Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 13

TIBI

Re: politie&amenzi&contraventii

29 Mar 2014, 16:34

Boga94 scrie:
Eu unul am avut experiente bune pana acum cu politia Romana.
Ce va sfatuiesc si pe voi este sa fiti politicosi cu ei, chiar daca ei isi iau lumea-n cap.
Pe mine m-au iertat de 2 ori, fiindca le-am dat toate actele, le-am vorbit frumos si le-am explicat fapta mea.
Odata m-a iertat ca am facut stanga peste liniile de tramvai unde NU aveam voie, din cauza ca purtam centura si aveam toate actele in regula.
A 2a oara mi-a dat amenda pentru centura de 50 lei, ca sa nu imi dea pentru neacordarea de prioritate, pardon, sa imi ia,carnetul.

Desigur, o sa intalnim si politisti pe care nu ii intereseaza scuzele, dar eu sustin ca o atitudine decenta este cea mai buna carte pe care o aveti in buzunar intr-una stfel de caz.

Dar stiu ca gafezi flagrant in trafic :roll:
Actele e bine sa le ai la tine si sa fie in ordine, in caz contar ai sanse sa cotizezi la bugetul local.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

GLK27

14 Apr 2014, 15:11

Si cu actele in regula, si politicos, centura pusa si toate cele... M-a premiat ieri politia romana cu o diploma de 1105 ron. Un pic de viteza (asta imi asum fara comentariu) si faptul ca nu aveam numarul montat in bara, ci in bord- 765 ron. I-am explicat cosmonautului (ca numai unu de asta isi poate imagina cum plateste un student o amenda de 4 cifre) ca abia am scos masina din service, ca a fost schimbata bara, etc. Nimic! Arogant, fara basca pe cap, asteptand 20 de minute sa completeze 3 randuri in procesul verbal (ca nu stie saracutul la ce articol se incadreaza neregulile- asta se intampla in general, mai putin cand e vorba de centura), mi-a inmanat premiul fara sa mai zica nici buna ziua. Plus ca semnalul de oprire mi l-a dat scotand varful degetelor pe geam, ca si cum isi scruma tigara. Initial am vrut sa-l depasesc, neintelegand limbajul lor 'amical', insa nu m-a lasat.

E bine sa vorbiti si politicos, dar mai mult va salveaza faptul ca nu ati savarsit nereguli. Asa ca grija mare, in special acu' cu iepurasu', mai ales prin zona asta de cacao a Iasului. In 50 km 4 radare, inscriptionate, neinscriptionate... mare foame pe la noi! Drumuri faine, sper sa nu urcati si voi pe podium cu povesti de'astea! :hi

gamer555
ClubSEAT Admin

14 Apr 2014, 15:20

platesti imediat si se reduce la jumatate, nu mai pare chiar atat de mult :)
problema mare inteleg ca a fost numarul in geam (aviz colegilor care il tineau acolo "pentru clean look"), puteai demonstra ca il tii acolo de nevoie doar daca aveai factura proaspata de la un service unde sa fie specificat (bara fata). un suport de numere se gaseste oriunde...
asta este, nu ai fost acoperit, te-au ars. cateodata trebuie sa iti dea amenda sa isi faca norma, cu toata politetea ta ;)

GLK27

14 Apr 2014, 17:47

Si eu cu figuri, ca vreau banda adeziva, nu suport. Cum nu am gasit atunci, a tras mata de coada... Dar chiar in halu asta? Macar de eram cu o limuzina, ceva... sa vada omul ca o duc prea bine. Copchil, stau pe banii parintilor.. si-a gasit de la cine sa ia. Mama lor de amenzi. Masina o ridica, o mai gasestisi lovita in parcare, te ard daca mergi si cu 61/ h (ce-i drept, am si fost iertat o data).. Daca ar fi si ei la fel de corecti, ar sta cu radarul cum spune legea (intr-un anumit interval orar, nu cand si cat li se scoala lor), s-ar prezenta politicos, ca pana la urma, cu amenda sau nu, la 19 ani sau 40, sunt tot om.. Cand m-a oprit a zis doar ca am nr in bord, abia cand a venit cu amenda m-a anuntat ca m-a prins cu x km/ h... Ce sa mai comentez? Inca incercam sa-mi dau seama ca sunt 760 lei, nu 760 de mii (d'aia vechi). Nu-i o suma colosala, da'.. macar de as primi ceva de la stat, daca tot cotizez. Gropi, cumpar medicamente si seringi daca vreau sa fiu tratat, mai dau si spaga ca deh.. doctorul e doctor daca buzunarul nu e gol.. Face cineva vreun azil, vreun km de autostrada din banii nostri? Nu... se face campanie electorala acusi.

