Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ebenize
Subiect Autor

Smuceste la turatii joase

26 Oct 2010, 21:41

Am observat ca atunci cand e sub 2000 si uneori 2000 si ceva de ture, atunci cand calc un pic acceleratia sau iau picioru de pe ea smuceste destul de deranjant si in treapta 2 si in treapta 3 , in 4-5 nu am incercat... in treapta 1 stiu ca e normal sa smuceasca dar in celalalte? Mi se par prea bruste smucelile si nu stiu ce ar putea fi..De calcalt acceleratia nu o calc ca un taran ci oarecum lin ..usor... aveti vreo idee ce ar avea? e normal ?
Sportivitate Eleganţă Atitudine Tărie

Leon 1.6 16v stock

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Smuceste la turatii joase

26 Oct 2010, 21:57

:yh :yh :yh
Este posedata
Trebuie exorcizata de preotese blonde....
Zau asa :yah :yah :yah
Din cate vad detii recordul la defecte....
Este normal sa smuceasca cand o calci intrucat ai ceva cuplu, iar cand ai luat piciorul de pe acceleratie iarasi este normal, ca intra in frana de motor...
Eu zic asa...DA MUZICA MAI TARE si nu sta cu urechile ciulite la orice clantanit ori vibratie...ESTE O MASINA... :hi :hi :cheers
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

ebenize
Subiect Autor

26 Oct 2010, 22:01

eh... defecte .. .sunt eu mai perfectionist si vreau sa mearga ceas... dar ce sa ii faci o masina SH nu e ca una noua .. si poate nici aia noua nu merge chiar brici...deci incerc sa le rezolv cum pot si sa ma simt bine in masina:))

Leon 1.6 16v stock

eddy_wtx
LowRider

26 Oct 2010, 22:35

incearca sa debraiezi mai lin... :mrgreen:

ebenize
Subiect Autor

27 Oct 2010, 11:35

aia e ok, cu debreierea mai lina nu smuceste dar nu aia ma interesea , ci daca o las in frana de motor in a2a si intra sub 2000 ture , atunci cand accelerez de pe la 1600-17000 smuceste de 1-2 ori, nu am treaba cu ambreiajul cand e in frana de motor si cand reaccelerez ... de apasat apas lin pe pedala nu ca taranul ca atunci ar fi fost altceva... ma gandeam ca poate fi vreun tampon ceva de la motor de la cutie...:-??. Nu a patit nimeni asa? ca nu ma apuc sa schimb ceva dupa ureche.. eventual trec pe la service cand am timp

Leon 1.6 16v stock