Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

PapaGiorgio
D U D U

03 Iul 2008, 20:55

bamse scrie:
ba sincer, asta e una dintre targhet-urile mele, sa conving clientul pt o masina, de altfel asta e si datoria oricarui vanzator de orice.

eu vreau sa spun ca s-a mai lasat loc de mai bine la noua ibiza pt ca trebuie sa apara noul polo....asta am vrut sa zic....si nu ce ai scris acolo....pt ca am observat ca te-ai simtit putin jignit, chiar daca nu vad de ce.

oricum pe zi ce trece ma atrage din ce in ce mai mult noua ibiza.
merg cu ea si chair ma simt bine in masina....antifonare, directie, stabilitate, suspensie, zgomote(lipsa) sunt foarte ok.......daca iti iei o masina si cineva o admira, nu o sa stea sa se uite ca aripa e mai lunga cu un milimetru decat bara sau chestii din astea de finete....

inteleg ca fiind pe un forum dedicat acestei marci e absolut ok sa taiem si sa spanzuram noul model......dar......nici chiar in halul asta.

nici modelul precedent nu era prea mic la preturi.....ca de altfel toate modelele de la grupul vw de clasa mica.

fabia cand s-a lansat era la fel de scumpa si nci nu avea a/c in standard, geamuri electrice fata de asemenea.

modelul precedent, era 14500 stylance 1.4 benzina.in 3 usi.

asa sunt toate modelele noi lansate....mai asteptam unpic.

pot sa pun pariu ca daca masina ar fi costat 11000, pret care nci ibiza veche la unele oferte precedente nu costa atata, nu v-ati mai fi uitat ca are nu stiu ce tare pe usi, si ca are lufturi nu stiu de care........logic, mi se pare normal.....dar sa avem putin clementa fata de noul model......pt ca e o diferenta mare fata de ce se gaseste pe piata la ora actuala....din toate punctele de vedere al unei masini.......

ati mers cu opel corsa?sau cu de-al de hyundai, sau "masini" din alea.....daca ati mers v-a facut placere?

whatever.....nu mai scriu nimik...
papagiorgio.......poti sa vii la mien sa faci test drive avem si 1.4 si 1.2
cea de 1.4 e stylance si cea de 1.2 reference!

din nou scuze pt cat scriu

Hotarat lucru trebuie sa ajung sa vad si eu una. Bamse, multumesc pentru invitatie, o sa incerc intai la PEX Ploiesti ca e mai aproape. Insa e musai sa vad si eu masina, ma socheaza de-a dreptul cate pareri contra am vazut aici.
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

The teacher
Profesoru

03 Iul 2008, 22:55

bamse scrie:
va mai fi si motor de 1.4 tdi 80 cp

parerea la designul volanului este strict subiectiva...eu cand ma urc in aceasta masina fac diferenta strict pe vechea ibiza........
nu comparam actuala masina cu leon sau alte masini......va rog mult sa nu aud de hyunday sau cum se scrie.

singurele masini care imi inspira ceva din clanul celor asiatice sunt toyota avensis, si jeep-urile de la toyota, si cam atat....mai spuneti-mi si mi o alta marca de "japoneze" cu o oarecare traditie.....

asadar in comparatie evolutiva si a designului intre ibiza new si cea veche, nu prea exista termen de comparatie.....poate doar anvelopele ce e drept mai mici decat la cea veche, dar s-a pus pret si pe consum si pe faptul ca e o masina mica , si la motor de 1.2 se simte dif intre 185 si 195.
Dar alteceva care sa se asemene........(in fine, motoarele sunt cam aceleasi)
dar cam atat.
fiecare marca are suisurile si coborasurile ei......una e mai ieftina da are service-ul extrem de scump, alta e invers,
la una e interiorul frumos si ext nu, si invers,
la una interior extravagant si comenzi care nu sunt la indemana......

stiu ca ne asteptam cu totii la o revolutie la seat o data cu noua ibiza......dar va ganditi ca va aparea si noul polo?ce face firma....oricum vw a fost mereu o referinta pt toate modelele de la porsche holding.

la fel si leon...daca il facea la fel de frumos la interior ca si golfu' nu se mai vindea golful.......

si pot continua sa scriu pana maine....dar sunt politici la fiecare contructor de masini, unde se vrea sa se obina ceva......fiecare "defect" eu cred ca este facut intentionat......
sper ca nu v-am plictisit

Bamse , cand Honda facea furori pe piata americana cu un , scuzati expresia cacat , de motoreta cei de la seat nici nu se nascusera, aia sunt motoristi nu jucarie , iarta-ma dar apreciez f. mult tehnologia japoneza chiar daca este un pic furata din multe locuri , asa ca cu japonezii nu -i bine sa te pui , iar Hyundai este o companie Koreeana , care a furat si ea un pic de la jap[onezi :wink: , si mai iti zic Subaru , Mitsubishi, mai vrei ?

