Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

light2k5
Subiect Autor

Sfat achizitie LEON prin programul rabla

12 Noi 2010, 12:33

Salutare tuturor!

Dupa o indelunga perioada de sondat piata auto in vederea achizitionarii unei masini (sunt la prima achizitie) am ramas pe varianta seat leon 1.4 tsi 125 cp,echipare style + trapa & bi-xenon, mi se pare solutia cea mai potrivita si echilibrata in ceea ce priveste pretul/performantele.Vin de pe o octavia 2 1.9 tdi 105 cp (powered by tati) si am optat tot pentru o varianta cu turbina,dar pe benzina-diferentele mi se par mai mult decat sesizabile.
costurile de intretinere mi se par iarasi f acceptabile,pana aici toate bune si frumoase.o alta alternativa pe care o luasem in calcul ar fi fost kia proceed,dotari similare dar care prezenta o garantie de 7 ani in comparatie cu cei 2 pe care ii ofera seat.nu stiu cat de concludenta este aceasta diferenta in conditiile in care seat e in mare masura nemtesc.de aici si premiul pentru masina anului pentru leon in 2009-germania.
in alta ordine de idei,ma gandesc sa mai astept cateva luni pentru a efectua comanda deoarece astept sa beneficiez de noua oferta pt stimularea parcului auto-4 vouchere si cine stie...poate o mica scadere a preturilor din partea celor de la seat.as fi curios si de politica celor de la porsche romania si daca s-a incurcat cineva cu leasing-ul la ei,am inteles ca au conditii destul de dezavantajoase.
legat de masina m-am gandit deja la o remapare prin bluefin,superchips si o evacuare similara celei a lui patzaichin (pe care il rog cu ocazia asta sa-mi spuna si mie ce are sub masina :D).
astept si alte opinii.o zi maxima!

gtcosmin

Re: Sfat achizitie LEON prin programul rabla

12 Noi 2010, 16:10

Salut, nu stiu daca mai ai timp dar daca iti iei o masina noua e mai avantajos sa o iei anul asta. Cu toate ca vei putea folosi 4 tichete anul viitor acestea vor valora 3000ron fiecare, deci 12000ron in total, anul acesta 3 tichete valoreaza 11400 ron. Cu toate ca ai castiga 600ron la anul trebuie sa cumperi 4 tichete in loc de 3 si vei plati taxa de prima inmatriculare care nu se plateste anul acesta pentru motoarele euro5. Pretul masinii nu se stie daca va scadea dar poate sa creasca avand in vedere ca 1.4tsi style e la oferta acum.

Si eu am avut de ales intre leon si pro cee'd, am ales leon, nu mi-a venit inca masina. Garantia mica a leon-ului ma ingrijoreaza si pe mine, sper sa nu am probleme dar fiind VAG costurile de reparatie in afara garantiei cred ca sunt acceptabile in cazul in care ai ghinion sa se strice ceva.

patzaichin
LEONidas

12 Noi 2010, 22:59

Felicitari pentru initiativa in primul rand....din punctul meu de vedere urmeaza sa faci o alegere excelenta!
Masina mea are in curand 50k km si nu am avut nici o probleme de ordin tehnic la ea....sunt super multumit si de putere...si ma gandesc si eu la un soft...
Si ca sa iti raspund si la intreabre....sub masina nu mai e toba intermediara...a fost inlocuita de un teava...si in loc de toba stoc este o toba sport de la Borla, speciala de Leon...adica pe transversala (sa nu mai fie nevoie de coturi si Y samd...) si tips-uri Sebring.

