Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

volvol

Re: Mein Leon - 3,2,1 meins.

07 Feb 2012, 18:30

Usa din dreapta scartaie in mers cand asfaltul nu este perfect neted si lucreaza suspensia masinii pe verticala?
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

radu14m
Subiect Autor

07 Feb 2012, 19:56

da, cu cat este mai denivelat drumul cu atat e mai intens scartaitul.

volvol

07 Feb 2012, 22:16

Este o problema comuna la Seat Leon FL (usa dreapta) si Golf 6 (usa stanga). Dupa un numar de km parcursi pe drumurile noastre proaste, cremaliera de la usa se deregleaza putin. Trebuie mers la service si ii rogi pe baieti sa ti-o regleze. La mine asa s-a rezolvat problema. Odata reglata, o sa tina mai mult decat cum a venit reglata din fabrica.
Am pus o poza ca sa vezi exact despre ce vorbesc:
http://imageshack.us/photo/my-images/68 ... 33144.jpg/
Poti sa incerci si tu sa o reglezi (sunt 2 suruburi), dar iti trebuie o cheie mai speciala (nu ma pricep ca sa-ti spun exact de care).
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

byx

07 Feb 2012, 22:22

Salutare,

Aceeasi problema o am si eu la usa dreapta spate dar inca nu am ajuns in service pentru asta.Cel mai tare ma enerveaza cand trec peste un limitator de viteza sau cand urc/cobor o bordura.

Mersi de sfat.O seara placuta,

byx
the future is bright, the future is yellow

gamer555
ClubSEAT Admin

07 Feb 2012, 23:42

legat de modificarea grilei, poti sa te apuci de niste modificari "DIY" daca te pricepi. exista si pentru modelul facelift grila fagure seat care vine in spatele grilei normale, si poti sa o tai grila normala sa ramai doar cu spatele fagure (exista DIY pentru leon 1P non facelift aici pe forum).

cat despre bari, sunt cativa de la noi de pe forum care au facut upgrade la bara de CUPRA / CUPRA R ? facelift (vezi SLS, si parca mai erau. sau direct pe threadul viewtopic.php?f=5&t=8112&st=0&sk=t&sd=a&start=15 sa vezi cum arata un Cupra R facelift)

radu14m
Subiect Autor

08 Feb 2012, 21:33

Banuiam ca ar fi ceva la usa si la urmatoarea inspectie o rezolva baietii de la seat.
Merci de sfat !

Legat de grila...am vazut DIY, si sincer nu pare greu deloc...numai ca nu prea e domeniul meu :)
Asa ca prefer sa apelez la cineva cu indemanare si experienta, ca sa iasa sigur bine...nu vreau sa cumpar inca o masca.
E cineva din TM care ma poate ajuta ? daca da, astept un PM :hi
Merci mult

cosminidis

09 Feb 2012, 00:21

volvol scrie:
Este o problema comuna la Seat Leon FL (usa dreapta) si Golf 6 (usa stanga). Dupa un numar de km parcursi pe drumurile noastre proaste, cremaliera de la usa se deregleaza putin. Trebuie mers la service si ii rogi pe baieti sa ti-o regleze. La mine asa s-a rezolvat problema. Odata reglata, o sa tina mai mult decat cum a venit reglata din fabrica.
Am pus o poza ca sa vezi exact despre ce vorbesc:
http://imageshack.us/photo/my-images/68 ... 33144.jpg/
Poti sa incerci si tu sa o reglezi (sunt 2 suruburi), dar iti trebuie o cheie mai speciala (nu ma pricep ca sa-ti spun exact de care).

Def DEX 98: CREMALIÉRĂ, cremaliere, s. f. Organ de mașină având forma unei bare dințate pe care se angrenează o roată cilindrică dințată, pentru a transforma o mișcare de rotație într-o mișcare de translație și invers. [Pr.: -li-e-] – Din fr. crémaillère. (sursa: dexonline.ro)
Cremaliera e aia de la directie. Ce ai pus in poza e altceva (dar nu stiu cum ii zice :) ). Am avut si eu problema asta, cei de la service au zis asa: "iti reglam usa daca vrei, ca nu e greu, dar mai mult rau facem ca o sa stea mai presata cumva usa de caroserie si in timp o sa prinda joc si mai mare". Nu stiu daca le era lene sau chiar asa este, mie mi se pare destul de logic... In orice caz, la mine a trecut cu mult silicon pe chedere. Pe vremea asta face chiar bine, ca nu se mai lipesc usile de chedere. Am luat de la Real parca niste ulei siliconic (este o sticluta mica gen Olynth pentru nas, contine silicon, glicerina, etc) si nu mai scartaie nimic.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

volvol

09 Feb 2012, 02:42

Nu o sa stea mai presata usa, o sa stea la nivel cu cea din spate.

La mine usa stanga fata era la nivel cu usa stanga spate. Usa dreapta fata era putin mai iesita decat usa dreapta spate (se simtea doar putin la mana si vizual era aproape insesizabil) - de asta si vibra la hopuri => scartzaitul. Au reglat "cremaliera" si acuma usile sunt la nivel si pe partea dreapta. Odata cu alinierea aceasta "galactica" a disparut si scartzaitul.

cosminidis, ia "polobocul" si verifica cum stau usile la tine. :)
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Cosmin
Admin

09 Feb 2012, 09:03

Referitor la scataitul ala..
La mine era aceeasi problema..Usa de la sofer nu era la "poloboc" :)
Insa solutia nu a fost reglarea balamalei din poza pusa, ci a strangerea suruburilor de la broasca din usa. Sunt doua suruburi negre pe usa care erau putin slabite. Le-am strans si apoi usa s-a aliniat cu cea din spate.
E bine de verificat si aspectul asta..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

volvol

09 Feb 2012, 14:33

Exact Cosmin, si de la suruburile negre din broasca poate sa provina scartzaitul. Am verificat si asta atunci, dar la mine erau stranse bine, iar solutia a fost sa "aranjeze cremaliera". :)
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

radu14m
Subiect Autor

22 Mar 2012, 20:57

Gata, azi am primit masca modificata :)

imi place la nebunie :yh

Imagine

Imagine

Imagine

radu14m
Subiect Autor

24 Mar 2012, 09:35

urmeaza niste pleoape :) ( azi sper )

stiti cumva daca cele de 1P se potrivesc si la facelift ?

lau_03

24 Mar 2012, 09:52

Cati bani masca si de unde? :mrgreen:
leon 1.4 TSI
---
Imagine - http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=98&t=17841
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

Andrei_Nick

24 Mar 2012, 11:21

Arata smecher rau asa.
Pleoapele de pe 1p non-facelift din cate stiu daca vrei sa le pui pe facelift o sa ramana mai mult spatiu intre coltul de la far si bara de aprox 2-3 cm.Eu asa stiu nu garantez.

radu14m
Subiect Autor

24 Mar 2012, 12:04

Grila e de la reprezentanta seat, timisoara.

In catalogul nou nout "adus de la bucuresti acum 2 zile" ( citez vanzatorul ) , grila din poze e cea veche ! Ca de obicei, la noi mai greseste omul, si nimic nu e exact si corect...dupa indelungi discutii de convingere ca e o greseala, omul a fost binevoitor si mi-a adus grila din depozit - binenteles ca era modelul nou si catalogul e de kkt.
Norocul meu ca a avut-o pe stoc, ca deh..nu se vinde deci nu se aduce - decat la comanda - sloganul tipic la noi.

masca e cea veche, care au taiat-o. Singurul lucru care nu a iesit chiar cum am vrut e ca nu e mata rama de la grila, e lucioasa.

Pret: 330 totul.

Legat de pleoape: E un tip care vinde pleoape din fibra in piata aurora :) de la el o sa le iau.
Sper sa se potriveasca.