Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13

bgd_b92
Bogdan

Re: politie&amenzi&contraventii

20 Mar 2014, 17:21

Nu vreau sa fiu carcotas ; am avut si pe YBZ si pe asta folie pe fata de 50 % ; se vede diferenta clara din interior spre exterior ; nu iti estompeaza vizibilitatea, insa noaptea numai este asa bine ; cel putin asta am observat eu ; noaptea, mai ales pe strazi slab luminate ( sau de loc ) iti cam scade vizibilitatea din interior...din exterior spre interior normal ca este mai accentuat, si spre exemplu capetele de creta nu prea vad daca tu ai centura sau nu, daca vorbesti la telefon sau alte chestii..sper ca intelegeti ce vreau sa spun ; daca ar fi existat ceva intre cea 73 % ( care este mai mult pt protectie in caz de accident / geam spart ) si 50 % adica sa zicem un 65%, acela ar fi fost compromisul perfect, si era super ok sa fie legale intrucat chiar nu ar fi deranjat cu nimic...ce este sub 50% pe fata ( chiar si asta dupa cum am zis ) este riscant noaptea ; mai traverseaza cineva, mai face un biciclist o imprudenta, o caruta, o dacie 1300 fara faruri,etc...si mie mi-a placut mult atat cum arata masina cu 50% pe fata cat si confortul oferit in timpul verii...dar tin mai mult la talon ( mai ales acum ca inca nu este pe numele meu masina si nu am cum sa dau de proprietar ) cat si la banii dati pe amenda...

Cosmin
Admin

20 Mar 2014, 17:44

bgd_b92 scrie:
nu iti estompeaza vizibilitatea, insa noaptea numai este asa bine [...] noaptea, mai ales pe strazi slab luminate ( sau de loc ) iti cam scade vizibilitatea din interior...

Pai ori vezi ori nu vezi. Legea nu face distinctie intre noapte si zi . Limita de opacitate (sau transparenta, cum vreti sa ii ziceti) e stabilita de legislatia rutiera si de normele RAR si se refera la campul vizual principal (parbriz si geamurile fata).

Constituie contraventii urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
- aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competenta si care sunt marcate corespunzator;
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

TIBI

20 Mar 2014, 17:52

Pe geamurile fata mi-as pune si eu, insa cea mai deschisa.
Motivul e unul singur...incidenta crescuta la melanom. :tongue
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

HUNTER
HUNTER

20 Mar 2014, 18:00

Guys: legea e clara. Remedierea pe loc a deficientei, nu mai presupune ridicarea talonului. Nu spune ca sunt folii, xenon, girofare, stroboscoape etc, etc. Politistul, pt ca aplica aceasta lege, trebuie la randul sau, sa o respecte, adica sa iti puna in vedere faptul ca ai posibilitatea sa remediezi pe loc deficienta. Daca tu alegi sa nu o remediezi pe loc, ramane talonul la el, daca rezolvi treaba, ramai cu amenda.
Legea nu spune ca te targuiesti, ci e foarte concreta, in schimb, aplicarea e proasta.
Si eu mi-am luat amenda pt folii, dar am ramas cu talonul pt ca le-am luat jos pe loc.

sent from Allwiew V1 Viper

TIBI

20 Mar 2014, 19:31

Ai dreptate cu ce spui... e trista treaba la noi cu aplicarea legilor.
Cand mai este aplicata de o minte-n bezna, atunci e si mai si.
Si asta in general nu numai pe drumuri

huse piele schimbator

bgd_b92
Bogdan

20 Mar 2014, 19:59

Cosmine, ma refer ca ziua e ok dar noaptea e problema cu vizibilitatea.
H : asa e , dar nah..multi dintre noi nu ne cunoastem drepturile se pare..

catalinutzu

24 Mar 2014, 19:49

Revin cu noutati
dupa primirea acelei instiintari ca am fost amendat si sanctionat cu suspendarea permisului,am fost la postul de politie de unde a fost emisa acea instiintare(Popesti Leordeni)
Am ajuns acolo si am facut un scandal monstru,ca nu am primit procesul verbal si ce nereguli mi s-a parut mie,am facut o plangere la seful politie pt militianu abuzator :))si nu oarecum ci cu numar de inregistrare cu tot ,ca sa fiu sigur ca nu ajunge pe la buda pe fundul unui militian zelos,mai mult am facut si o plangere tot cu numar de inregistrare la seful politiei rutiere
Si ce credeti a doua zi gasesc procesul verbal acasa lipit cu scoci de usa de la intrarea in casa :)))halal comunicare a procesului verbal,ba chiar am facut si contestatie ,ba chiar mi-am luat si permisul inapoi pana la solutionarea cazului
Asa ca peste o saptamana am procesul
Va urma...
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

