Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Testosul
Subiect Autor

Lansarea oficiala a noului Seat Ibiza - un eveniment Porsche

03 Iul 2008, 10:45

In data de 26 iunie, Porsche Romania importatorul marcii Seat a organizat evenimentul oficial de lansare al noului Seat Ibiza.
Cum am fost si eu pe acolo, ma gandeam sa va povestesc pe scurt cam cum a fost evenimentul.
Evenimentul s-a tinut la Clubul Cortina din Corbeanca (care de fapt este o vila foarte mare si fastuoasa - din cate am inteles este fosta resedinta a lui Cristian Tantareanu)
Mincare si bautura la discretie, am fost placut impresionat de recitalul trupei Suie Paparude care a fost unul super ca de obicei, pacat ca trupa nu prea a cdrat cu evenimentul.
Au fost expuse 3 Seat-uri Ibiza, dintre care doua puteau fi observate indeaproape, cel de-al treilea fiind pe scena, unde nu prea se putea ajunge. M-am urcat si eu in cele 2 masini, pot sa spun ca mi-au placut la modul general si la interior si la exterior, insa cum se discuta deja si pe alt topic, pretul este putin iesit din schema clasei din care face parte.
Cand s-a mai intunecat, am avut parte in sala mare a clubului de un show de lasere care pe mine m-a lasat masca - a fost foarte tare, tipul am inteles ca se numeste "Laser Boy".
O sa atasez cateva poze ca sa si vedeti cam cum a fost pe acolo.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Sper sa va placa pozele atasate.

eddy_wtx
LowRider

03 Iul 2008, 11:21

consola centrala a versiunii cu climatronic...mai merge...insa cel cu AC e incredibil de urat :|

Bamse
Moderator

03 Iul 2008, 11:58

in comparatie cu ce!
cu vechea ibiza?
cu cel de la dacie?
cel de la opel corsa?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

eddy_wtx
LowRider

03 Iul 2008, 12:09

fara comparatie...vb in general

Bamse
Moderator

03 Iul 2008, 12:13

ok in general.....dar daca luam fiecare masina care se lanseaza se gasesc mici hibe

astea sunt masinile in ziua de azi, mai ales in porsche unde sunt 4 marci (de volum)si trebuie facuta o diferenta intre ele!

eddy_wtx
LowRider

03 Iul 2008, 12:20

da ai dreptate, oricum e singuru lucru ce m`a dezamagit, pe langa lipsa unu propulsor diesel (stiu doar de 3 benzinare, 1.2 de 70, 1.4 de 85 si 1.6 de 102)...dar nu cred ca lucrurile vor ramane asa.
plusuri pentru calitatea plasticului din interior si design`ul volanului :D

Matrixu

03 Iul 2008, 12:56

Exista si varianta de 1.9 tdi 105cp la un pret de mai bine iti iei leon cu acelasi motor.
Masina nu este stralucita din nici un punct de vedere. Asemanarea prea mare cu concurente gen Hyundai I30, calitatea (ocheometrica si testata de alti actuali posesori de leon sau ibiza) imbinarilor lasa mult de dorit, pretul este prea mare.
Sincer, nu ii vad un viitor stralucit exceptand cazul in care se renunta la productia actualei ibiza si in consecinta sa ii scada pretul noii ibiza la cele care sunt acum pentru vechea ibiza.
In aceaste conditii o sa aibe oaresce succes.
Acum, nici o sansa.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

eddy_wtx
LowRider

03 Iul 2008, 13:00

sau cumperi una, si a 2-a o iei la juma de pret :))

Testosul
Subiect Autor

03 Iul 2008, 13:12

Mama, nici n-am terminat de scris bine si au inceput polemicile pe tema noului Ibiza... :wink:

Bamse
Moderator

03 Iul 2008, 13:41

va mai fi si motor de 1.4 tdi 80 cp

parerea la designul volanului este strict subiectiva...eu cand ma urc in aceasta masina fac diferenta strict pe vechea ibiza........
nu comparam actuala masina cu leon sau alte masini......va rog mult sa nu aud de hyunday sau cum se scrie.

singurele masini care imi inspira ceva din clanul celor asiatice sunt toyota avensis, si jeep-urile de la toyota, si cam atat....mai spuneti-mi si mi o alta marca de "japoneze" cu o oarecare traditie.....

asadar in comparatie evolutiva si a designului intre ibiza new si cea veche, nu prea exista termen de comparatie.....poate doar anvelopele ce e drept mai mici decat la cea veche, dar s-a pus pret si pe consum si pe faptul ca e o masina mica , si la motor de 1.2 se simte dif intre 185 si 195.
Dar alteceva care sa se asemene........(in fine, motoarele sunt cam aceleasi)
dar cam atat.
fiecare marca are suisurile si coborasurile ei......una e mai ieftina da are service-ul extrem de scump, alta e invers,
la una e interiorul frumos si ext nu, si invers,
la una interior extravagant si comenzi care nu sunt la indemana......

stiu ca ne asteptam cu totii la o revolutie la seat o data cu noua ibiza......dar va ganditi ca va aparea si noul polo?ce face firma....oricum vw a fost mereu o referinta pt toate modelele de la porsche holding.

