Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

ibiza6l

Re: Seat Leon 1.8 20VT Sport

03 Dec 2014, 08:33

Hai noroc,

O intrebare , intrebatoare :))
Ce contine kit-ul de intarirea franelor fata ?
Leon 1M 1.9 TDI 150cp + TURBO CUSTOM + Soft Custom, Momentan ??? Ponei

toni
Subiect Autor

04 Dec 2014, 20:10

Kitul contine bucsele de ghidaj de la etrieri. In locul celor de cauciuc se pun unele de bronz care înlătură jocul etrierilor.
Leon 20VT 1M - topic prezentare
VW Golf VII GTI
My detailing blog

toni
Subiect Autor

25 Ian 2015, 20:42

Pentru ca intreba CristianACS pe alt topic despre niste poze comparatie intre farurile stock cu reflector si cele modificate cu lupe si xenon, le atasez aici:

Halogen, becuri Narva Range Power Plus +50%

Imagine

Lupe + kit xenon NSSC 35W, becuri 4300K

Imagine

Difera putin zoom-ul, unghiul si aparatul foto folosit, dar asta e tot ce am comparativ.

Si daca m-am apucat de scris, am luat intre timp discuri si placute frana pentru puntea fata. Am mers pe Textar, inclusiv lichidul de frana DOT4 PRO (cu vascozitate redusa, pentru masini cu ESP).

Imagine

Discurile sunt acoperite cu un strat protector impotriva ruginii

Imagine
VW Golf VII GTI
My detailing blog

playmo

28 Ian 2015, 10:08

Buna alegere. Am placute Textar de, nici mai mult nici mai putin, 60 000km. Subliniez placute, nu discuri. :) Ce e drept, sunt prietena cu frana de motor dar chiar si asa, mi se pare impresionant. Nu sunt tocite nici pana la jumatate.
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT

toni
Subiect Autor

10 Feb 2015, 20:23

Mersi pentru feedback :hi
Eu sunt curios cum vor fi ca raspuns la franare.

Am descoperit intamplator zilele trecute ca am lumina la scrumiera :lol:
Nu mi se mai inchidea scrumiera si a trebuit sa o desfac ca sa-i pun arcul la loc. Asa am observat locasul pentru bec. L-am desfacut, am vazut ca e ars si am luat altul.
Nu stiu cu ce ma ajuta pentru ca nu fumez (si oricum lumina e chioara), dar este interesant sa descoperi dotari noi la masina dupa 10-11 ani :drunken:
Becul este W1.2W (fara soclu), pentru cine este interesat.

Imagine
VW Golf VII GTI
My detailing blog

CristianACS

15 Feb 2015, 09:50

Tre` sa ma uit si la mine.
Multumesc pt. pozele incarcate cu luminile, aseara am terminat si eu, inca nu stiu cum se vede dar le probez diseara. :hi
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

playmo

20 Feb 2015, 22:52

Tocmai mi-ai adus aminte ca aveam lumina acolo si nu mai am de ceva timp. :yh
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT

Undertacher

21 Feb 2015, 23:10

Pai si acum ce antena ai?Sa inteleg ca nu ma sfatuiesti sa cumpar shark?
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

floryn_99

22 Feb 2015, 00:18

Undertacher decat sa cumperi antena shark ( made in China) noua, mai bine cumperi una SH de Audi. Parca colegul grasuraul a avut la vânzare una.
Eu am un amplificator de Audi A3 8L ma gândeam sa il folosesc cu o antena shark aftermarket, dar am renunțat la idee...
Seat Toledo Stella 2003 1.6 16v 105 HP (BCB)
EX: Vw Bora 1.9 TDI 90HP (ALH)

toni
Subiect Autor

22 Feb 2015, 09:57

Depinde ce asteptari ai de la antena.
Eu ma asteptam sa prinda ca cea originala si am ramas dezamagit.
Daca vrei sa mergi la sigur, ia una ca a mea cu fir separat de alimentare (eu am luat-o de la tme.ro). Asa esti sigur ca are amplificator.
Sau poti sa iei una de pe ebay si sa speri ca va avea (dar sa nu iei direct din China, ales mai mult ca sigur nu au).
Dar chiar si cea cu amplificator integrat prinde mai slab decat cea originala. Cand am cumparat antena shark am luat si una aftermarket cu bat iar prin oras au semnal similar dar mai slab decat cea originala.
VW Golf VII GTI
My detailing blog

toni
Subiect Autor

07 Iun 2015, 19:32

La ultima ploaie din Bucuresti am observat ca iar au inceput sa-mi topaie stergatoarele de parbriz cand le folosesc mai mult. Am patit asta si in trecut si de obicei erau de vina 2 lucruri, mecanimul de angrenare al stergatoarelor cu "inceput de gripare" si stergatoare care imbatranesc si nu mai calca bine pe parbriz (desi sterg perfect).
Asa ca vineri seara am desfacut mecanismul de la stergatoare. Cu experienta celor 2-3 desfaceri de pana acum, lucrurile au mers repede.
Dupa desfacerea lor am constatat ca unul dintre axuri se misca mai greu, dar inca nu era corodat sau intepenit, asa ca iesit usor din camasa.
Cel semi-gripat era uscat, fara pic de vaselina (dar totusi fara coroziune) pe cand cel care mergea bine avea vaselina suficienta dar avea niste usoare urme de coroziune.
Ultima oara le desfacusem in urma cu cel putin un an iar atunci le-am uns cu o vaselina spray de la Liqui Moly, care parea cea mai rezistenta din ce aveam eu atunci.
Acum le-am curatat din pe ambele cu smirghel P1000 si le-am uns cu o vaselina de la OMV (LMG2) pe baza de litiu, cu grafit si molibden. Sa vedem cum se comporta si asta. Cel putin este mult mai vascoasa si sper sa nu se scurga asa usor. Plus ca are si lubrifianti solizi (grafit si MoS2) pentru reducerea frecarii si functionare in regim de urgenta.

Axul "bun", care misca bine si inca avea vaselina

Imagine

Vaselina folosita de data asta

Imagine

Am schimbat si stergatoarele cu ocazia asta, am pus tot Alca. Sterg foarte bine, dar vad ca nu tin mai mult de un. Se inmoaie lamela si nu mai calca perpendicular pe parbriz.
Cu stergatorul vechi:

Imagine

Si cu cel nou:

Imagine

Sa vedem cat rezista. Cert este ca mecanismul are ceva joc si probabil va fi ultima oara cand il mai desfac.

La capitolul estetic, am schimbat in urma cu ceva timp becurile de semnalizare. Am pus in locul celor clasice portocalii unele cromate (Philips Silver Vision)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

O fi bine, o fi rau? Nu pot sa zic ca-mi displaceau nici cele portocalii dar am zis sa fac o schimbare :)

Peste vreo 2 saptamanii urmeaza sa schimb discurile si placutele pe puntea spate, uleiul + un filtru mai mare (sa vedem ce intra) si mai un suport de la toba finala care ramasese neschimbat. Stay tuned :drive
VW Golf VII GTI
My detailing blog

HUNTER
HUNTER

07 Iun 2015, 19:58

Ai muncit ceva, nu te-ai încurcat. Cred ca si la mine urmeaza in curand procedura la stergatosre, pt ca incep sa dea semne de oboseala, in sensul ca se misca la fel de greu, pe ambele pozitii( viteze) si o pun pe seama griparii ansamblului care de cel putin 70k de cand e la mine, nu a fost desfăcut niciodata.
Care e diferenta intre becurile de semnalizare? O altfel de lumina? Si pretul setului??

toni
Subiect Autor

08 Iun 2015, 07:54

Daca se misca greu este bine sa le desfaci pana apuca sa se gripeze. Altfel o sa te chinui mult mai mult ca sa le desfaci.

Becurile de semnalizare lumineaza la fel, doar cand sunt stinse au aspect cromat, practic nu se mai vede portocaliu in far :)
Pretul a fost de vreo 40lei/set.
VW Golf VII GTI
My detailing blog

toni
Subiect Autor

29 Iul 2015, 07:27

Some updates din ultima vreme...

Am schimbat discurile si placutele de pe puntea spate, tot Textar ca si pe fata. Discurile vechi erau praf, pe interior placutele faceau contact pe mai putin de jumatate de suprafata. Chiar si asa, la ITP totul a fost ok.

Imagine

Imagine

Am schimbat si ultimul tampon de la evacuare, cel care tine toba finala aproape de ornamente. Insa tot mai atinge cateodata, dupa ce se incinge. Cel vechi era mult mai moale decat tamponul nou. Nu prea stiu ce sa-i mai fac. Cred ca trebuie sa mai umblu putin la pozitia tobei finale.

Imagine

Am facut schimbul de ulei, de data asta am pus Liqui Moly Leitchlauf 5W40. Insa am schimbat filtrul de ulei cu unul mai mare.

Imagine

Ghiciti pe care l-am pus :D
Cantitatea de ulei din baie+filtru a crescut cu aproximativ 500ml.

Imagine

Imagine

Apoi am fost in concediu unde am facut vreo 4800km in care au aparut si niste probleme. Dupa cateva sute de km, mergand pe autostrada m-am trezit ca motorul incepea sa tremure putin si imi decupla cruise-control-ul. Am mai mers asa inca cateva sute de km, pentru ca facea destul de rar si de obicei doar cand mergeam constat. Pana la urma a inceput sa se agraveze si facea si la accelerare motiv pentru care am oprit si am inceput sa trag de bobine, simptomele fiind similare cu cele cand mi-a picat prima bobina. Luand-o pe incercate am gasit bobina cu probleme si am inlocuit-o, avand un de rezerva. Abia acum am intrat si eu in randul posesorilor de 1.8T care umbla cu bobine in portbagaj :lol:
Urmeaza sa le schimb si pe celelalte 2 ramase, tot cu Beru la fel ca si primele.
Mai am o problema cu ambreiajul compresorului de AC. Incepe sa huruie cateodata, cand este foarte cald afara. Urmeaza sa vad ce piese gasesc pentru inlocuire.
VW Golf VII GTI
My detailing blog

Roger
Moderator

29 Iul 2015, 09:11

Discurile alea ar trebui pastrate. Vazusem undeva la un dealer, parca la Alto, un perete /panou pe care erau atarnate piese (consumabile) uzate si noi.
:hi
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16