bertzi43
B-82-AJS

24 Mar 2014, 22:37

si pe ce baza ai luat permisul inapoi de curiozitate?stiu ca are un circuit,de la cel care il retine pleaca la sediul de pe raza judetului unde locuiesti...udriste in cazul tau.
care a fost procedura si in baza caror acte ti l-au inapoiat,eu stiu ca iti dadeau o dovada pana la solutionarea procesului

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

catalinutzu

24 Mar 2014, 22:42

Nu in momentul cand faci contestatie ti se inmaneaza o recipsa,cu acea foaie te duci la Udriste si iti iei permisul pana la solutionarea cazului,daca pierzi in termen de 15 zile predai permisul,daca castigi ramai cu permisul si sanatate
Nu se mai da acea dovada care se prelungeste din 15 in 15 zile cum era odata
Imagine

HUNTER
HUNTER

24 Mar 2014, 23:15

dovada cu dreptul de prelungire se da doar pe timpul urmaririi penale, iar prelungirea se face lunar.
ce tine de contraventii, intr-adevar, s-a scos dovada, permisul se inapoiaza detinatorului pe timpul solutionarii contestatiei ( deoarece omul, conform constitutiei, beneficiaza de prezumtia de nevinovatie) iar dupa hotararea judecatoreasca, definitiva si irevocabila, ori ramai cu permisul daca ai castigat, ori il predai sectiei de politie. ce e prost stipulat in lege, e faptul ca suspendarea incepe la momentul predarii permisului, ceea ce inseamna ca acel timp cat a fost suspendat, pana la depunerea contestatiei, se pierde, nu se scade din perioada de o luna,doua sau trei de suspendare.

TIBI

26 Mar 2014, 06:27

PV lipit pe usa?!
Ce gogonele erau mentionate? Din ce stiu, daca procedura nu a fost respectata ca la carte duce la anulare.
Cum e si in cazu tau.
Felicitari pt dorinta de a merge pana-n panzele albe! Genu asta de comunisti zelosi trebuie pusi cu botu pe labe

huse piele schimbator

bertzi43
B-82-AJS

26 Mar 2014, 09:20

Ai sunat la profm?
Cica decontau amenzi :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

Boga94

26 Mar 2014, 10:13

Eu unul am avut experiente bune pana acum cu politia Romana.
Ce va sfatuiesc si pe voi este sa fiti politicosi cu ei, chiar daca ei isi iau lumea-n cap.
Pe mine m-au iertat de 2 ori, fiindca le-am dat toate actele, le-am vorbit frumos si le-am explicat fapta mea.
Odata m-a iertat ca am facut stanga peste liniile de tramvai unde NU aveam voie, din cauza ca purtam centura si aveam toate actele in regula.
A 2a oara mi-a dat amenda pentru centura de 50 lei, ca sa nu imi dea pentru neacordarea de prioritate, pardon, sa imi ia,carnetul.

Desigur, o sa intalnim si politisti pe care nu ii intereseaza scuzele, dar eu sustin ca o atitudine decenta este cea mai buna carte pe care o aveti in buzunar intr-una stfel de caz.
"The real victories are those of peace and not of war"
-Ralph Waldo Emerson-

catalinutzu

26 Mar 2014, 14:25

Da Tibi PV-ul era lipit cu scoci pe usa ,fara plic fara nimic,si in el scrie ca am depasit sub actiunea indicatorului depasirea interzisa,iar la mentiuni a scris militianul ca nu recunosc fapta si refuz sa semnez
Imagine

HUNTER
HUNTER

26 Mar 2014, 20:39

asa se afiseaza p-v. ca in epoca de piatra, cu scoci pe usa. si se intocmeste un p-v de afisare cu un martor, care atesta faptul ca, contravenientul nu a fost gasit la domiciliu si a fost afisat pe usa.
ce e gresit e faptul ca la mentiuni a scris ca nu recunosti si ca refuzi sa semnezi. acea rubrica apartine contraveninetului, iar agentu e obligat sa treaca mentiunile acestuia, nu sa consemneze ca refuza sa semneze, pt aceasta e rubrica separat.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13