la fel si leon...daca il facea la fel de frumos la interior ca si golfu' nu se mai vindea golful.......

si pot continua sa scriu pana maine....dar sunt politici la fiecare contructor de masini, unde se vrea sa se obina ceva......fiecare "defect" eu cred ca este facut intentionat......
sper ca nu v-am plictisit

PapaGiorgio
D U D U

03 Iul 2008, 14:47

M-ati facut chiar curios, avand in vedere ca de luni sunt in concediu o sa ma duc dom'le sa fac si eu un test drive si sa studiez masina. Vad ca impresiile sunt mai mult contra si tare as vrea sa vad de ce.
In orice caz bamse, analiza ta mi se pare de foarte mult bun simt, trebuie sa incercam sa fim cat se poate de obiectivi. In niciun caz nu ne-ai plictisit.
Abia astept sa incerc masina, sper sa se poata...
Bafta tuturor!!! :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

Matrixu

03 Iul 2008, 15:04

Bamse, eu te inteleg pe tine ca tu vinzi masini. Dar nu trebuie sa ma convingi pe mine tata cum e masina.
Am vazut-o si ti-am zis parerea mea.
Fa un sondaj referitor la cum e noua ibiza printre posesorii de Seat de acum. Dupa ce o sa vezi rezultatele sa mi le interpretezi.
Cei mai mari "consumatori" de Seat sunt englezii. Ori seatcupra are o parerea nu foarte fericita de masina. Aceiasi parere o am si eu.
Zici de Polo. Pai si ce ma intereseaza pe mine? Adica eu sunt bou ca dau o gramada de bani pe noua ibiza ca ea nu e oricum la standardele VW ci sub? Cum vine asta? Facem masini proaste dar scumpe ca sa vindem alea scumpe dar mai bine?
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow

http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

Bamse
Moderator

03 Iul 2008, 15:51

ba sincer, asta e una dintre targhet-urile mele, sa conving clientul pt o masina, de altfel asta e si datoria oricarui vanzator de orice.

eu vreau sa spun ca s-a mai lasat loc de mai bine la noua ibiza pt ca trebuie sa apara noul polo....asta am vrut sa zic....si nu ce ai scris acolo....pt ca am observat ca te-ai simtit putin jignit, chiar daca nu vad de ce.

oricum pe zi ce trece ma atrage din ce in ce mai mult noua ibiza.
merg cu ea si chair ma simt bine in masina....antifonare, directie, stabilitate, suspensie, zgomote(lipsa) sunt foarte ok.......daca iti iei o masina si cineva o admira, nu o sa stea sa se uite ca aripa e mai lunga cu un milimetru decat bara sau chestii din astea de finete....

inteleg ca fiind pe un forum dedicat acestei marci e absolut ok sa taiem si sa spanzuram noul model......dar......nici chiar in halul asta.

nici modelul precedent nu era prea mic la preturi.....ca de altfel toate modelele de la grupul vw de clasa mica.

fabia cand s-a lansat era la fel de scumpa si nci nu avea a/c in standard, geamuri electrice fata de asemenea.

modelul precedent, era 14500 stylance 1.4 benzina.in 3 usi.

asa sunt toate modelele noi lansate....mai asteptam unpic.

pot sa pun pariu ca daca masina ar fi costat 11000, pret care nci ibiza veche la unele oferte precedente nu costa atata, nu v-ati mai fi uitat ca are nu stiu ce tare pe usi, si ca are lufturi nu stiu de care........logic, mi se pare normal.....dar sa avem putin clementa fata de noul model......pt ca e o diferenta mare fata de ce se gaseste pe piata la ora actuala....din toate punctele de vedere al unei masini.......

ati mers cu opel corsa?sau cu de-al de hyundai, sau "masini" din alea.....daca ati mers v-a facut placere?

whatever.....nu mai scriu nimik...
papagiorgio.......poti sa vii la mien sa faci test drive avem si 1.4 si 1.2
cea de 1.4 e stylance si cea de 1.2 reference!

din nou scuze pt cat scriu

jericho

03 Iul 2008, 18:16

bamse scrie:
va mai fi si motor de 1.4 tdi 80 cp

singurele masini care imi inspira ceva din clanul celor asiatice sunt toyota avensis, si jeep-urile de la toyota, si cam atat....mai spuneti-mi si mi o alta marca de "japoneze" cu o oarecare traditie.....

wtf????? :shock: ... de honda ai auzit? sau mazda? sunt marci fara traditie, nu-i asa?
seat ibiza 2008

danieltanase79
Bestia Nerra

03 Iul 2008, 18:44

Aici e vorba de noua Ibiza, nu de japoneze.
SI pentru ca e vorba de aceasta masina
SI pentru ca am fost posesor de Ibiza pana anul trecut
SI pentru ca mi-a placut foarte mult aceasta masina, am sa spun despre modelul nou ca este o MARE NEREUSITA din punctul meu de vedere, iar pretul este exagerat de MARE.
Parerea mea.
Si ce masina...si ce sofer...
C U P R A