Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 13

TIBI

Re: politie&amenzi&contraventii

10 Mar 2014, 17:19

Condeciu medical mai greu pt lipsa permis :lol:
Concediile se dau pe diagnostice medicale si nu pe probleme personale :wink: .Declari pe proprie raspundere ca vei fi gasit la adresa X(politia locala verifica)...nu e asa cum crezi tu. Plus ca in caz de restructurari, primii vizati sunt cei care au avut CM
Vezi ca e posibil sa fie spre avantajul tau faptul ca ai primit hartii incomplete. Gaboru nu si-a facut treaba cum trebuie.
Ce usor pot sa greseasca unii si sa nu pateasca nimic... pe principiul: prost sa fii ,noroc sa ai :roll:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

catalinutzu

10 Mar 2014, 17:43

Era o gluma Tibi cu concediul medical,oricum nu au cum sa ma dea afara pt chestia asta
TIBI tot avantajul este al meu,pentru ca nu am comis fapta,si plus de asta militianu a comis un mare abuz in servici
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

HUNTER
HUNTER

10 Mar 2014, 17:47

Fa demersurile legale si posteaza parcursul evenimentelor. Sunt curios sa vad pozitia justitiei in acest caz.

catalinutzu

10 Mar 2014, 17:55

O sa va tin la curent pas cu pas,dar pana nu imi ajunge acasa PV-ul sunt legat de maini si de picioare,eu banuiesc acum ca imi vor tine pv ul pana la sfarsitul termenului legal
Si oricum v-am zis pe dreptatea mea sunt in stare sa merg pana la CEDO,pentru ca eu consider ca mi s-au incalcat multe drepturi
Imagine

catalinutzu

14 Mar 2014, 17:26

Primesc acasa recomandata...stiind ca trebuie sa imi ajunga procesul verbal si iata ce am primit

Imagine
Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk
Imagine

HUNTER
HUNTER

14 Mar 2014, 18:03

Si dreptul legal de a contesta sanctiunea, unde e????
Asta e jepcareala legislatiei romanesti, sa mearga la bluff, doar doar te induri sa platesti amenda...pffff
Si acum, tu sa faci o petitie catre seful politiei ( la care sunt obligati sa raspunda) in care sa un punct de vedere pt faptul ca nu ti-a fost trimis p-v si faptul ca de ce nu ai fost instiintat despre faptul ca ai dreptul la contestatie.

catalinutzu

14 Mar 2014, 18:45

Am sunat la Politia Popesti Leordeni si a ramas sa le fac o vizita luni sa imi spun problemele,asa mi-au zis la telefon
Dar ce ma intriga pe mine ca imi pune sub nas o amenda si o sanctiune pe care nu am vazuto scrisa undeva,nici macar nu am vazut la culoare procesul verbal,politistul poate sa scrie orice in el
Ma rog articolul invocat de ei inseamna nerespectarea regulilor privind depasirea;si de aici sunt ''n'' neregularitati privind depasire,eu poate interpretez altfel acel articol
Si art 120 litera H inseamna nerespectarea indicatorului depasirea interzisa,iar pe mine nu ma oprit in nici o raza a indicatorului depasirea interzisa,ci la aproximativ 3-4 km de acesta
Imagine

HUNTER
HUNTER

14 Mar 2014, 20:52

agentul poate invoca orice articol din lege. e cuvantul lui impotriva cuvantului tau. iar mersul la politie, cred ca va ramane fara vreun rezultat, deoarece, nimeni nu o sa isi asume riscul anularii unui p-v doar pe baza spuselor tale. doar instanta poate face asta, pe baza declaratiei tale, ale martorilor tai, si desigur, dupa audierea agentului si a martorului sau. oricum, aceasta adresa oricum trebuia sa ti se trimita prin posta, dar ce ma nelamureste pe mine, e ca nu ti-au trimis p-v. iar conform OG2/2001, p-v trebuie sa il primesti acasa inaintea altor inscrisuri si comunicari. te rog sa intrebi la politie, in baza a ce document tu trebuie sa platesti sanctiunea pe care ei ti-o imputa, si in ce cont sa depui suma, din moment ce ei te-au instiintat despre asta dar tu nu ai pv care trebuie sa ateste fapta sanctionata.
grava nerespectare a procedurilor privind instiintarea contravenientului, grava incalcare a OG 2/ 2001, din pct meu de vedere, este viciu de procedura din start.

catalinutzu

14 Mar 2014, 21:25

Bineinteles ca nu o sa anuleze pv ul asa de capul lor, iar in instanta nu o sa vezi tu vreun politist constatator, dar abea astept luni sa ajung la politie

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk
Imagine

HUNTER
HUNTER

14 Mar 2014, 22:22

nici juristul politiei nu o sa vina, o sa faca doar o intampinare. insa daca tu te duci cu un avocat, care iti ia in jur de 200 de lei, din ce stiu eu, ai toate sansele sa scapi de amenda mare si de supendarea permisului. dar este necesara prezenta ta si a celor cu care erai in masina, pt a-ti sustine cauza.

catalinutzu

15 Mar 2014, 17:33

Amenda mare nu ar fi...340 ron /jumatate in 48 de ore,dar ma intriga faptul cat de usor se suspenda permisele pe nedrept
Imagine

bertzi43
B-82-AJS

18 Mar 2014, 21:07

deci cum a ramas?ai ajuns la politie?

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

bgd_b92
Bogdan

20 Mar 2014, 16:35

Sa continuam discutia aici : H, iti inteleg supararea, dar nu ne pune nimeni sa ne punem folii pe fata/ stopuri, tobe,/roti mari, sa scoatem catalizatoare si csenoane. Pt ca stim ca inevitabilul se va intampla. Acum depinde cand. Si multi spera ca vor da peste cineva " bland si intelegator" dar uite ca nu este tot timpul asa..cum a fost si cazul colegului nostru. nu stiu 100% daca politaiul este obligat sa astepte sa iti remediezi tu defectiunea...poate este intelegator la un bec, o placuta murdara, etc..dar la ilegalitati uite ca nu a fost. Si poate si tu ai fi facut la fel daca prindeai pe unu cu csenoane pe oglinda, corect? Deci eu chiar nu vad niciun abuz. Cand incep deja sa exagerez cu 2 triunghiuri, si alte nebunii, atunci da..

Tudor Anghel

20 Mar 2014, 16:47

B: Totusi cred ca foliile nu deranjeaza pe nimeni, asa cum o fac xenoanele pe oglinzi. Sincer chestia asta cu folia mi se pare absurda. Nu restrange vizibilitatea si in nici un caz nu deranjeaza pe nimeni din trafic, afara poate doar de politistii care nu pot sa-ti vada moaca. Daca gresesc, sa ma corectati va rog.
Seat Leon 1M, 1.6 l, 16V, 105 CP AUS - The Black Mamba

Cosmin
Admin

20 Mar 2014, 17:13

Tudor Anghel scrie:
...foliile... Nu restrange vizibilitatea si in nici un caz nu deranjeaza pe nimeni din trafic

Corect. Vezi la fel printr-un geam transparent in comparatie cu un geam afumat.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 13