Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Roger
Moderator

Re: politie&amenzi&contraventii

21 Mai 2013, 22:14

mda, tot ce zboara se mananca.
Deci tantesa nu avea cu 24km peste limita legala...hmmm, poate mai mult pentru ca era aparatul defect sigur, sigur sigur :yh
Cand o sa vin in tara cu masina o sa merg si eu cu 150km in localitate si o sa tin cont de sfaturile tale, iar cand ma opreste politia o sa le cer avizul metrologic. Sigur o sa fie expirat, iar daca nu are basca pe cap si insigna la el, plus ca o sa miroasa a transpiratie, o sa le cer daune morale ca m-au oprit din cursa mea nebuneasca si nu am batut recordul pe CS :cry: :cry:

catalinutzu

21 Mai 2013, 22:23

Ideea era alta...ca nu avem noi soferii dreptul sa cerem avizul metrologic al aparatelor radar,cum v-am zis si eu,suntem soferi si avem si drepturi nu sa plecam capul la tot ce spun politistii
Si este problema fiecaruia cum si unde circula,eu doar am zis ce drepturi au soferii ,nu am zis sa tii cont de sfaturile mele
Se pare ca undele sfaturi corecte nu sunt de bun augur si sunt luate in nume de rau
Ma scuzati ca incerc sa dau sfaturi nefondate,dar ceea ce am zis este total legal
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

Roger
Moderator

21 Mai 2013, 23:46

:hi

HUNTER
HUNTER

22 Mai 2013, 07:29

Catalin: noi ca soferi, avem dreptul sa circulam pe drumurile publice, respectand legea, iar Politia, conform legii supravegheaza traficul, constata si sanctioneaza abaterile de la lege. dar asta nu inseamna, ca daca am fost opriti in trafic, pt o incalcare a legii, sa incercam sa facem "abuz" de drepturile noastre.
adica, daca am fost opriti pt radar, sa nu recunoastem, doar, doar, gasim echipajul cumva in neregula cu verificarea metrologica expirata, sau daca nu am dat prioritate la pietoni, si ne opreste agentul sa ne gandim ce am putea cere acestuia ( legitimatia, insigna, ce stiu eu ce ordine de serviciu, foi de parcurs ) poate nu le are la el si scapam.
verificarea metrologica, dispozitiunea ( aprobata de sefii ierarhici) conform careia echipajul executa supravegherea traficului pe acel sector de drum, se pot solicita in instanta, de catre judecator la o eventuala contestatie a sanctiunii.
nu spun ca nu se fac abuzuri, si este dreptul nostru, sa reclamam acele abuzuri, dar asta in conditiile in care noi am respectat legea si ceilalti nu. si sa stii ca am vazut multe cazuri, in care s-a dat castig de cauza in instanta, persoanelor care au reclamat abuzuri, pt ca au venit cu dovezi clare. dar am vazut si un caz, in care un "mare domn consilier judetean" fiind surprins de radar in localitate, si cu o alcoolemie de 0.20, a facut contestatie in instanta cum ca agentul nu i-a prezentat avizul metrologic al aparatului radar, si ca etilotestul a aratat eronat valoarea ( ca el bause doar o bere), iar instanta, dupa prezentarea avizelor aparatelor de masura, a dat castig de cauza plitistilor. cand am vazut clipul de la stiri, la acest caz mi-a zburat gandul, ca atunci cand suntem gasiti vinovati, noi oamenii, incercam tot felul de tertipuri, poate scapam.

mususk266

22 Mai 2013, 08:06

daca nu are inspectia metrologica la zi sau insigna sau foi de parcurs, ordin de serviciu, ma rog, daca nu e cu toate actele in regula, de ce ma opreste? de ce eu trebuie sa iau o amenda de la un politist care legal nu trebuia sa-mi se afle acolo(din moment ce nu are toate actele la zi necesare justificarii prezentei lui in trafic) dandu-mi amenda.

da, e corect, soferii nu ar trebui sa intrebe despre verificarea metrologica insa daca as stii sigur ca ei sunt in ordine poate ca nu as face atata caz cand m-ar opri in trafic. pai ori legea e pentru toti ori soferii trebuie sa accepte un abuz?

si daca merg cu peste 50 km/h si-mi ia permisul 3 luni un echipaj care nu trebuia sa se afle acolo neavand toate actele si hartiile in regula. de ce trebuie eu sa accept un abuz?
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

HUNTER
HUNTER

22 Mai 2013, 08:31

asta inseamna ca ar trebui sa ne controlam unii pe altii?? imi cere buletinul, ii cer legitimatia, permisul meu vs avizul metrologic al radarului, daca suflu eu in etilotest, sa sufle si el ca daca inainte sa vina ...

in romania asta-i solutia, eu sunt de acord cu impunerea legii pe sosele insa nu prin abuz sau asa, dupa ureche, sa aiba toate actele si toate aparatele in regula si apoi sa-mi dea amenda, nu voi contesta, asa-i problema mea.

daca vrei bani din amenzi intai voi sa fiti cei care respecta legea si regulile, nu poti sa fi rupt in fund dar cu pretentia ca celalalt sa vina la costum.

