Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

blecota
Subiect Autor

lumini de bord

20 Iun 2008, 14:17

salut am un ibiza din 2007 1.2 12v si problema este (nush daca e o problema exact sau asa trebuie sa fie)ca nu imi indica daca am ramas fara lichid de spalat parbrizul,nu imi indica daca am vreo usa deschisa si nu imi indica daca nu am centura pusa...cu toate ca pe fundalul bordului daca ma uit atent se observa indicatorii acestor trei semnale...in mod normal ma gandesc ca ar trebui sa aiba totusi e o masina noua..are sormea la cielo din 1996 asa ceva....mersi :oops:
kamikaze

marian_iam
V.I.P.

20 Iun 2008, 14:20

din cate am inteles eu, la ibiza, nu ai aceste optiuni....
am inteles ca sunt numai la leon!
dar mai asteptam parerea unui ibizar... :D
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Matrixu

20 Iun 2008, 14:21

Senzor pentru lichid nu am nici eu la Leon dotare Stylance. Senzorul am inteles ca il au numai ce cu instalatie XENON.
Ce dotare este Ibiza ta?
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

luci&dana
VIP

20 Iun 2008, 14:28

nu exista aceste dotari pe nici o Ibiza...cel putin pe versiunile de genul Fever, Sport Rider, Rock'N'Roll...si alte oferte. Indicatoarele trebuie sa fie acolo la toate...doar nu o sa produca cei de la Seat console diferite de la masina la masina...
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

cornelius

20 Iun 2008, 14:32

Stai linistit ca nu are.
Daca tin minte cand citeam ofertele si dotarile chestiile astea erau disponibile pentru versiunile de echipare top stylance si sport.
S-au erau disponibile ca optionale.Cred.

Soche
E L F

20 Iun 2008, 17:27

bordul e standard... senzori pt centura, ushe si lichid sunt doar optionale
Seat Ibiza 1.4 TDI 70 cp, emocion red -> viewtopic.php?f=33&t=671&start=0

Bamse
Moderator

20 Iun 2008, 17:38

deci....acele indicatoare nu exista pe ofertele actuale de ibiza.
nici pe stylance nu exista asa ceva gen lichid de parbriz sau usi deschise.

nu stiu daca or avea sau nu senzori pt chestiile alea, dar nu te speria ca nu e nimik grav daca nu se aprind beacele alea, pt ca nu s-au aprins niciodata.

marfa e ca pe opelul (94) prietenei mele exista un computer de bord foarte smecher....si anume are senzori pt tot.....iti spune inclusiv ce bec e ars.

la leon iti spune ce bec e doar pe afisarea maxi-dot de la bluetooth, da nu iti spune exact care.

in fine la opelu asta, iti zice ca nu mai antigel, iti spune ca nu mai ai deloc antigel, la fel este si pt ulei, zice de toate lichidele din masina, inclusiv exat ce bec e ars, fata sau spate........in fine.....toti senzorasii astia costa mult pe productia in serie.

asta e
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Soche
E L F

20 Iun 2008, 23:36

sti cum e bamse, masinile mai slabe din punct de vedere al competentei trebuie sa atraga prin alte chestii aviz bordul cu computerul e bord cu tot ce se poate despre senzori...

Apropo, cum am zis mai sus sunt obtiuni acei senzori si ei exista si se pot instala, dar te costa la buzunar. Gandestete bamse daca nua r exista la ce folos sa mai faca locul pe bord pt acei senzori? Daca are careva ibiza cu computer de bord sigur cel putin senzori pt usi are.
Seat Ibiza 1.4 TDI 70 cp, emocion red -> viewtopic.php?f=33&t=671&start=0

blecota
Subiect Autor

mersi

22 Iun 2008, 00:28

ma gandeam eu ca asta e explicatia dar totusi am zis ca poate poate :)anyway nu sunt asa de necesare dar ar fi fost fain sa le am ..mersi oricum de info
kamikaze

RadiON

22 Iun 2008, 03:21

Soche scrie:
sti cum e bamse, masinile mai slabe din punct de vedere al competentei trebuie sa atraga prin alte chestii aviz bordul cu computerul e bord cu tot ce se poate despre senzori...

Apropo, cum am zis mai sus sunt obtiuni acei senzori si ei exista si se pot instala, dar te costa la buzunar. Gandestete bamse daca nua r exista la ce folos sa mai faca locul pe bord pt acei senzori? Daca are careva ibiza cu computer de bord sigur cel putin senzori pt usi are.

ibiza rock'nroll cu toti senzorii de care zici (adica si computer) inca 3235euro. era plecare de la 12500 fara tva. la banii astia te uitai la IBIZA aia NOUA care dpdv este superba.
1.4 tdi mere si in trei

Puffy

22 Iun 2008, 20:33

Voi vreti senzori pt lichidul de spalare a parbrizului, cand ei nu au fost in stare sa puna un banal bec in torpedou.... ce draq ma baieti.... va credeti in strainatate.

Daca va aud inginerii de la Seat, se supara, si pe modelul nou, scot si geamurile electrice de pe dotarea standard :lol:

:?: :?: :arrow: :!: :arrow: :!:

iulian
gasalb

14 Iul 2008, 22:42

puffy-da e chiar tare faza ca nu avem lumina in torpedo.am un prieten cu o dacie din 86 si are lumina in torpedo.chestia cu "va credeti in strainatate",eu sunt in strainatate si nu am nici senzorii de care vorbiti si nici lumina in torpedo(am o reference e de inteles)sau nu sunt in strainatate ca mai la toate colturile auzi vorbind romaneste :twisted: