Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

volvol
Subiect Autor

Re: Cumpar pedale sport Seat Leon - cutie automata

21 Ian 2011, 18:42

Au venit de cand am deschis thread-ul asta, dar nu am facut poze ca nu mi-am prezentat masina - inca nu merita. :)

Pedalele si suportul de picior nu intra la categoria accesorii originale, ci la categoria piese originale. Sunt cele care sunt puse pe GTI 5, GTI 6, R32, R20 etc - varianta cu DSG (pe aceste masini vin in echiparea standard). Ele se potrivesc perfect pe Leon 1P (cu facelift sau fara) si sunt 100% originale. Se potrivesc si pe Octavia, Altea, EOS etc - cam tot ce este cu DSG dupa 2004.

Eu le-am comandat si pedalele si suportul de picior de pe ebay.de, de la dealerul din link-urile de mai jos (verifica in josul paginii, mie acuma acolo imi apar cand deschid link-urile):
- pedale (cover pedala frana + pedala acceleratie completa)
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... RC:DE:1123
- suport picior
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... SA:DE:1123

M-au costat in total (cu tot cu transport) 550 RON (am platit prin PayPal si atata mi-au tras din cont) si au ajuns in aproximativ 7-8 zile dupa ce am depus comanda. Sunt si la dealer disponibile, dar trebuie ca dealerul sa stie sa le comande. La mine le-a gasit in calculator dupa codul lor abia cand m-am dus cu ele sa mi le monteze. Pana atunci nu le gasise ca sunt "ascunse" in nu stiu ce aplicatie software pe care o folosesc. La dealer costau aproximativ 650 RON (cover frana + pedala acceleratie + suport picior) - mi-a spus preturile dupa ce le-a gasit in aplicatie, folosind codul luat de pe cele aduse de mine.

Montarea se poate face la orice service, te intelegi cu cei de acolo. Sau o poti face tu daca ai cheie pentru a demonta acceleratia + rabdare.
- suportul de picior se prinde cu un surub (au pe stoc in service)
- coverul de la pedala de frana se pune in locul celui de cauciuc existent
- pedala de acceleratie se inlocuieste cu totul

Arata bine, exact ca in pozele din thread. In masina arata chiar si mai bine (gasesti poze pe net cu GTI-uri DSG si le vezi) si functioneaza ca si cele stock. Dupa parerea mea, nici nu are rost sa te sui in masina si sa pleci la drum daca nu ai pedalele astea - joke. :lol:

Daca ai nevoie de codurile pieselor, cred ca te poate ajuta Cosmin (ghita_celofan) sau dealerul.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Bubulutza

21 Ian 2011, 19:23

multumim pentru info volvol! :hi

volvol
Subiect Autor

22 Ian 2011, 01:22

Bubu, tu ti-ai pus deja? Daca nu, vezi ca ti-ar sta si tie tare frumos cu ele pe FR. :)
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

cosminidis

23 Ian 2011, 00:14

Am luat deja suportul de picior de la dealer (multumesc Cosmin pentru cod), este montat, arata foarte fain, au mai ramas pedalele. As vrea sa le comand in week-end, sa vad ce iese :).
Cat o durat transportul? Curierul te-a pus sa semnezi vreo declaratie vamala si sa platesti TVA-ul?
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

volvol
Subiect Autor

23 Ian 2011, 12:52

Transportul a durat 7-8 zile de la comanda si au venit la posta. Le-am ridicat de acolo fara sa semnez vreo declaratie in legatura cu taxele vamale.
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

cosminidis

24 Ian 2011, 13:09

volvol scrie:
Transportul a durat 7-8 zile de la comanda si au venit la posta. Le-am ridicat de acolo fara sa semnez vreo declaratie in legatura cu taxele vamale.

Am comandata pedalele, total 108 EUR cu transport inclus. De abia astept sa le montez :bounce:
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

volvol
Subiect Autor

24 Ian 2011, 17:07

Bun, nu o sa-ti para rau. :)
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

crisv

25 Ian 2011, 22:28

cosminidis scrie:
Am luat deja suportul de picior de la dealer (multumesc Cosmin pentru cod), este montat, arata foarte fain, au mai ramas pedalele.

