Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

pakyman
Subiect Autor

Intamplari si patanii mai putin placute

06 Noi 2010, 20:53

Am tot cauta pe aici si am gasit numai intamplari, dar de bine. Si cum bine zicea miss ALM, suntem o familie, ma gandeam sa ne impartasim nu numai bucuriile dar si necazurile sau intamplarile mai putin placute.

M-am gandit la asta in urma evenimentelor petrecute noaptea trecuta, si simteam nevoia sa le impartasesc cuiva. Si cui pot daca nu voua, care intr-un fel sau altul mai aproape sau nu sunteti tot familia mea.

Dar sa revenim la subiect. Totul a inceput azi dimineata pe la 8 cand a sunat telefonul. Buimac de somn, deoarece dormeam cu totii, am vazut ca e vecinul parintilor mei - am inceput sa il bomban ca de ce suna asa devreme, ce nu stie ca avem copii - raspund asa mai in 2 peri, ca de, sa nu ii supar. Scopul, cineva a incercat sa sparga apartamentul lui mama azi noapte.
De 42 de ani de cand stiu eu, nu a incercat nimeni nimic. Azi noapte da. Ma imbrac inca buimac, ma sui in masina, aung acolo dezastru, broasca facuta zob. M-am felicitat ca acum cativa ani am pus usa metalica cu inchidere in 5 puncte, ca daca era doar intr-un puct acum si casa dezastru.
Faptasii, niste ageamii, nu au stiut acest lucru, nu au stiu ca nu ce sa ia din casa, nici bani nici bijuterii, plasme nu avem, lcd-uri nici atat, doar 2 tv vechi de cand lumea un dvd ceva mai nou si un video. Normal ca sun la 112. Imi raspunde una ii povestesc ce si cum, dupa ce stau cu ea cam 5 min sa ii poevestesc imi zice sa am rabdare sa imi faca legatura cu aia de la sectie. Imi face legatura,si o iau iar de la capat, cu toata povestea. dupa alte cateva minute concluzioneaza: ok, trimitem pe cineva. OK, astept zic eu.
Si astept, astept si...... si ..... suna telefonul. Era crimininalistul, care era f curios cum arata usa. M-am abtinut sa ii zic ca daca il arde asa de mult curiozitatea ar fi bine sa isi miste fundul sa vada cu ochii lui, dar am zis sa nu fiu asa de rau, i-am explicat ca nu am cum sa ii trimit nici poze si nici fisier video. Concluzia lui, "bine e stricata". Foarte tare faza.
Si ma pun iar pe asteptat, si astept si fumez si iar fumez.....si vine echipajul, sau cum ii ziceam cand eram mic, sectoristul. O huiduma de m-am simtit silfid - saracul logan ce indura - se da jos vine se uita si zice: Da, e incercare de spargere, stati sa chem echipa. Asta era la plimbare, cu o agenda in mana isi plimba suncile - nu zic ca oi fi vreun slab, dar asta era mare rau. In fine, ma pun iar pe asteptat sa vina echipa - criminalistul + pozarul. Intr-un final ajung si astia. De cum au venit, faza a fost f tare. Strada unde stau ai mei parinti e o strada cu sens unic, asadar masini parcate si pe stanga si pe dreapta, si ramane mijlocul pe unde se circula. Ajung astia, opresc in mijlocul drumului sa se dea jos dl criminilist si dl pozar. In spate un range rover. Reactia dl criminalist, asteapta ba daca ai masina din aia, ca eu nu o sa-mi cumpar nicodata asa ceva. Nu am inteles legatura dintre, dar ma rog. Mentionez ca era un loc de parcare dar nu in fata casei. Vin aia vad usa si zic: " Da e stricata". incepe pozarul sa faca poze sa masoare....... ma rog treaba lui.
Acum ori eu am vazut prea multe filme, dar eu stiu in cazuri din astea incerci sa vorbesti cu vecinii, sa ii intrebi daca au auzit ceva, avand in vedere ca totul s-a intamplat noaptea. astia au facut cateva poze au dat cu praf cautand amprente, dar pe ale mele nu le-au luat, asa ca nu stiu ce cautau, avand in vedere ca pe acolo trec eu, trece mihai, mai trece si moni, mai trece un vecin......Daca cumva gasesc ceva de unde stiu care a cui e????????? ca nici unul nu avem cazier ca sa fim in baza lor de date. In fine nu stiu de ce au venit. Termina astia cu pozatul, nu imi spun nimic si hai la sectie. Ok zic eu, vin dupa dumneavoastra. Dar nu, aia cu care venisera, plecasara si i-au lasat pe astia pe capul meu. Nu m-au intrebat daca am masina, nimic. In fine ii iau cu mine, mergem la sectie, scriu dupa dictare - nu mai stiu sa scriu dupa dictare - am constatat ca nu mai stiu sa scriu de mana, vreme cam de 2 ore. Termin de scris, semnez o tona de hartii, i le dau si gata. Interesant este caa nimeni nu mi-a cerut sa ma legitimez. M-au crezut pe cuvant tot ce le-am zis. Si ca sa nu va roada curiozitatea, uitati si niste poze la cum arata usa

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

La final, sper si imi doresc ca in acest topic sa nu aibe foarte multe posturi, e un fel de anti offtopic care a fost deschis ca lumea sa scrie, eu il deschid pe asta si ma rog sa nu aveti ce scrie sau mai bine zis de ce sa scrieti, cu toate ca stiu ca una e sa imi doresc si alta e sa se intample.