Ceea ce iti recomand prima oara este un Spacer de la Forge...care scoate un sunet foarte frumos de gen BOV ;)

Bafta in continuare si sa ne ti la curent!
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine

sandman

13 Noi 2010, 10:07

da, felicitari pentru alegere! si eu te-as sfatui sa o cumperi anul acesta, de la anul vor sa bage taxa de prima inmatriculare si eu nu dau bani la stat de obicei :)
oricum masina vine cam in 2 luni...
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

BOGY26
Bogdan

14 Noi 2010, 21:55

daca tot vrei putere mai mare de ce nu te bagi la un 1.8T, 160 cp...mai sus vad ca nu tintesti...
este o alegere foarte buna seatul in locul la kia proceed(care sincer este varza)
cumpara maisna anul asta...la anul nu stii ce taxe mai baga nenorociti astia si care va fi politica parcului"rabla"...

light2k5
Subiect Autor

14 Noi 2010, 22:19

Multumesc pt sfaturi in primul rand.
Si eu ma gandeam ca ar fi mai avantajos sa o pot lua de anul asta,dar nu imi pot permite investitia in perioada imediat urmatoare si singura posibilitate e sa o las pentru primavara.Legat de sfatul pentru motorul de 1.8,mi se pare un pic cam mare pentru nevoile mele,plus ca e prima masina proprietate personala si incerc sa moderez costurile atat cat e posibil (rata leasing,consum,intretinere).
Nu am gasit nicaieri detalii despre conditiile celor de la porsche,in situatia in care deocamdata veniturile mele nu se pot justifica desi platesc impozit masiv la stat si inca nu m-am hotarat daca sa optez pentru un leasing sau un credit (pe numele altcuiva eventual) si as fi recunoscator daca imi poate spune cineva cate ceva despre lucrurile astea.
Revenind la masina,motorizarea de 1.4 mi se pare ideala pentru un rulaj de circa 15k pe an,procentul urban\extra fiind de circa 50-50.O alta intrebare pe care o am e daca merita investitia initiala in optionale precum:faruri bixenon adaptative,navigatie,jante pe 17 si pachet aero (asta e preferinta proprie in materie de kit-uri pt leon) sau daca e mai bine sa le las pentru mai tarziu si sa nu cresc prea mult factura per total.
Cam astea ar fi nelamuririle momentan,multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

BOGY26
Bogdan

15 Noi 2010, 00:01

dupa ce o sa iei 1.4 si o sa-i faci ceva modificari o sa ajungi la concluzia ca era mai bine 1.8 din prima...
faruruile bi-xenon adaptive sunt foarte bune sunt foarte bune, jantele pe 17 dau bine, navigatia nu merita investitia,pachet aero este undeva la 1500 euro(in banii astia iei un kit mult mai frumos)--deci nu se merita nici asta....
eu am un FR 2.0TFSi 200 cp, cand am luat-o am fost cel mai fericit, acum tind si imi doresc Cupra, decat sa investesc in ea banii sa ajung la o Cupra, prefer sa o vand si sa mai pun diferenta sa iau o Cupra
asta este parerea mea, strict, personala :!:

gtcosmin

15 Noi 2010, 11:42

Daca te gandesti la tuning de performanta pentru 1.4 mai bine optezi pentru 1.8. Legat de dotari e bine se te uiti pe lista de optionale, te hotarasti ce vrei, faci un efort finainciar si iei masina cu tot ce ai pune pe ea ami tarziu. Ce e aftermarket poate costa mai mult sau e de o calitate mai slaba.

light2k5
Subiect Autor

15 Noi 2010, 17:22

Legat de tuning pt performanta nu as avea planuri prea mari.in afara de o remapare si o evacuare finala + eventual niste fass-uri (dar mi se par obositoare in permanenta) astea ar fi singurele modificari pe care le-as face.repet,o voi folosi mai mult in oras si in bucuresti nu mi se pare cu-minte sa optez pt un motor mai mare in conditiile in care nu e nici o diferenta in ce masina stai atat timp cat stai la cozi kilometrice blocat in trafic.legat de kit-ul exterior...chacun a son gout.am vazut ca fiecare are preferintele personale in materie de tuning exterior si respect gusturile fiecaruia,in situatia in care numele tau apare pe talon e important sa iti placa tie in primul rand ce ai,si prea putin de preferintele celorlalti.kitul aero mi se pare intr-adevar cam scump,nu e prea complex pt banii astia si am auzit de ceva probleme la borduri (distanta mica a spoilerelor) de aceea am ceva dubii in ceea ce il priveste...oricum,mai e timp suficient de gandire pentru configuratia finala.Mai astept pareri.

