Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 13

mususk266

Re: politie&amenzi&contraventii

22 Mai 2013, 11:54

asta spun si eu, sunt pentru amenzi, pentru disciplinarea in trafic dar nu pentru abuzuri, nu pentru ghiorlanii.

intai sa fie ei cu actele si aparatele in regula si apoi sa emita pretentii, nu poti umbla rupt in fund dar sa ceri ca celalalt sa vina la costum.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

bertzi43
B-82-AJS

22 Mai 2013, 11:56

vrem respect dar nu stim sa respectam regulile de circulatie sau uniforma?vrem autostrazi dar nu stim sa circulam civilizat pe ele
daca stii ca ai gresit de ce trebuie sa fii zmeu :?dovada din reportajul cu duduia respectiva
catalin majoritatea oamenilor din sat care isi fac treaba cu masina pe acolo nu au ce cauta pe strazi....pun pariu ca au permisul expirat de ceva ani si nu stiu ca trebuie schimbat :roll: sa nu mai zic de regulile de circulatie sau masini in stare buna de functionare
daca cunoasteau legislatia nu mai bagau mana in buzunar ci asteptau sa li se intocmeasca PV :blackeye:
cum a zis si roger :cheers ,exista cai de atac daca ne consideram abuzati fara sa avem musca pe caciula ca poate tine vrajeala si scapam

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

panteraroz

06 Oct 2013, 09:09

Faza tragi-comica:
se da o intersectie aglomerata din orasul Iasi (la gara), la o ora de varf, semaforizarea prost reglata si total ineficienta, tramvaie. In acea intersectie se plaseaza un tembel cu chipiu alb care se uita precum pisica la aeroplan, vatmanul claxona nervos masinile incadrate pentru viraj la stanga, masinile nu puteau elibera calea de rulare a tramvaiului ca pe contrasens era flux continuu pe directia inainte, nimeni nu lasa pe nimeni, se intra pe rosu in intersectie etc. In final, dupa minute bune de stat in marea de masini in miscare browniana reusesc sa virez stanga, opresc langa prostul cu chipiu si-l intreb daca e de la rutiera sau politia locala, faza la care incepe sa urle afectat misca-te, ce te-ai oprit, circula o data! I-am zis ca nu ma misc pana nu se legitimeaza si vorbeste politicos ca n-am sarit sotronul impreuna. Specimenul era de la politia locala! Mai incolo, pe bulevard, dau de o patrula a rutierei si opresc in dreptul lor sa ma lamuresc si eu de cand politia locala are voie sa dirijeze traficul, ii descriu tablagiului situatia si il intreb cum este posibil ca un specimen fara niciun fel de pregatire, care poate nici nu are permis si nu cunoaste legislatia rutiera (apropo de eliberarea caii de rulare a tramvaiului) este pus sa dirijeze traficul intr-o intersectie atat de aglomerata. Imi spune senin ca ei nu au ce face, din cauza efectivului redus au un parteneriat cu politia locala care...dirijeaza traficul in oras. Deci asa se explica haosul creat cand se plaseaza un d-asta in intersectie, fie se uita paralizat la trafic fara sa faca nimic, fie dirijeaza complet aiurea.
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

catalinutzu

09 Mar 2014, 17:48

Salut dragi colegi ...sa va povestesc despre Politia Romana:
Veneam din spre Oltenita spre Bucuresti mai aveam circa 5km pana la Centura,in fata mea o Solenza astepta sa depaseasca masina din fata lui,eu eram dupa Solenza,aceasta intra in depasire ,in timpul depasirii intra pe o portiune cu linie contiua(linia continua se intindea pe aproximativ 300 de metri),s-a terminat linia continua si ma bag in depasire,depasesc...din contrasens in departare se vede o masina de Politie,la care aceasta dupa ce a trecut de mine a intors si s-a luat dupa mine tragandu-ma pe dreapta,si pe cel cu Solenza pe care l-a pus martor cum ca am depasit pe linie continua,i-am explicat ca nu am depasit pe linie continua,dar nu am avut cu cine sa ma inteleg,nu a vrut sa se legitimeze domnul politist,precizandu-mi ca am numele lui pe dovada de 15 zile,nu ma lasat sa vad procesul verbal,nici sa scriu la observatii ce am de zis,urcandu-se in masina grabit...si a plecat si am ramas in camp pe dreapta ca prostul cu dovada in mana
De aici trageti si voi concluzii,bine i-am zis din start ca nu semnez nici un proces verbal
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

andreiberintan

09 Mar 2014, 18:32

Faci contestatie in termen de 15 zile. Desi slabe sanse sa castigi. Daca este asa cum zici tu urata atitudinea colegilor.
App, faptul ca semnezi pv-ul nu inseamna ca esti de acord cu el ci doar ca ai luat la cunostinta de acesta.
Poti de ex sa scrii la "mentiuni ale contravenientului" : nu este adevarat, nu am depasit pe linie continua.