Bafta maxima si kilometrii fara probleme :drive :drive
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine

ace117
Membru Fondator

Re: Intamplari si patanii mai putin placute

08 Noi 2010, 10:58

Hmmm da, e stricata.... :shock:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Krondet

08 Noi 2010, 13:09

se pare ca a fost ceva in aer, in ziua se sambata....

Galati...micro 17
intrand pe o strada mai ingusta, am ajuns la o mica intersectie unde un flacau (posesor de Nissan pathfinder alb, cu numar de Spania - "E" ceva cifre si BXC) discuta in contradictoriu cu o tanti cu un Ford Ka. Pana sa ma apropii eu, discutia parea sa degenereze in bataie.
am oprit si am claxonat, iar ulterior am coborat din masina sa aplanez incidentul...efectul: flacaul s-a indreptat catre mine. vazandu-i moaca, am sunat la 112.
in timp ce asteptam sa raspunda cineva la acest numar magnific, m-am si trezit cu mana-n gat si incercam sa ma feresc de picioarele ridicate.
Abia in momentul in care s-a auzit ALO ...112, mi-a dat drumul - s-a intors calm, s-a urcat in masina, a escaladat bordura si a plecat. Eu vorbeam cu politia judeteana (fiind pasat de la 112 la judet), tanti vorbea direct cu sectia III, iar smecherila pleca peste aratura.
Mi s-a spus ca o sa dea masina in urmarire, sa fac plangere la sectia III, cu certificat medico-legal.

Hm....am scos vanatul din gura pradatorului, si am fost eu luat in colti.
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

aLeXx
LowRider

08 Noi 2010, 13:40

eu o sa imi cumpar pistol cu bile :) o sa il umplu cu bile abs de plastic si trag :) se da jos la mine il scot la intimidare si daca nu il intimideaza trag :) deja am inceput sa caut pe net detalii despre obtinerea permisului de port arma cu aer comprimat si am gasit si pistol la 300 de lei :) sper pana la vara sa imi cumpar pistol :)

ca sunt tot felul de idioti si cretini care cred ca cu pumnul rezolvi tot... prefer sa il sperii sau sa il impusc in picior decat sa ma aleg cu nasu spart sau maxilarul rupt si alte chestii de genu...
Imagine
Honda Civic EJ9 - championship white | B-636-ALX |
Imagine
------------------------
@ facebook.com : LowRiderz.Ro | seat Fan | CivicSquad
------------------------
Ex: '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe

Bubulutza

08 Noi 2010, 13:51

...asta nu mi se pare o solutie...tu iti iei pistol cu bile, el isi ia cu gloante..si ce am rezolvat? :(
ma gandesc pe viitor sa nu ne mai uram reciproc "drumuri bune", ci "drumuri calme" :roll:

ionutblv
BLV SCENTS

08 Noi 2010, 13:52

sistem alarma+monitorizare video!
au incercat odata sigur o sa mai incerce :shock:

aLeXx
LowRider

08 Noi 2010, 23:17

nici nu stiu c pot face sa ma simt in siguranta ...
Imagine
Imagine
------------------------
------------------------

67 pyz

09 Noi 2010, 08:48

in Romanica trebuie sa te gandesti bine ce vrei sa faci in aceste situatii, exista doar 2 variante: te blochezi in masina sau iesi afara, daca te-ai hotarat sa cobori din masina trebuie sa stii bine pentru ce o faci, adica sa te duci sa o ''dai'', daca te duci sa stai de vorba este foarte probabil sa o ''iei''! :blackeye:
Leon 1P 1,9 TDI

TIBI

10 Noi 2010, 21:46

Nu-ti recomand sa iei un pistol,vei fi tentat sa-l folosesti...parerea mea e ca-ti complici existenta cu asa ceva.
NU E O SOLUTIE.Ia-ti un spray cu piper,da-i in ochi ,dar nu cu asa ceva.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

luci&dana
VIP

12 Noi 2010, 19:18

pistol cu electrosocuri este mai indicat decat piperul...testat pe propria piele ambele, garantat castiga cel cu electrosocuri. :wink:
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

AlbY-Mra

12 Noi 2010, 19:31

Pistolu cu electrosocuri este legal? adica fara nici un permis/foaie etc :)

luci&dana
VIP

12 Noi 2010, 19:36

perfect legal...cel din imagine este un asemenea pistol care poate fi folosit de la 5 metrii distanta. se agata pur si simplu de haine prin niste carlige. Iar daca e vara...nu ar vrea nimeni sa simta ce poate sa faca acei "clesti" pe pielea goala. pana te curenteaza...faci pe tine cand se infig in piele :yah
Imagine
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

ionutblv
BLV SCENTS

12 Noi 2010, 19:37

luciane, dar este foarte bine informat, lucrati in domeniu? :tongue

luci&dana
VIP

12 Noi 2010, 19:39

cam asa ceva :) am participat la cateva "experimente" pe viu sa zicem asa....si nu e deloc frumos, nici cu asa ceva si nici cu spray cu piper. si mai sunt arme non letale...dar intram in alte discutii :lol:
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

aLeXx
LowRider

12 Noi 2010, 21:22

luci&dana scrie:
perfect legal...cel din imagine este un asemenea pistol care poate fi folosit de la 5 metrii distanta. se agata pur si simplu de haine prin niste carlige. Iar daca e vara...nu ar vrea nimeni sa simta ce poate sa faca acei "clesti" pe pielea goala. pana te curenteaza...faci pe tine cand se infig in piele :yah
Imagine

pai si cam cat costa unu de asta? :) imi convine mai mult cu un de asta ca sufera mai mult :D
Imagine
Imagine
------------------------
------------------------