Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 13

HUNTER
HUNTER

Re: politie&amenzi&contraventii

09 Mar 2014, 20:55

Tibi: sa nu generalizam. Fiecare padure are uscaturile ei. E la fel in toate institutiile de stat din Romania.
Excesul de zel al unora sau comportamentul neadecvat nu trebuie sa pateze imaginea intregii institutii.
Si eu am trecut prin momente aproape similare, si peste excesul de zel al colegului a fost legea in fata careia nu a mai putut face nimic. De aceea, recomand tuturor celor ce se simt nedreptatiti sa se adreseze organelor abilitate, chiar daca as fi tentat, moral, sa il indemn la acte mai putin "ortodoxe" de genul celor specificate de tine.
Totusi, forum de oameni civilizati fiind, sa nu ne indemnam la acte "ilegale" ci sa sfatuim in masura cunoastintelor, spre calea legala de rezolvare a problemelor.

sent from Allwiew V1 Viper

catalinutzu

09 Mar 2014, 21:00

Oricum chestia asta nu ramane asa,abea astept sa imi vina acasa PV-ul sa impart si in stanga si in dreapta cu sesizari,daca e nevoie o sa ajung si la seful Politiei rutiere,pana la CEDO ma duc cu ei :)))))
Adica cel din fata mea depaseste pe linie continua si eu care astept sa inceapa linia discontinua mi se pune in carca fapta iar cel care a comiso este pus ca martor,pai e posibil asa ceva ...
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

TIBI

09 Mar 2014, 21:17

De accord cu ce spui tu Hunter,insa mai corupti ca ei nu e nimeni. (vorba celor de la mafia "niciodata n-am suferit gaboru' corupt" :lol: )
Din punctual meu de vedere cei de la rutiera sunt cei care nu au putut, n-au fost apti/capabili pt a face alceva in MAI. Am prieteni jandarmi, trupe speciale care-mi confirma spusele.
Mereu sunt pusi sa te fenteze, repet se bucura prea mult de epoleti(uneori nu merita sa poarte asa ceva) .
Nu incurajez faptele ilegale, insa uneori in fata unor hahalere costumate in uniforma nu ai cum sa razbesti altfel .D-aia am am creier ca sa-l folosesc...si romanul e inventiv.
Ahhh daca am gresit cu ceva, daaa arde-ma conform legilor, in caz contrar stai in banca ta si nu inventa fapte.

Respect fiecare meserie in parte, atat timp cat nu intervine nesimtirea si bataia de joc.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

bertzi43
B-82-AJS

09 Mar 2014, 21:52

eu unul as fi sunat la 112 daca chiar au fost nesimtiti si cu astfel de comportament sa vina un echipaj la fata locului plus o reclamatie la cel mai apropiat post de politie ca sa fii mai credul daca ajungi in instanta.

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

HUNTER
HUNTER

09 Mar 2014, 22:11

mai oameni buni, SNAU 112 ( Sistemului naţional unic pentru apeluri de urgenţă ) este asa cum ii spune si denumirea, un nr pt urgente. adica, se considera ca atunci cand faci acest apel, inseamna ca chiar ai o urgenta, adica viata sau integritatea unei persoane este in pericol, sau bunuri ori valori, deoarece aceasta actiune va implica ulterior, folosirea fortelor MAI in acest scop.
ceea ce a patit colegul nostru, este de departe o nedreptate, dar asta nu necesita implicarea altor echipaje ( care in timpul cat ar fi ocupate cu acesta speta, ar fi in imposibilitatea de a actiona real pt salvarea unor vieti)
si cu atat mai mult, cu cat exista stipulat in legea 61/1991 rep, un articol care spune ca: alertarea autoritatilor fara drept, se sanctioneaza. deci, exista si varianta ca un eventual echipaj sosit la fata locului, sa ia masuri de sanctionare a colegului pt alertare fara drept ( ceea ce spuneam ca nu exista punerea in pericol a vietii si integritatii persoanei sau a bunurilor)
deci, ganditi-va de doua ori inainte de a apela 112, ca daca nu e ceva grav, se poate intoarce impotriva voastra.

