Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

just
Subiect Autor

Ce se intampla, doctore?

09 Noi 2010, 13:21

Salut,

Am si eu un leu 1.6 16V recent am observat ca imi ramane pedala de ambreiaj putin apasata dupa ce schimb viteza dupa care revine la pozitia normala. Din pacate nu sunt expert asa ca apelez la alti lei pentru o mana de ajutor singura banuiala pe care o am este ca trebuie sa imi iau un kit nou de ambreiaj. Deocamdata nu am cum sa o duc la doftor, dar m-ar ajuta o prima impresie.

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Ce se intampla, doctore?

09 Noi 2010, 15:48

Este posibil sa ai defecta pompa de servo, mergi la service si vezi ce si cum, daca circuli cu ea defecta sa nu fii nevoit sa schimbi si ambreiajul...
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

just
Subiect Autor

Re: Ce se intampla, doctore?

09 Noi 2010, 16:10

Mersi, din pacate trebuie sa mai fac 200 de Km cu ea ca sa o duc la doctor ca sunt plecat din localitate. Sper doar sa nu pice pana ajung acasa.

EDIT: Am observat asta pe drum aseara dupa ce am iesit de pe autostrada si am schimbat viteza. Cand bag marsarier se simte cel mai tare ca ceva nu e in regula si se aude un zgomot ciudat. Am simtit si un miros dubios de aici am tras concluzia ca este posibil sa fie ceva de la ambreiaj.