Asa ca inca o data, nu va bazati pe noroc si mila lor. Mai bine sa fiti pusi la punct cu a :hi cte, masina, tot!

CristianACS

14 Apr 2014, 18:25

Trebuie sa-i intelegi: "domnii" cu basca trebuie sa-si faca prima de paste ! ...ce e greu de inteles ? iar pana dupa sarbatori conduceti precaut. :hi
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

HUNTER
HUNTER

14 Apr 2014, 19:51

Guys, nu e vorba de spagi sau prime de Pasti...sau de Craciun sau alte sarbatori legale. E vorba de respectarea legii. Si trebuie respectata pt a nu ajunge la mila unui agent de la rutiera sau pt a fi in situatia de a da spaga pt a ramane cu permisul si cu cei 2000 de lei caee ar fi o amenda consistenta.
Asta nu-i implica si pe conducatorii statului, carora nu le pasa ca noi cotizam la stat dar nu avem autostrazi, nu suntem tratati in spitale, sau mai simplu, nu suntem respectati. Ne taxeaza si ne amendeaza peste tot unde ne prind, dar cand vine vorba sa ne acorde sprijinul garantat de legi, ne intorc spatele.
Nu sunt in masura sa instig, dar fratilor, spaniolii au blocat drumul spre rafinarii si nu au alimentat 3 zile, ceea ce a cauzat pierderi colosale statului si companiilor petroliere,cand acestia au scumpit carburantii cu 5 eurocenti, noua nici nu ne pasa, continuam sa-i alimentam pe oligarhi cu bani pt campanii electorale si salarii nesimtite...si ce putem face??? Sa iesim in strada, sa nu mai alimentam, sa trecem la biciclete, sa mergem la vot si sa punem 57 de stampile pe buletin pt a fi anulat, nu sa stam acasa iar altii sa ne fure votul.
La dracu cu toata nesimtirea asta la care suntem supusi zi de zi de toate institutiile statului...ca m-au apucat nervii din nou:-x:mad::mad::mad:

sent from Allwiew V1 Viper

GLK27

14 Apr 2014, 22:13

Let's go out, the borders are waiting for us :bounce:

Stam pe o salupa in mijlocul oceanului si ne behaim sortile. Ar trebui sa fim cu totii altfel ca sa ne mearga bine. Eu sa nu ma plang ca platesc pentru fapta care pana la urma am comis-o, ei sa faca ceva onorabil cu banii nostri. Dar ce sa ne schimbe ca popor mentalitatea? Deja o dam in alte discutii... Ideea era sa nu patiti ca mine, ca de trait, traim cu totii aici si stim cat de frumos ne-mpiedicam uneori de rahaturi. Pace!

Vlad.

Re: Amenzi & contraventii

28 Apr 2014, 05:22

Guys... cred ca am comis-o.
Am cam mers cu viteza de MIG 21 Lancer pe autostrada. (nu conteaza care, cand, cum). :roll:
Ideea e ca cu toata statia mea CB care m-a scos de multe ori din belele, am omis faptul ca era un radar MCV pe respectiva autostrada, la momentul respectiv.
Ideea e in felul urmator:
Eu veneam pe sensul de mers X de autostrada. Pe sensul opus Y se afla un MCV cu radar, orientat tot spre sensul opus Y.
I-am vazut si am franat din timp, insa, chiar cand treceam pe langa ei iesise domnul din masina sa opreasca o duba de pe sensul de mers pentru care era radarul.
Acum vine intrebarea mea: Radarul MCV inregistreaza pe autostrada, pe sensul opus de mers, de la o distanta destul de mare? Practic MCV-ul era cu spatele la mine, unde mai adaugam si despartitoarea de sens de pe autostrada.
Sunt sanse sa ma trezesc cu cadoul acasa?
Parerile sunt impartite din ce am intrebat pana acum. Unii ca nu se obosesc sa trimita, altii ca nu avea cum sa ma inregistreze, altii ca m-a inregistrat si voi primi amenda.