catalinutzu

09 Mar 2014, 18:43

Colegu nu m-au lasat nici sa scriu nimic la optiuni nici sa vad procesul verbal nici nimic,ce contestatie sa fac?daca nu am proces verbal nu am nimic,decat dovada de 15 zile
Si adica cum nu o sa castig,hai sa suspendam permise pe nedrept nu?
Imagine

andreiberintan

09 Mar 2014, 19:11

Nu ti-au dat nici macar copia 2 a pvului?
Va trebui sa iti trimita un exemplar spre afisare si cu aia poti merge sa faci contestatie si sa spui ce s-a intamplat si aici vroiam sa zic ca nu o sa iti prea da instanta castig de cauza.

catalinutzu

09 Mar 2014, 19:20

Nu mi a dat absolut nimic decat dovada, a refuzat sa se legitimeze a refuzat sa mi arate ce a scris martorul in pv, pai bun si pv cand o sa l primesc peste un an? Si am avut martori in masina la cele intamplate, politistii nu mi au dat prea multe explicatii mi a bagat dovada sun nas si s au urcat in masia si m au lasat cerand explicatii, adica eu in timp ce vorbeam mi au intors spatele su au plecat

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk
Imagine

andreiberintan

09 Mar 2014, 19:26

Nasol. Imi pare rau sa aud asta.

HUNTER
HUNTER

09 Mar 2014, 19:28

Termenul contestatiei curge de la momentul in care primesti p-v acasa.
Te sfatuiesc sa faci contestatie, deoarece nu mi se pare deloc legal cum s-a procedat. Faptul ca nu ai fost lasat sa iti exprimi obiectiunile, mi se pare o ingradire a drepturilor cu care nu sunt deloc de acord.
Faptul ca tu ai semnat p-v dar nu ai exemplarul 2, iar nu e in regula. Nu se poate aduce la cunostinta prin afisare la domiciliu/ trimitere prin posta cu confirmare de primire un p-v semnat de contravenient.
Eu zic ca in instanta ai sanse sa il castigi.

sent from Allwiew V1 Viper
Ultima oară modificat 09 Mar 2014, 19:33 de către HUNTER, modificat 1 dată în total.

TIBI

09 Mar 2014, 19:30

Te-a filmat cand ai depasit? Daca da,poate fi proba, daca NU le-o dai pe la bot.
De la 300m distanta in mers, o linie intrerupta intrerupta pare continua. Nu poti sa le ceri lor sa priceapa.
Eu ma tiganesc urat cu ei :tongue , imi place sa-mi bat joc de lipsa lor acuta de neuroni :twisted:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

catalinutzu

09 Mar 2014, 19:46

Cum sa ma fimeze TIBI,ia gandeste te tu daca ei veneau din contrasens de am avut timp sa depasasca Solenza eu si inca o masina si a mai durat ceva pana sa ajunga in deptul meu,eu s-au bazat pe ipoteza ca pe acolo pe undeva in zona aia este o mica portiune cu linie continua
Si linia aia continua cat sa zic eu ca era...linia aia continua era trasata in dreptul unei alte sosele care se facea in dreapta mea,cat sa tina 100 de metri cred
Imagine

andreiberintan

09 Mar 2014, 19:54

HUNTER scrie:
Termenul contestatiei curge de la momentul in care primesti p-v acasa.
Te sfatuiesc sa faci contestatie, deoarece nu mi se pare deloc legal cum s-a procedat. Faptul ca nu ai fost lasat sa iti exprimi obiectiunile, mi se pare o ingradire a drepturilor cu care nu sunt deloc de acord.
Faptul ca tu ai semnat p-v dar nu ai exemplarul 2, iar nu e in regula. Nu se poate aduce la cunostinta prin afisare la domiciliu/ trimitere prin posta cu confirmare de primire un p-v semnat de contravenient.
Eu zic ca in instanta ai sanse sa il castigi.

sent from Allwiew V1 Viper

A da, a semnat deci nu il mai afiseaza. :)) Ce bou sunt.

catalinutzu

09 Mar 2014, 20:03

Colegi NU am semnat nimic,nici macar NU am vazut PV-ul,NU m-au lasat sa vad ce a scris martorul,nu m-au lasat sa scriu nimic la obiectiuni cu toate ca am solicitat asta,doar m-au intrebat daca-l semnez sau NU si bineinteles am zis NU
NU au vrut sa se ligitimeze cu toate ca am cerut asta ,mi-au aratat numele lui pe dovada de 15 zile
Ultima oară modificat 09 Mar 2014, 20:04 de către catalinutzu, modificat 1 dată în total.
Imagine

TIBI

09 Mar 2014, 20:04

Pai in cazu asta ai cam lasat de la tine. Il intrebam daca m-a filmat? Nuu, paa.. plecam fara sa stau la discutii.
Sunt multi frustrati, care cred ca daca poarta epoleti sunt credibili. Exces de zel, abuz=militzian.
Eu oricum am boala pe astia de la circulatie(e o boala profesionala la mine si la alti colegi de breasla)..niste corupti,melteni si prosti.
In astfel de cazuri poti suna la 112, spui ca ti s-a cerut mita, ca organu pute a alcool(nasul tau nu are atestari meteorologice sau suferi de cacosmie si asa percepi tu lucrurile :lol: ), in felul asta rezolva seful treaba si se constata zelul unora.
Ca fapt divers scuzele medicale mereu tin si nu prea pot fi contestate, mai ales cele acute/tranzitorii.

Un sfat: cand e vorba de ''organelle rutiere'' fii mereu tare-n instalatie si nu lasa garda jos!
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 13