cosminidis

15 Noi 2010, 18:22

O sa-ti spun ce am ales eu si de ce cand am comandat masina (care inca nu a ajuns, dar asta e... :( )
1. Eu am luat 2.0 TDI pt ca voiam putere la consum rezonabil + DSG. As fi vrut un 1.4 TSI, dar nu se poate pune DSG pe el asa ca am luat diesel. 1.8 TSI consuma enorm si costa aproape cat 2.0 TDI. Daca nu te streseaza consumul si ai bani suficienti pentru benzina cred ca o sa-ti placa mai mult 1.8 TSI. Daca vrei "best value for the money" mergi pe 1.4 TSI.
2. Nu lua jante de 17, chiar daca cele de 16 arata oribil. Mai bine pui dupa aia ceva mai frumos, tot pe 16. Alea de 17 o sa te zguduie rau de tot si nu se justifica la nivelul asta de putere. A, si nu lua sport-up, cel mai bun compromis il ai la versiunea Style.
3. Te sfatuiesc sa iei xenon si trapa.
4. Te sfatuiesc sa iei pachetul de iarna, scaunele incalzite sunt un vis.

Cele de mai sus sunt pareri personale si destul de subiective, ia-le ca atare.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

volvol

15 Noi 2010, 19:25

light2k5 scrie:
o alta alternativa pe care o luasem in calcul ar fi fost kia proceed,dotari similare dar care prezenta o garantie de 7 ani in comparatie cu cei 2 pe care ii ofera seat.

Eu sunt un fost posesor de Kia Ceed si pot spune ca am fost multumit de ea. Problema pe care o vad la Pro Ceed este ca, ca sa ai performantele unui 1.4 TSI (0-100 si viteza maxima si feeling) trebuie sa iei musai motorul de 2.0 litri. Iar asta inseamna taxe mai mari, ulei mai mult etc. Vorbesc aici numai despre motoare pe benzina, deoarece motorina este pentru cand vei avea familie sau atunci cand mergi mai mult de 25k-30k anual (parerea mea) si din ce am citit nu te incadrezi in acest profil.

O ulterioara remapare ar duce 1.4TSI-ul la 150CP (lejer) si daca il intreti nu ii va afecta fiabilitatea. La Pro Ceed, este mai greu sa o remapezi pentru ca este motor aspirat. Concluzia este ca alegem Seat, acuma sa vedem ce motor si ce dotari.

Ca si prima masina personala, 1.4 TSI-ul are tot ce vrei: look, putere rezonabila, feeling datorita turbinei. Un motor mai mare de 1.8 sau 2.0 nu se preteaza la ce ai tu nevoie: consum rezonabil, intretinere rezonabila, mers mai mult in oras.

Daca bugetul nu iti permite sa urci mai sus, atunci iti recomand varianta de echipare Style. La fel, daca bugetul nu permite sa le lafai si cum mergi mai mult in oras, nu recomand sa platesti 1.400 Euro in plus pe Xenoane si trapa. Ce vine ca dotare standard in varianta Style multumeste 90% din posesorii de masini, cei care vad masina doar ca pe o modalitate sa ajunga din punctul A in punctul B intr-un oarecare confort. Varianta Style deci, doar daca vei folosi masina 90% in oras si pretul de achizitie primeaza.