Salut baieti, de mult vreau si eu un footrest serios dar n-am gasit nimic pana acum. Pentru DSG-urile noastre este un must have. Cosminidis, imi poti spune te rog codul pentru footrest-ul tau si cat te-a costat la dealer? Cat despre pedale, trebuie sa mai treaca 2-3 salarii... am prioritati cotiera si folie pe geamuri :)
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style

cosminidis

26 Ian 2011, 19:45

@crisv: footrestul a fost comandat dupa un cod pe care il am de la Cosmin parca. Comanda a fost pe cod [1K1864551 SUB], 72.04 lei TVA inclus. Reperul vine fara surub + piulita, alea trebuie comandate separat daca vrei sa il instalezi tu; daca nu, il instalezi la dealer (te costa ceva manopera, in jur de 50 -60 lei parca)
Cotiera la ce iti trebuie? Daca stai cu scaunul suficient de jos poti sa te sprijini foarte bine cu mana de consola. Mie mi se pare ca te cam incurca cotiera.
Iar folie la ce iti trebuie? Chiar nu am inteles niciodata chestia asta cu folia, de ce este la noi nebunia cu folia... In vest nu prea am vazut masini cu folie, doar la noi si la Beijing... Parerea mea este ca mai bine iti iei un set de pedale si niste jante frumoase, de altceva nu prea mai are nevoie masina...

crisv

26 Ian 2011, 20:23

Am comandat azi footrest :) Asa cum ai zis - 72ron. Alte suruburi n-am stiut sa cer, oricum nu sunt foarte bun la DIY.
Folie pe geamuri cere jumatatea mea, ca mai sta in spate si a descoperit ea la un prieten cu BMW ca nu ii mai e rau asa. Offtopic, posibil sa fie de la bmw nu de la folie :yh

De cotiera nu stiu ce sa zic... Mi se pare utila, confortabila
Pedalele sunt doar... frumoase :D
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style

Malaciuca

26 Ian 2011, 21:10

Salut Volvol,
Poti sa mai dai cod pt pedalele (Ambreiaj, Frana si acc) si cel de la footrest pe care ti ai luat te rog ca arata criminal :)
Seat Leon 1p 1.9 TDI 144cp RBN-RULZ!

cosminidis

26 Ian 2011, 21:13

@crisv: cotiera este utila daca nu te deranjeaza :). Ce vreau sa zic este ca am facut un drive-test cu Exeo si m-a enervat asa de rau cotiera ca am pliat-o in spate, sa nu o mai simt. La Leon stiu ca nu se rabateaza, deci nu poti sa scapi de ea daca devine incomoda. Eu zic sa faci un drive test cu vreun coleg care are cotiera instalata, sa vezi daca nu esti in aceeasi situatie cu mine. Plus ca eu stau cu scaunul jos la maxim, deci cotiera mi-ar veni spre umar mai mult :)
In loc de folie iei mai bine niste pastile contra raului de masina si scapi mai ieftin; in plus masina o sa arate mai bine "netunata" (parerea mea :) )

volvol
Subiect Autor

27 Ian 2011, 00:48

Malaciuca scrie:
Salut Volvol,
Poti sa mai dai cod pt pedalele (Ambreiaj, Frana si acc) si cel de la footrest pe care ti ai luat te rog ca arata criminal :)

Din pacate nu am codurile pentru ca eu le-am luat de pe ebay dupa poze si nu dupa coduri.

Codul de la footrest il gasesti in acest thread, furnizat de colegul cosminidis. Au dat colegii si pretul de a dealer, 72 RON.

La pedale ai 2 variante, de la dealer sau de pe ebay. Poti sa te uiti in ambele locuri si sa vezi unde iti iasa mai ieftin sau de unde iti este mai confortabil sa le iei. Tie iti trebuie toate cele 3 pedalele pentru cutie manuala (2 covere pentru ambreiaj si frana + pedala acceleratie completa). Atentie cand le comanzi sa le iei ca si piese originale, nu ca si accesorii originale (exista unele si ca accesorii dar mie nu-mi plac). La tine ar arata la si pedalele de pe Cupra, sunt acelasi model, deci nimic mai simplu: "nenea vreau sa comand niste pedale de Cupra". :D
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Malaciuca

27 Ian 2011, 19:58

volvol scrie:
"nenea vreau sa comand niste pedale de Cupra". :D

Ok, chiar asa o sa ii zic :))

Malaciuca

29 Ian 2011, 12:10

Am comandat de pe ebay pedalele, iar pt footrest il iau de la reprezentanta :)
Abia astept, daca totul e ok, ajung in 7 zile sper.