Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

volvol
Subiect Autor

Pedale sport Seat Leon - cutie automata

22 Oct 2010, 21:58

Buna,

As avea si eu nevoie de niste pedale sport pentru un Seat Leon model 2010 cu cutie automata. De preferabil ar fi ca ornamentele ca fie din aluminiu si setul sa contina: footrest, pedala acceleratie completa si acoperitor pentru frana.

Am fost de 3 ori la reprezentanta si se pare ca pentru cutie DSG nu se mai fabrica pedale sport ca si accesorii pentru Seat Leon, sau cel putin nu se pot aduce in Romania. Am vazut pe forum ca exista mai multi posesori de Seat Leon care si-au montat acest tip de pedale si apelez la voi pentru ajutor. Ma intereseaza sa fie de calitate si sa se potriveasca perfect in locul celor originale. Stiti cumva ceva firme de accesorii tuning de unde s-ar putea comanda?

Stiti cumva daca se potrivesc pedalele de pe Golf 5/6, Skoda Octavia etc? Exista vreo diferenta intre pedalele de la modele Seat Leon cu cutie automata din 2009 (fara facelift) si 2010 (facelift)? Mie mi se pare ca la varianta cu facelift pedala de frana este putin mai lata decat la varianta fara facelift (ar putea sa ma insele totusi pozele pe care le-am vazut pe net).

Mutzam! :cheers

PS: Sper ca raspunsurile sa fie cat mai bazate pe fapte ... pe net am cautat si eu ore intregi. :yah
badganaflee : ti-am modificat titlul
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Trainelu

Re: Cumpar pedale sport Seat Leon - cutie automata

23 Oct 2010, 07:16

Pe ebay ai incercat? Era un shop din Austria care avea. Daca nu gasesti, mai scrie luni aici sa-mi aduci aminte ca am adresa salvata la munca.
L.e.: vezi ca oricum vin separat, adica footrestul e in alt pachet decat pedalele si din cate stiu eu singurele care exista sunt cele Seat Sport adica au si o bucatica de cauciuc pe ele (vezi cum am eu footrestul).
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

Trainelu

23 Oct 2010, 07:47

M.l.e.: cauta pe ebay.de.
Se potrivesc de la golf, passat, a3, octavia, yeti. Din ce-mi amintesc costa cam 80 euro frana si acceleratia si 40 footrestul.
Mare atentie: nu se schimba pedalele vechi, se pun peste, in locul cauciucului existent cu suruburi.
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

volvol
Subiect Autor

23 Oct 2010, 14:36

Le-am gasit pe ebay.de. In total costa 115 Euro (footrest, frana si acceleratie) + 18 Euro transportul. Arata la fel ca si cele originale, sper sa se si potriveasca la fel de bine.

Mersi fain de ajutor.
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

ionutblv
BLV SCENTS

23 Oct 2010, 16:15

poi dai peste 500 lei pe 3 table,nu ai gasit si in tara? :shock:

volvol
Subiect Autor

23 Oct 2010, 16:26

In jur de 500 RON costau si daca le comandai de la reprezentantele Seat ca si accesoriu original, problema este ca pentru cutie automata nu mai aduc in Romania (nu stiau nici ei de ce nu le pot comanda din aplicatia lor). Iar cele de pe ebay arata identic cu cele originale, sau sunt originale chiar ca prea arata la fel.

Mai sunt si alte modele cu 100-200-300 RON pe diferite site-uri de componente de tuning, insa arata jalnic (se monteaza efectiv peste pedale). La cele originale, pedala de acceleratia se inlocuieste cu totul si pedala de frana se acopera - sunt exact ca si pedalele din aluminiu de pe Cupra (acelasi material, acelasi look), doar ca in loc de frana si ambreiaj au o singura frana mai lata.
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Cosmin
Admin

25 Oct 2010, 20:03

Exista doua mari categorii de "pedale". Cele incluse in categoria "accesorii originale" si cele din categoria "piese originale". Dealerii fac comanda la importator prin doua aplicatii diferite - de unde si invalmaseala si balbaielile unora - .
Fata de astea doua, mai exista si alti producatori / firme care comercializeaza asa ceva.

E o diferenta estetica si de pret intre produsele incadrate la accesorii si cele care sunt piese / repere originale.

