Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

jamboon_jmb
Subiect Autor

amortizoare de schimbat GAZsauULEI

04 Noi 2010, 00:12

salutari la toata lumea..De aproximativ 1 luna, Leutul meu este o masina ca in America(de negri:P:P:) am ramas fara suspensia,mai precis fara Amortizoare. la denivelari sare de spate si ma ameteste fff tare:(:(:(: daca o ating cu un singur deget si ma las pe ea face un balans de neoprit. peste 1 saptamana ma gandesc sa o bag intr-o revizie generala bucsaraie,discuri frana, placute etc... Intrebarea mea este ce amortizoare sa-mi pun?? pe GAZ sau pe ULEI?care este diferenta intre ele? Mentionez ca am si un tunning pe ea foarte jos si nu as vrea sa balanseze.. vara am jante pe 17' iarna pe 15'. Cand am jantele de vara toate denivelarile ,pietricelele,gropitele se simt.... astept sfatul vostru. mercic seara buna

Mariusino

Re: amortizoare de schimbat GAZsauULEI

06 Noi 2010, 19:39

Cu gaz mi-am pus eu anul acesta,pe puntea spate(bilstein), sunt mai rigide decat cele pe ulei, dar masina este mai stabila, evident mai stabila.
SEAT LEON 1.9TDI-ASV-110CP+++

Bogdan_wtb

10 Noi 2010, 10:27

recomandarea mea e sa-ti pui amortizoare pe gaz , si de ce :
-daca vrei ca masina sa aiba o tinuta de drum mai stabila si sa si aseze mai bine la drum
- se aseaja mai bine in viraje
- si interesul principal e sa ai un control cit mai bun asupra ei in toate conditiile de circulatie
pe cind cu cele pe ulei masina este mai elastica in ceea ce priveste suspensia , ceea ce duce la :
- control mai mic asupra masinii in momentul evitarii unui obstacol aparut instantaneu in fata (masina se balanseaza nu este rigida sa ai o stabilitate mai buna ca cu cele pe gaz)
- plus durata de viata a celor pe ulei poate sa fie mai mica (incep dupa o perioada sa curga uleiul din ele )

Din aceste motive putine modele de masini se mai echipeaza din fabrice cu amortizoare pe ulei
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v

jamboon_jmb
Subiect Autor

24 Noi 2010, 19:38

multumesc frumos pt sfaturile voastre. chiar astazi mi-am schimbat amortizoarele si chiar cu GAZ am pus pe masina. mercic inca o data

Bogdan_wtb

26 Noi 2010, 11:28

cu placere pentru asta e acest forum :bounce:
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v