Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cosminlzr
Subiect Autor

Problema usi

04 Noi 2010, 23:58

Luni am dus masina la vopsit. Astazi am trecut pe acolo sa vad ce se intampla, si am vazut ca masina era la echipat, dar baietii de acolo se chinuiau pentru ca usile de pe partea stanga nu se mai deschideau. Inchiderea centralizata functiona, in sensul ca zgomotul motoraselor se auzea, tumburusele se ridicau sau se coborau, dar usile nu vroiau sa se deschida nici daca trageai de maner din exterior, nici daca trageai de plapeta din interior. Mentionez ca vopsitoria apartine de o reprezentanta Dacia@Renault, pentru ca dealer Seat nu avem in oras.
Maine ma duc iar pe acolo sa vad daca au rezolvat ceva, dar pana atunci poate ma jutati cu o solutie, sa stiu ce sa le spun in caz ca nu au rezolvat nimic.
Leon 2003, 1.6 16V, 105CP

cosminlzr
Subiect Autor

Re: Problema usi

09 Noi 2010, 00:28

Cand am fost vineri sa iau masina, problema era rezolvata. Cei de la service mi-au spus ca au demontat fetele de usi si au gresat mecanismele de la inchiderea usilor. Au mai spus ca problema apare datorita uzurii in timp. Stie cineva de la ce poate apare o asemenea problema? Ma gandesc sa nu se repete problema.
Leon 2003, 1.6 16V, 105CP

kelu84

Re: Problema usi

27 Feb 2011, 21:43

desi postul este destul de vechi, raspund in ideea ca poate ajuta pe cineva. problema la tine a fost legata de faptul ca la montaj au tensionat prea tare shufele care fac legatura intre manerul exterior si broasca.daca tragi mai mult decat trebuie si-l fixezi pe canalul manerului prea intins, usa nu se va deschide neam
inlocuiri switch-uri portiere
0721.261.249