net.

Varianta 2: Este cineva din Craiova cu bara de Cupra si spalator de far ?

Varianta 3: Daca nu merg cele 2 variante de mai sus ma gandesc sa imi demontez capacelul ( eu il am doar pe cel de de dreapta) si sa il trimit catre Craiova. Cum se demonteaza acest capacel ?
Just a Black ARL

Balotzel

21 Ian 2015, 01:23

Salut, sunt incantat ca s-a reluat aceasta discutie.
Ma bag si eu pentru un capac de spalator far intrucat l-am pierdut pe cel din dreapta si cand am fost la Porsche si am vazut devizul m-a luat cu transpiratii :)))
Daca va pot fi de folos cu ceva va rog sa-mi spuneti. Nu ma pricep si nu am timp sa il desfac pe cel din stanga insa il pot masura maine dimineata(doar din exterior).
Va multumesc si astept sa ne auzim cu vesti bune!
Seat Leon 1M Spirit 2006 1.6 16V

puputavi
Subiect Autor

21 Ian 2015, 18:22

Eu sunt plecat din tara ca as contribui cu placere mai ales ca stiu cat de costisitor e.
Capacul se poate da jos tragandul inafara, cu tot cu spalator. Nu e usor dar merge.
Si o data ce ai access la el se poate demonta usor. El de fapt se prinde cu un sistem de clema.

Roger
Moderator

21 Ian 2015, 18:34

Balotzel scrie:
Ma bag si eu pentru un capac de spalator far intrucat l-am pierdut pe cel din dreapta si cand am fost la Porsche si am vazut devizul m-a luat cu transpiratii :)))
Daca va pot fi de folos cu ceva va rog sa-mi spuneti. Nu ma pricep si nu am timp sa il desfac pe cel din stanga insa il pot masura maine dimineata(doar din exterior).

Vezi ca sunt doua tipuri de capace. Cel de bara de FR/Cupra si cel de bara normala.

Balotzel

21 Ian 2015, 21:08

Roger scrie:
Balotzel scrie:

Vezi ca sunt doua tipuri de capace. Cel de bara de FR/Cupra si cel de bara normala.

Multumesc de informare, eu am nevoie de un capac pentru bara normala, exact cel care apare in poza de mai jos. Momentan e o mare gaura si arata oribil. :))
p.s de unde pot cumpara si eu niste becuri pentru pozitie, faza scurta, faza lunga la niste preturi mai accesibile si preferabil xenon sau lumina mai alba, ca daca ma duc in reprezentanta iar ma ia cu transpiratii.
Imagine
Seat Leon 1M Spirit 2006 1.6 16V

str77

22 Ian 2015, 19:25

Intradevar, momentan vom incerca cu cel de fr. Postez aici daca reusim ceva.
Just a Black ARL