Undertacher

09 Mar 2014, 23:04

Problema din punctul meu de vedere sta asa:
-la afisarea pv la domiciliul tau o sa faci rost de un exemplar de la pv, in max 15 zile atasezi o copie de la pv la plangerea ta in care ai sa enumeri toate neregulile expuse mai sus si neaparat sa mentionezi martorii tai care pot confirma cele petrecute.Citeste o.g 2/2001
Depinde de instanta daca o sa castigi sau nu.Eu iti dau 60- 70 % sanse.
Iti scriu de pe tel si am fost f scurt.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

catalinutzu

09 Mar 2014, 23:12

Pai si pana vine pv acasa de unde fac rost de un exemplar? Pv ul pote sa ajunga si in ziua 29 din cele 30 de zile, eu am nevoie de dovada/permis , eu vreau sa formulez plangerea cat mai repede sa mi iau permisul pana la solutionare

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk
Imagine

HUNTER
HUNTER

09 Mar 2014, 23:46

dovada nu e cu drept de circulatie???

catalinutzu

10 Mar 2014, 00:04

Ba da ,dar 15 zile,adica pot sa mai circul pana pe 24 martie
Imagine

Undertacher

10 Mar 2014, 00:30

Pai nu inteleg de ce nu ti-a eliberat o dovada daca ti-a ridicat permisul.In locul unde trebuie sa semnezi scrie asa '' Am luat la cunostinta.''Asta nici nu te invinovateste mai tare nici nu te scoate in vreun fel.Nu cred ca mai ai ce sa faci decat sa astepti pv insa ,poate mai poti face ceva cu dovada daca stii de la ce sectie face parte agentul constatator.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

catalinutzu

10 Mar 2014, 00:51

Pai mai colegi ce am scris eu pana acum?ca DOAR dovada de circulatie de 15 zile am primit...ce sa iau la cunostinta daca nici macar nu am vazut procesul verbal
Toata discutia mea cu politistul a fost:
Buna ziua va rugam actele la control,stiti ce ati facut nu?
Nu nu stiu ce am facut
Ati depasit pe linie continua
Ba nu nu este adevarat era linie discontinua,apoi pleca la masina
Se intoarce...
Eu ii zic,va rog sa-mi aratati legitimatia
El zice...semnati procesul sau nu?
Nu semnez nimic zic eu,va rog sa imi aratati legitimatia ,este dreptul meu sa o vad
El zice,aveti numele meu pe dovada,si imi da dovada si pleaca in masina si demareaza
Eu nici macar nu stiu pe cate zile mi la suspendat,ma rog pt depasire pe linie continua se retine pe 30 de zile
Imagine

HUNTER
HUNTER

10 Mar 2014, 06:53

eu zic ca e o treaba foarte ciudata in toata chestia asta:
-permis suspendat fara a ti se comunica perioada suspendarii.
-pe dovada trebuie sa apara seria si nr procesului verbal, precum si numele agentului constataor.
pv se comunica in termen de 15 zile de la intocmire, iar dreptul la contestatie il ai din mementul in care primesti pv acasa, si este de 15 zile.
din momentul in care tu faci contestatie in instanta, dovada de circulatie se prelungeste pana la hotararea definitiva a instantei de judecata, si se elibereaza de acelasi agent care ti-a suspendat permisul.

catalinutzu

10 Mar 2014, 09:53

Seria pv ului este scrisa pe dovada deasemeni si numele agentului, eu stiam ca din moment ce fac contestatie primesc o grefa si cu aia ma duc si imi iau permisu pana se solutioneaza , apoi daca castig imi ramane permisul iar daca pierd in termen de 15 zile trebuie sa il predau politiei

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk
Imagine

HUNTER
HUNTER

10 Mar 2014, 10:48

Foarte corecta informatia ta.
Am vorbit cu un avocat dimineata, si chiar vroiam sa iti spun asta.

sent from Allwiew V1 Viper

catalinutzu

10 Mar 2014, 12:18

Stii Hunter pe mine ma tine pe loc acum PV-ul pana imi ajunge acasa,adica sa nu apuce sa expire dovada ca sa pot sa ma misc,ca nu vreau sa ma simt ca Ponta cu sofer dupa mine :)))
Si uite asa sunt obligat sa imi iau concediu de odihna sau concediu medical,ca dhe lucrez ca sofer :))
Imagine
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 13