Pareri?

ps. Nu-mi dati in cap. Merg destul de temperat, insa cand esti singur pe sensul tau de mers, 3 benzi la dispozitie, soare, carosabil uscat, parca vrei sa-i mai dai 1 km, doi. Si fix atunci sunt acolo baietii si fix atunci ai omis sa intrebi prin statie. :(
pps. Nu detaliez viteza si alte detalii din considerente logice si cel mai important, NU INCURAJEZ faptele de acest gen.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

bgd_b92
Bogdan

28 Apr 2014, 08:08

99% nu ; daca era sa te filmeze erai material de stirile PROTV si trimiteau si un elicopter dupa tine :yh stai lin...de curiozitate, aveai mai mult de 200 km/h ? raspunde pe pm ca sunt curios :yh
p.s : avand in vedere ca postezi la 5 dimineata, sa inteleg ca nu ai avut somn de grija asta ? :yh

gamer555
ClubSEAT Admin

28 Apr 2014, 10:09

in principiu la radarele mobile se opreste 'raufacatorul' si se amendeaza pe loc. e posibil sa fi scapat, si oricum erai pe celalalt sens, cum ai zis si tu, probabil nici nu se vede numarul de inmatriculare.

Vlad.

28 Apr 2014, 10:22

Mersi de pareri. Asa am gandit-o si eu, gamer.
Aveam cu mult peste limita admisa, Bogdan. :oops:
Si nu, nu de asta am postat la ora aia, s-a intamplat de ceva zile, insa m-am tot gandit la fel si fel de posibilitati, dat fiind ca is foarte moderni agentii in ziua de azi. :lol:
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

Undertacher

28 Apr 2014, 13:14

iVladBogdan scrie:
pps. Nu detaliez viteza si alte detalii din considerente logice si cel mai important, NU INCURAJEZ faptele de acest gen.

Oricat am incercat sa gandesc logic nu am reusit sa imi dau seama de ce nu detaliezi chestiile enumerate mai sus.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

bertzi43
B-82-AJS

28 Apr 2014, 13:45

Ce-mi plac posturile astea cu alergam cu 200xx la ora dar nu va recomand si voua :))
Daca gandeai logic postul asta nu isi avea rostul intre tine si masina politiei fiind practic un zid care desparte sensurile

Sent from my iPhone using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

catalinutzu

28 Apr 2014, 16:35

Dar eu nu inteleg de ce "ceri indurare"ne luam zboru pe autostrada si apoi vadem un MCV si ne tremura izmenele pe noi...daca ma prind daca ma vazut daca daca, ai facuto asumati fapta, asta stiind cu buna credinta ce ai facut
Sa ma scuzati ca sunt asa transant dar eu asa vad lucrurile

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

Vlad.

28 Apr 2014, 18:07

Va multumesc tuturor pentru pareri. Nu voi intra in polemici, insa vreau sa fac o mica precizare: Nu am zis nicaieri ca nu imi asum infractiunea mea deosebit de periculoasa, pe o autostrada complet goala, cu asfalt uscat si vizibilitate 2 km.

:cheers

L.E. Undertacher, pentru ca din seria forumurile de genul asta nu incurajeaza postarile de genul "am mers cu 300 la ora pe DN1 prin Sinaia" si pentru ca e forum public si pentru ca "am citit pe forum ca se poate merge cu 50000 la ora pe drum si fac si eu". Am pus o intrebare cu privire la radar, iar intrebarea asta trebuia sa aiba un context in care sa fie afisata. Acum intelegi?
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 13