GabitZZu
Gypsy

22 Mai 2013, 09:28

Ati dezvoltat o discutie atat de ampla,majoritatea dintre noi,luam de bun cam tot ce zice politistu,putini au sange in instalatie sa-i ia la puricat cu legitimatia si ce mai trebuie .
Cred ca depinde de fiecare,iar ceea ce a vrut sa spuna colegu de mai sus si ati luat in nume de rau, sunt drepturile soferului,multi am fost victime ale abuzurilor unor politisti iar daca stiam acele drepturi poate ca statea altfel treaba.
Politia noastra cam face abuz de putere,isi cauta "fraierii" pana ii gasesc,incearca fel si fel de metode pentru a te face vinovat,iti cauta ceva pana gaseste sa-ti dea amenda sau a cere spaga
Hunter e frumos ce spui tu, doar pe foaie,realitatea este alta,iar daca politia iti cauta tot felu de probleme pentru care nu ai fost oprit,tu de ce nu i-ai intreba diverse,legitimatie aviz si asa mai departe.
Roger - Politia din Germania este mult diferita fata de a noastra,niciodata nu abuzeaza de drepturi pentru ca daca sunt reclamati e de rau,mereu au un motiv intemeiat cand te opresc,nu te opreste doar sa-ti spuna o problema fictiva pentru a cere spaga.
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

Roger
Moderator

22 Mai 2013, 09:49

Germania a fost doar un exemplu.
Hai sa-ti dau alt exemplu: Franta. Pe autostrazi exista radare fixe si radare mobile. In multe locuri stau echipaje ale Jandarmeriei cu...binoclu :shock:
Daca ai depasit viteza si binoclul lor face ca ochii sarpelui Kaaaa atunci te vor opri si te vor sanctiona. Sa-i cred, sa nu-i cred, cert este ca sunt veninossssii si daca-ti mai gasesc altceva sau viteza e prea mare, pleci pieton mai departe...la propriu.
Eu am luat o astfel de amenda unde limita era de 110km/h pe portiunea aia de autostrada si o masina de-a lor a mers paralel cu mine si mi-a spus ca aveam 135 dupa kilometrajul lor. Nicio dovada; film, poze, cancan, figuri?!!! Nema :yh . Abuz?!!! Nu, chiar depasisem limita.
Haide sa-ti mai dau si alt exemplu: Austria.
Iarna, a inceput sa ninga, veneam spre Romania, nu avem cauciucurile de iarna, am oprit la un hotel. A doua zi autostrada bec, luna, curata. Opresc la o bezinarie. Cand sa plec, ma opreste politia la iesirea din benzinarie. Ma cauta la acte, vinieta...si hopa, anvelope de vara. Le spun frumos ca m-am intersat despre treaba asta si ca ar fi obligatorii doar cand ninge sau e zapada pe jos. Ei imi spun, corect, asa este, dar locul unde esti oprit acum are o palma de zapada. Amenda maxima 2100 Euro, dar ia d-acilea 300. Abuz?!!! Nu, aveau dreptate, pe jos era putina zapada, chiar in locul unde m-au oprit.

Asa si cu radarul in Romania. Daca te simti cu musca pe caciula si ai calcat pe bec, de ce sa fac pe smekerul si sa tavalesc cu ei pe jos. Aaaa, daca mergeam cu 60 si ma opresc sa-mi spuna ca aveam 80, normal ca iau foc si ca e un abuz. Iar pentru asta s-a inventat contestatia.
Ultima oară modificat 22 Mai 2013, 09:53 de către Roger, modificat 1 dată în total.