Daca bugetul permite si vrei sa te lafai putin fara sa arunci cu banii, atunci eu iti recomanda varianta Sport (in cazul in care te razgandesti si scoti masina din oras la cateva drumuri mai lungi cu prietena/prietenii):
- jentile de 17 arata foarte bine pentru ca sunt mai late, iarna iti poti pune de 16
- suspensile sunt mai sport si masina se lipeste mai bine de asfalt pe drumurile virajate (impreuna cu jentile de 17 vor crea un mic disconfort la mers in oras pe drumuri mai putin bune, insa o sa explic la final de ce as alege varianta asta)
- scaunele sport din fata sunt absolut superbe, te vei simti ca intr-o masina sport cu 2 usi (nu sunt Recaro, dar nu au nici pretul de Recaro) - nici nu ai nevoie de incalzire la ele (desi prietena/sotia ta si orice femeie in general ar aprecia sa fie si incalzite)
- as adauga Xenoanele adaptive - sunt foarte confortabile cand iesi din oras si te prinde seara sau mergi cu prietenii in weekend la munte (de 3-4 ori pe an daca mergi si tot se merita)
- as adauga si trapa pentru ca ofera confort + look
- as adauga XDS - chiar se simte cand iei o curba mai tare (oricat esti de prudent - apar si situatii de acest gen)
- tapiteria - depinde ce culoare alegi sa fie masina (in functie de asta merita sa o alegi ca si optiune sau nu)

Din ce am citit, esti un baiat tinerel care se bucura de viata. Daca nu planuiesti ca urmatoarea masina sa fie un Evo X, atunci eu cred ca esti la varsta cand trebuie sa te bucuri si de putina adrenalina specifica varstei. O remapare la 150-160 cai, jentile si suspensia sport + optionalele enumerate iti vor oferi putina adrenalina atunci cand vrei sa apesi pedala (cand nu vrei, poti sa pe plimbi linistit - senzatia majora cu 40 km/h). Vei avea suficient timp mai incolo sa te gandesti la bugetul "familiei" si sa conduci masini cu suspensii plutitoare. Pentru toate acest motive as alege varianta Sport. Sa fi avut eu prima mea masina un 1.4TSI Sport ... uau ... :yah

La anul vei alerga din nou dupa vouchere si primele luni vor sta speculantii cu burta pe ele si vor fi greu de gasit ... sau nu la un pret foarte bun. Eu i-as da bataie anul asta ca s-a prelungit programul rabla si mi-as face un cadou de Craciun. :bounce: Preturile nu cred sa mai scada la anul, nu au de ce ... si nu uita ca negocierea cu dealer-ul este foarte importanta (simulezi chiar ca iesi din sediu daca nu te multumeste discount-ul). :lol: :lol: :lol:

PS: Sper ca lista de preturi de pe site-ul Seat este gresita, adica nu costa un 1.4 TSI Sport mai mult decat un 1.8 TSI Sport.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

gtcosmin

15 Noi 2010, 19:48

Si eu sunt fost posesor de pro ceed, masina a fost peste asteptari dar nu ai nici o motorizare decenta la dispozitie, au scos motoarele de 2l, au numai motoare de 1.6, dieselul e acceptabil.

Leonul nu mi-a venit inca ca sa pot face o comparatie, eu am ales 1.8, la care au si o oferta acum, diferenta intre style de 1.4(oferta) si sport de 1.8(oferta) e de aproximativ 1500e, sport de 1.4 e mai scump cu vreo 6-700e decat cel de 1.8, in conditiile astea eu zic ca merita 1.8 si banii care ii dadeai pe evacuare si chip ii bagi in benzina :).

volvol

15 Noi 2010, 20:12

gtcosmin scrie:
diferenta intre style de 1.4(oferta) si sport de 1.8(oferta) e de aproximativ 1500e, sport de 1.4 e mai scump cu vreo 6-700e decat cel de 1.8, in conditiile astea eu zic ca merita 1.8 si banii care ii dadeai pe evacuare si chip ii bagi in benzina :).

De acord, consumul e chestie de obisnuinta (1 litru in plus la medie) ... odata ce vezi niste cifre si te mai dai si cu alte masini, nu ti se mai pare mare in comparatie cu ce performanta ofera. Super oferta la Leon 1.8 Sport la pretul asta (nu stiam) ... imi place ce ai ales ... o sa uiti de pro-ceed-ul anterior in primii 100 km. :lol:
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG