Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

killer1985
Subiect Autor

Problema lumini interior

29 Noi 2010, 20:12

Salutare la toti. De ceva vreme nu imi mai functioneaza becul din usa de la sofer. cateodata imi face figuri si cea de la pasager fata. Din cate am inteles este defect acel microswitcher din usa. Curand mi-am schimbat toate becurile din interios si portbagaj cu smd-uri. Si am observat ca, chiar daca usile sunt inchise, parca smd-urile sunt alimentate ca se vede putina lumina. Si inca un lucru foarte ciudat este ca daca sunt toate usile inchise si portbagajul deschi dupa 2 minute lumina se stinge din portbagaj si doar vibreaza. Asta are vreo legatura cu microswitcherul din usa? sincer deja m-am saturat de problema asta. NU ma poate ajuta cineva sa schimb acel microswitcher?

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Problema lumini interior

29 Noi 2010, 21:04

Nu nu are legatura cu microswitch-ul din usa.
Este normal sa lumineze extrem de slab ledurile intrucat comanda lor este electronica si cum led-ul este o dioda adica permite trecerea curentului doar intr-un sens si mai are in plus o rezistenta mai mare decat a becului, montajul nu inchide elementul de comanda complect si de aceea mai circula un curent miic prin leduri.
Asta face sa lumineze extrem de slab.
Nu trebuie sa te ingrijoreze, daca vrei sa scapi de problema va trebui sa pui in paralel pe led o rezistenta care sa consume 2-300ma.
Becul din portbagaj este normal sa se stinga si plafoniera se stinge dupa un timp daca lasi usile deschise.
Monteaza o rezistenta paralel pe bec.
:)
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

killer1985
Subiect Autor

Re: Problema lumini interior

29 Noi 2010, 22:09

Ms mult Baltazar. Dar de exemplu la fratele meu pe un leon din 2002 nu se manifesta problema asta. La el nu se vede nici o lumina cand becurile sunt oprite. Si apropo, faza cu portbagajul, ca se stinge lumina si vibreaza, daca deschid o usa, adica daca se aprind luminile din interior atunci se aprinde si cea din portbagaj, si dupa ce se sting cele din interior, dupa un timp face figuri si cel din portbagaj. Cu becurile normale nu am avut aceasta problema. Si nu ma poti ajuta cu microswitcherul acela? sa scap o data de problema asta. Ms mult de help. O sa incerc sa leg o rezistenta la aia din portbagaj, nu stii de cati ohm sa pun? Ms mult