catalinutzu

22 Mai 2013, 09:52

Oameni buni ,nu zice nimeni sa abuzam de drepturile pe care le avem noi soferii,ma repet ...daca gresim in trafic nu trebuie sa sarim in capul politistului,eu incercam sa va explic cum sa scapam de abuzurile politistilor care stim cu totii ca unii abuzeaza la maxim de functia lor,daca eu stiu ca am circulat cu o viteza legala si ma opreste nea Capsuna si imi zice ca am avut cu 50 km /h peste limita legala ce fac?pun capul in jos si ma supun?oarecum noi soferii alimentam abuzurile lor
Imagine

Roger
Moderator

22 Mai 2013, 09:56

Atunci, vei fi clar abuzat si te vei apara prin mijloacele pe care le crezi de cuviinta: papagal, taca-paca, avocati, DNA.
De acord :hi
Problema cu acest reportaj este ca foarte multi soferi vor genraliza, iar dintr-o mie de soferi opriti pe bune 999 se vor simti "abuzati" ca..asa au vazut ei la TV, iar mai departe incepe iuresh-ul.

catalinutzu

22 Mai 2013, 10:05

Pai cum spuneam asta i romanul,politisti vs soferi mereu o sa fie un razboi,si cad prada soferii civilizati care respecta cat de cat regulile,ca stim f bine ca este imposibil sa conduci impecabil in Romania
Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

22 Mai 2013, 10:25

e bine de stiut ce variante avem, si asta nu inseamna ca unul care mergea corect pana acum citeste postul si se transforma in schumacher. si invers, unul care merge tot timpul ca "Regele soselelor" nu o s-o lase mai moale daca citeste un post ce indeamna la moderare, liniste si pace pe pamant...

catalinutzu

22 Mai 2013, 10:26

Uite sa mai dau un exemplu...
La mine la tara multi oameni din sat au masini de isi fac treaba cu ele,ca la tara,acolo primul drum national este la 20 de km distanta in rest se circula numai pe drumuri comunale ,judetene.
Seful de post al comunei este foarte zelos,ce face trag soferii pe dreapta si abuzeaza de naivitatea lor si le cer rovinete pe drumuri de tara ,unii sunt mai batrani si cu frica,si saracii tremura si izmenele pe ei ,ii ameninta cu amenzi cu suspendarea de talon,permis etc,si oamenii bag mana in buzunar dupa spaga
Intamplarea a facut sa ma opreasca si pe mine intr o seara cand ma duceam la tara ,dandui actele dar fara rovineta,bineinteles ca am refuzat sa o prezint,intamplarea a facut ca la 2 metri de unde ma oprisem era o ''borna''unde scria pe ea DJ si numarul drumului respectiv,politistu incepuse cu povestea lui ,ca amenda ca nu stiu ce,ma dau frumos jos din masina si incep sa fac poze la ''borna''respectiva la masina mea si la masina politistului,la care el...ce faci domle faci poze,ii zic ,da poate am nevoie de probe in instanta,apoi ii zic sa scrie amenda si apoi sa imi dea sa consemnez la mentiuni ce am de scris,vazand el ca nu o scoate la capat imi zice,da al cui esti TU MA de ai asa tupeu,apoi ii zic nu cred ca avem o relatie de prietenie sa ne tutuim,apoi imi zice dar pana sa intri pe drumul asta nu ai venit din DN,ii zic ,da ce va intereseaza pe unde am venit eu?de exemplu am venit pe camp,sau eventual am zburat
Concluzia ,daca esti slab ti o iei pe dreptatea ta
Imagine

HUNTER
HUNTER

22 Mai 2013, 11:31

Catalin: la asemenea specimene trebuie sa te tii.
Astia sunt militienii de care sistemul trebuie sa scape, iar apoi legea sa fie aplicata ad literam, iar judecatorii sa nu mai permita oricarui avocat sa abereze si sa scoata borfasii basma curata.
Daca legea s-ar aplica, ca in statele civilizate, ne-am mai disciplina si noi in trafic.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

catalinutzu

22 Mai 2013, 11:52

Pai asta incercam sa zic Hunt,sa invatam sa ne cerem drepturile,nu sa fim bataia de jos a zelosilor din politie,numai suntem in comunism ,cand aparea militia faceam pe noi de frica
Ca doar nu casunam degeaba pe politistii care isi fac bine treaba,ba chiar am fost oprit pt controale de rutina si mi -au vorbit frumos s-au legitimat,ba chiar m-au rugat frumos sa port centura de siguranta,chiar mi au sugerat si rute ocolitoare sa evit drumurile blocate,pai in cazuri din astea parca iti e mai mare dragu sa fii oprit pe dreapta,adica porti un dialog de la om la om civilizat
Imagine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13