Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bodisan
Subiect Autor

Turare exagerata in mers, la punctul mort

25 Noi 2010, 01:07

Salutare!

Am observat in seara asta o problema foarte ciudata. Daca in timp ce masina se deplaseaza scot la punctul mort, ridic piciorul de pe ambreiaj si apas acceleratia amplu si rapid (o jumate de secunda), dupa care iau piciorul, turatia creste extrem de repede la >5000 rpm dupa care scade destul de lent la 750 rpm. Daca fac exact acelasi lucru, cu diferenta ca ambreiajul este apasat, se comporta normal adica la fel ca atunci cand masina e pe loc. Pe loc face ca la toate masinile, indiferent daca este sau nu apasat ambreiajul, si anume dupa o apasare rapida pana aproape de maxim, se aude un fasait, de parca ar sorbi aer, si urca destul de lenes pe la 2000 rpm, dupa care scade la relanti.

Va pare cunoscuta problema? O alta chestie care nu stiu cat de normala este, apare cand retrogradez si cuplez incet ambreiajul fara sa apas acceleratia. Efectul este ca timp de 1-2 secunde turatia ramane aproximativ aproape de relanti, iar masina franeza destul de eficient din frana de motor. Dupa acest interval, turatia creste destul de rapid la valoarea potrivita pentru a fi sincrona cu rotile, iar frana de motor se reduce considerabil. Deasemenea daca merg intr-o oarecare viteza si ridic complet piciorul de pe acceleratie, dureaza 1-2 secunde pana cand incepe sa se simta (brusc) frana de motor. Am descris si acest comportament pentru ca ma gandesc ca poate are legatura cu prima problema.

Ce parere aveti?

P.S. Am uitat sa mentionez lucrul cel mai important: masina este Seat Ibiza 2007, 1.2 12v 70cp.
Seat Ibiza 2007 1.2 12v 70cp

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Turare exagerata in mers, la punctul mort

25 Noi 2010, 10:51

...si care ar fi problema din ce ai scris mai sus?
Mie nu mi se pare nimic anormal, dar daca vrei sa fii sigur si convins, fa o vizita la service, poate gasesc ei ceva...
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

bodisan
Subiect Autor

25 Noi 2010, 12:18

Pai mi se pare ciudat ca reactioneaza acceleratia mult mai rau cand motorul este cuplat cu cutia de viteze, chiar daca ea este la punctul mort. In situatia descrisa de mine, aproape ca se tureaza singura. Chiar si daca apas acceleratia foarte putin, turatia totusi urca aproape de 5000 si sta acolo.
Seat Ibiza 2007 1.2 12v 70cp

jericho

26 Noi 2010, 07:12

si la mine face la fel, deci e normal... :)
seat ibiza 2008

Bamse
Moderator

26 Noi 2010, 19:05

stai foarte linistit...asa fac toate masinile.
se accelereaza foarte repede cand este masina in mers, si scade destul de greu turatia.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Dunky

27 Noi 2010, 13:23

nu cred ca este o problema la mijloc si mi-e mi s-a intamplat sa fiu pe liber in mers si sa uit ca nu sunt in viteza si se accelera foarte sus apasand pedala foarte usor :D
Viata-i grea dar trece!

Vlad_TNS

28 Noi 2010, 13:57

Am acelasi motor si am aceleasi 'probleme' .E fff normal
Ex: 2008 Seat Ibiza 6L Glow Orange
2001 Honda Civic Type-R EP3 Nighthawk Black
2002 VW Lupo 3L Silver