Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

iannis
Subiect Autor

jante de 18 leon

14 Noi 2010, 21:44

Salut.Nu stiu daca scriu unde trebuie dar cred ca da.Vreau sa cumber niste jante de 18 cu latime de 8,5,niste tomason.Am un seat leon 1.9 tdi din 2007.Problema ar fi daca se potrivesc?Ma refer la latimea dar si la inaltimea.Ma gandesc sa nu atinga la o greutate de mai multe persoane dar chiar mersul in curbe.Am vazut la unii tot cu leon ca poarta de 18.Are cineva jante de 18?cu latime de 8,5.?Va-rog niste pareri mai concrete de la ei care au jante de 18 in masinile lor.Nu vreau sa le comand si apoi sa le returnez ca este complicat.Astept niste informatii ferme.mersi mult

BOGY26
Bogdan

Re: jante de 18 leon

14 Noi 2010, 21:48

8.5 este latimea jantei, daca pui cauciuc cu garda mica 205/35/r18 iti vor merge...dar sa te tii la suspensie, gropi, consum mai ridicat si tot ce vine cu jante de 18 si garda mica, pe strazile noastre :))
P.S sa nu dai peste "vreun" gabor nervos ca ramai fara certificat :yh

iannis
Subiect Autor

14 Noi 2010, 22:15

suspensiile raman la fel ,are pe cele originale.Deci crezi ca loveste la gropi?Trebuie cineva care a montat de 18 si de 8,5 latimea sa vad cum se comporta la el si ce modificari eventual a facut

BOGY26
Bogdan

14 Noi 2010, 23:55

iannis scrie:
suspensiile raman la fel ,are pe cele originale.Deci crezi ca loveste la gropi?Trebuie cineva care a montat de 18 si de 8,5 latimea sa vad cum se comporta la el si ce modificari eventual a facut

ai inteles gresit...suspensiile/planetara/bucsi...se vor duce...tu nu ai suspensie ptr. jante de 18, ai suspensie de drumuri grele(Rromania)...daca vrei jante de 18 mai schimba si suspensia(telescoape/arcuri)

Ciosmi

15 Noi 2010, 12:37

Poti sa iti pui linistit 18.Singurul inconvenient(probabil) este cum zice Bogy,o uzura ceva mai mare.
Eu am 18" pe 1.9tdi,dar 1M,nu am avut probleme pana acum,tinand cont ca stock a venit cu 15".Insa am 7J.Cu 8.5J si masina incarcata,cu suspensiile stock,nu vad cum ar atinge.Acum depinde ce intelegi prin masina incarcata.

iannis
Subiect Autor

15 Noi 2010, 17:40

mersi de raspuns.Deci crezi ca nu o sa am probleme.La incarcare ma refer la 4 persoane cu toti..Dar gropile,denivelari,se simte orice,nu?Cu consumul cum e cred ca ia mai mult nu?Si forta motorului simti ca trage mai greu?avand in vedere ca jantele cred sint mai grele decat unele de 16.Concluzia care o fi merita pe la urma sau mai bine unele de 17?mersi baieti

Ciosmi

15 Noi 2010, 19:03

Cu 4 oameni in masina nu vad de ce ai avea probleme.Eu nu am,desi nu cred ca avem aceeasi suspensie,insa teoretic ar trebui sa fie la fel.Chiar imi place cu masina incarcata ca nu e asa ridicata :yh .Se simt denivelarile etc,dar nu mai rau ca la o suspensie sport.
Nu am simtit ca trage mai greu,desi nu am urmarit asta.Sorry.Fa-ti soft si scapi si de grija asta :P
Am avut 17",dupa 18".Singura diferenta a fost si este (ca le mai schimb intre ele) legata de aspect.
Insa totusi iti recomand o suspensie,fie ea cat de ieftina,dar reglabila,pentru ca masina va fi cocotata rau in urma upgrade-ului :D

volvol

15 Noi 2010, 19:48

Ciosmi scrie:
Insa totusi iti recomand o suspensie,fie ea cat de ieftina,dar reglabila,pentru ca masina va fi cocotata rau in urma upgrade-ului :D

De ce se inalta masina daca se pun jenti mai mari? Nu se ingusteaza cauciucul in schimb? Cred sa diametrul rotii ar trebui sa ramana neschimbat.

Cauciurile de vara/iarna pentru jenti de 18 scota dublu (fara exagerare) fata de unele pentru jenti de 16. Dai in groapa, strambi jeanta. Iti verifica domnul politist talonul, marchezi banul. Si stai numai sa le dea comunitarilor atributii rutiere, sa vezi atunci cum umblam toti cu extinctorul si trusa medicala la zi ... :lol:

Eu nu pot sa inteleg de ce ti-ai pune jenti de 18 atata timp cat nu te forteaza etierele de frana, cum este la FR sau la Cupra. Arata fain OK, dar nu pui la 1.9 TDI 105 cai jenti de 18. Masina aceea are cu totul alt scop (nu faci Cupra din ea): fiabilitate, consum etc. Si mai sunt si de latime 8.5 ( cand Cupra R are 8 ) ... bad idea. :yh
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

iannis
Subiect Autor

15 Noi 2010, 22:01

:) Salut din nou.Eu am la cartea masini dimensiunile si de 18''.Deci nu am probleme din acest fel cu gabori.Acum este logic ca drumurile noastre nu azuta masini cu jante mai mari.Dar de 17'',tot asa de complicat o fi?tot trebuie schimbat suspensii?Si apropo ce fel de suspensii?sport reglabile si cam cat trebuie coborite sau sa fie fixe?Astea originale ce sint fixe?Daca pun de 17 nu cred ca diferenta este prea mare in comparatie cu 16''.pe mine ma intereseaza practic sa fie putin mai lata ,se vede alt fel mai frumos,si un pic mai maritica.tot trebuie amortizoare ?Astea care am la masina sint de 16''.Si vreau sa le pastrez pt iarna.Si sa mai cumber un set de jante mai deosebit si mai late.Si asa mi a venit idea cu 18.Dar trecem la 17'',cu 8 latime merge?
ORCUM MERSI BAIETI DE INTERES SI DE SFATURI,DAR CRED CA ESTE UN SUBIECT NU NUMAI PT MINE DAR SI PT VOI,CA TOTI CRED CA VREM CEVA MAI FRUMOS LA MASINUTA NOASTRA.Si ce mai frumos decat o janta lata si o janta mare la masina.Sa nu uitam JANTA FACE JUMATE MASINA

CIOBY R H U

16 Noi 2010, 12:14

sal eu am jante de 18.stock au fost de 17.nai nicio problema,doar cum au zis si colegii o sa fie altfel la gropi(si eu am si suspensie sport roata fff aproape de aripa)deci daca vrei comandale ca nai pr.acum tu stii cel mai bine.sal drumuri bune
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

iannis
Subiect Autor

16 Noi 2010, 14:08

Efxaristo file mou.mersi mult.Cred ca iau de 17 pe la urma ca sa fiu linistit.Inca nu am hotarit .Mai ma gandesc va multumesc mult