Bamse
Moderator

04 Iul 2008, 10:46

corect....am si scris ceva mai sus....legat de monstrii sacri japonezi......
dar m-a luat valul si am cam generalizat "japonezi"

intr-adevat, sunt cele cateva marci asiatice care nu au termen de comparatie.

dar nici nu fac masini ieftine.

masini ieftine fac KIA, hyundai, ssang yong, hover, geely, .......masini din astea din astea cu vechime si traditie......

imi cer cele mai multe scuze pt generalizare.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Testosul
Subiect Autor

04 Iul 2008, 12:19

Bamse, dar de Mazda2, care usor usor ar putea sa fure clientii de Ibiza, chiar daca e ceva mai mica, ce parere ai?

Bamse
Moderator

04 Iul 2008, 13:45

pai chiar tu ai subliniat marea diferenta intre aceste doua masini.

mult mai mica este mazda 2.....
diferente:
42 litri de portbagaj in plus pt ibiza
servodirectia nu se intareste la viteza
lungime 15 cm mai lunga ibiza, si e si mai scunda, indincand sportivitatea modelului nostru.
mazda e mai grea
jante pe 14.ca pe dacie......
2 difuzoare.....nu stiu cum se aude pe masina aia decat cu 2 boxe.....la ib sunt 6
decat 2 airbag-uri frontale
fara aer conditionat,
fara geamuri electrice

plus fata de ibiza are oglnzile electrice

pe oferta lor pe site scrie jenti in loc de jante!!!!! :O

3 ani garantie cu limita de kilometri
interior parerea mea inferior ibiza, mai ales cd-playerul

intr-adevar ca pret e sub ibiza...as vrea sa fac un test drive cu mazda sa vad si cum se comporta la drum....daca se poate compara aici cu noua ibiza......

am mersi ieri mai mult cu ibiza, si pot spune ca sunt absolut incantat de diferenta intre modelul vechi si cel nou....ca si nivel de zgomot interior, confort la condus, stabilitate, directie, suspensie, vizibilitate.......nu prea mai are legatura cu vechiul model....decat motorul si numele.....

daca vrei sa mergi cu masina de ce nu vii pana la vest 2 si mergem intr-un test drive

Testosul
Subiect Autor

04 Iul 2008, 16:15

Nu, cred ca nu ai inteles bine, uite-te te rog sa vezi Mazda 2 TE Plus, care este dotarea lor de top si care are jante de 16'', 6 boxe, schimbator de 6 CD-uri cu MP3 in consola centrala,senzor de ploaie, senzor de lumina,climatronic, oglinzi rabatabile electric, DSC (ESP-ul de la VAG, geamuri electrice fata/spate si are 990 kg, pentru ca motorul este din aluminiu si care costa 13690 Euro cu toate taxele.
Zi-mi acum parerea ta.

The teacher
Profesoru

04 Iul 2008, 16:42

Testosul scrie:
Nu, cred ca nu ai inteles bine, uite-te te rog sa vezi Mazda 2 TE Plus, care este dotarea lor de top si care are jante de 16'', 6 boxe, schimbator de 6 CD-uri cu MP3 in consola centrala,senzor de ploaie, senzor de lumina,climatronic, oglinzi rabatabile electric, DSC (ESP-ul de la VAG, geamuri electrice fata/spate si are 990 kg, pentru ca motorul este din aluminiu si care costa 13690 Euro cu toate taxele.
Zi-mi acum parerea ta.

Omul trebuie sa-si vanda marfa lui , nu pe alora cu ochii mici , hahahaha :lol: , by the way , cea mai ieftina cu toate taxele este daca nu ma insel 12600, au ma doare buzunarul ......... :wink:

luci&dana
VIP

04 Iul 2008, 16:52

Scump domnule scump...dincolo era mai ieftin :D :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Bamse
Moderator

04 Iul 2008, 17:25

am si zis....ca e sub ibiza mazda 2....intr-adevar, si am si zis ca nu am mers cu masina aia, pt a vedea exact diferentele intre masini.

pt ca aici e cam ultimul punct la care ajung cu diferentele intre masini.
nu cred ca are aerul ibizei in mers.....dar nu pot sa ma dau cu parerea pt ca nu am mers cu ea....
chiar am sa ma duc zilele acestea sa fac un test drive cu mazda asta!

Matrixu

04 Iul 2008, 17:34

Sunt destule modele care sa se poata bata cu Ibiza. La dotari, pret, calitate, service in romania.
Raman la parerea mea ca nu va fi un succes in romania. O dovada in acest sens o da chiar Seat ce nu vrea sa inceteze productia vechii Ibiza. Nici macar ei nu sunt siguri de succes cu aceasta masina.
Fiat Gande Punto, Bravo, Noul Fiesta, Focus, Honda Jazz, Kia Ce'ed.
Eu am condus doar Bravo, Focus si Ce'ed. Sunt alternative din care personal as merge pe Ce'ed sau Bravo. Alternative care sunt la aceiasi bani, dotari la fel sau chiar mai bune cu noua Ibiza.
Nu intelege gresit. Sunt un fan al marcii si chiar le-am scris mail cu ce e in neregula la masina de vreo 2 ori pana acum in speranta ca cineva il va citi si va baga la cutiuta cu sugestii.
Dar asta nu inseamna ca nu pot analiza obiectiv noile modele.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

Bamse
Moderator

04 Iul 2008, 18:11

te inteleg suta la suta....asta este masina......si cu ea mergem inainte....nu avem din pacate nici o putere....
si faza ca nu inceteaza sa faca vechea ibiza.......asa au cam fost toate modelele de la vag......au mers o perioada in paralel.

emocion

04 Iul 2008, 22:02

Matrixu scrie:
Sunt destule modele care sa se poata bata cu Ibiza. La dotari, pret, calitate, service in romania.
Raman la parerea mea ca nu va fi un succes in romania. O dovada in acest sens o da chiar Seat ce nu vrea sa inceteze productia vechii Ibiza. Nici macar ei nu sunt siguri de succes cu aceasta masina.
Fiat Gande Punto, Bravo, Noul Fiesta, Focus, Honda Jazz, Kia Ce'ed.
Eu am condus doar Bravo, Focus si Ce'ed. Sunt alternative din care personal as merge pe Ce'ed sau Bravo. Alternative care sunt la aceiasi bani, dotari la fel sau chiar mai bune cu noua Ibiza.
Nu intelege gresit. Sunt un fan al marcii si chiar le-am scris mail cu ce e in neregula la masina de vreo 2 ori pana acum in speranta ca cineva il va citi si va baga la cutiuta cu sugestii.
Dar asta nu inseamna ca nu pot analiza obiectiv noile modele.

Cu siguranta sunt destule modele care sa se poata bate cu Noua Ibiza, este foarte bine sa fie asa, competitia face ca lucrurile sa evolueze, nu?
SEAT nu va tine vechea Ibiza atata cat ne-am dori, din pacate :) Si nu numai Skoda a tinut Fabia in paralel, dar si Peugeot...
Bravo, Focus, Cee'd de ce le amesteci cu Ibiza? Sunt alta clasa, normal ca au dotari mai bune, si Leon are dotari mai bune ca Ibiza. Ai mers cu ele, ok, dar cu Ibiza ai mers?
Cu Noua Ibiza :wink:
SEAT Ibiza Sport Coupe 1.6

Matrixu

04 Iul 2008, 22:05

Pai asta incerc sa explic. Focus, Ce'ed sunt clase superioare si au relativ acelasi pret. Pana si leonul are aproximativ acelasi pret. De ce naiba sa imi iau nou Ibiza?
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow

http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

emocion

04 Iul 2008, 22:27

Nu pot sa-ti spun ce ce sa-ti iei Noua Ibiza, pot sa-ti spun de ce o sa-mi iau eu Ibiza Sport Coupe. Pentru ca mi-a taiat rasuflarea cand am vazut-o, pentru ca am visat-o de doua ori dupa aia, pentru ca masina asta ma defineste, pentru ca atunci cand sunt la volan (am o Ibiza "veche") simt ca sunt una cu ea, pentru ca nu m-a lasat niciodata, pentru ca sta excelent la drum... cred ca incep sa ma repet... Pretul??? ... Aaaa, da.
Nu mi-as lua o masina pentru ca e ieftina sau scumpa si nici ca sa-mi scot banii la revanzare. Mi-as lua o masina pentru sufletul meu. Si evident, mi-as lua o masina pe care mi-as permite-o. Adica o Ibiza SC :) :)
SEAT Ibiza Sport Coupe 1.6

Soche
E L F

04 Iul 2008, 23:28

zicea cineva de japoneze pe aici :)
am un lucru de spus :) German engineering, french fleer, italian look ...nothing beats the japanese!

Am zis-o si o mai zic, nu mi-as lua ibiza noua acum ca am modelul 2007 in garaj. Nu pt ca e scumpa. Ci pt ca raportul calitate pretz zic eu ca e mare... Prefer ibiza mea. si oricum daca ar fi de schimbat in viitorul apropiat, ar fi cu un leon. Deocamdata astept un nou tip de leon :)
Apropo de competitori pt ibiza. Parerea mea este ca, calitatea nemteasca nu merita lasata pt masini gen kia, ford sau fiat ... o fi aratand ele misto si motoare bune dar sincer in timp se vede diferenta de calitate. Vorba aia, dai un ban dar stai in fata. Poate doar cu una gen honda sau mazda ar fi o comparatie, dar raman la german engineeering, ma simt mai sigur.
Seat Ibiza 1.4 TDI 70 cp, emocion red -> viewtopic.php?f=33&t=671&start=0