Spre exemplu:

Accesorii Imagine

Piese Imagine

Personal cred ca cele standard de pe modele sport (Leon Cupra, Golf GTI, Octavia RS etc) arata cel mai bine. Sunt cele din imaginea de mai sus.
Se pot comanda la dealer si in versiunea pt. cutie automata.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

volvol
Subiect Autor

25 Oct 2010, 22:05

Se poate sa nu se fi uitat dealer-ul in ambele aplicatii si sa nu le fi gasit la piese originale, fara sa mai se uite apoi si la accesorii (sau invers). Am verificat impreuna cu el de vreo 3 ori pe parcursul a 3-4 luni. :bounce:

Din pozele postate de tine, cele comandate de mine cred ca se incadreaza la categoria piese originale. Le-am gasit pe ebay.de si sunt la aceleasi pret ca si la importator daca tin bine minte (chiar insesizabil mai ieftine) - vedeam in aplicatie pretul la cele pentru cutie manuala (dar nu apareau si cele pentru cutie automata). Cred ca vin de pe pachetul Linea R, lansat acuma cativa ani.

Mie astea mi se par ca arata mai bine decat cele care vin ca si accesorii. :tongue

Imagine
Imagine

Daca o sa ajunga cu bine comanda si se potrivesc, o sa scriu pe forum, in caz ca va mai fi cineva interesat pe viitor.
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Cosmin
Admin

26 Oct 2010, 12:46

Se potrivesc 100 %, sunt piese originale.
Imagine

volvol
Subiect Autor

26 Oct 2010, 14:18

ghita_celofan scrie:
Se potrivesc 100 %, sunt piese originale.

Eu am varianta cu facelift din 2010, sper sa nu fie vreo diferenta la pedale intre cele doua versiuni de Leon ... dar vad eu cand or sa ajunga.
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Cosmin
Admin

26 Oct 2010, 19:11

Nu e nici o diferenta. Am montat un footrest "aluminium look" la un prieten cu Leon FL si se potriveste perfect.
Imagine

volvol
Subiect Autor

26 Oct 2010, 20:38

ghita_celofan scrie:
Nu e nici o diferenta. Am montat un footrest "aluminium look" la un prieten cu Leon FL si se potriveste perfect.

Ai observat ca varianta cu FL nu mai are din standard acel suport de plastic pe care se monta footrest-ul la varianta fara FL (footrest-ul de plastic ca sa zic asa). Suportul respectiv de plastic se poate comanda de la reprezentanta pentru aproximativ 50 RON.

Ce m-ai sfatuii, sa montez footrest-ul direct peste mocheta (mocheta este pe FL in loc de plasticul respectiv) sau sa pun in prealabil plasticul si peste el footrest-ul de aluminiu?

Mersi
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Cosmin
Admin

27 Oct 2010, 08:26

Footrestul (oricare ar fi el, cel din plastic sau cel metalic) se monteaza direct pe mocheta. Footrestul a fost standard pe Leon pana la MY 2007, din cate stiu eu. Din motive de economie, s-a scos.

Problema montajului e ca trebuie sa tai mocheta. Footrestul are niste "gheare" care se fixeaza in niste gauri de sub materialul fonoabsorbant, apoi se fixeaza intr-un surub. Trebuie sa incerci sa le sincronizezi oarecum - adica sa ai grija ca decuparile ce le fac in mocheta sa fie exact sub ghearele footrestului.

La modelul FL pe care am montat eu, exista deja insertul pt. surub. Va trebui sa cumperi surubul separat (daca nu il ai - footrestul nu contine si elementele de prindere). Bineinteles, toate cele expuse mai sus sunt valabile daca ai de gand sa faci singur operatiunea. Daca mergi la service, nu trebuie sa iti mai bati capul.

Daca vrei sa faci singur treaba, anunta-ma sa iti dau codul pt. insert si surub. Din experienta iti spun ca sunt 98% sanse ca cei de la dealer sa iti comande insertul aiurea si nu o sa se potriveasca. Am patit-o de 3 ori, la 2 dealeri.
Imagine

volvol
Subiect Autor

27 Oct 2010, 10:31

Bine ca mi-ai spus, ca la reprezentanta ma convinsesera sa comand si plasticul respectiv. Cand vin pedalele o sa trec pe la service si daca o sa-mi lase pana si cea mai mica impresie ca nu se pricep sau ca nu au mai montat asa ceva ... o sa caut pe cineva care se pricepe. Mersi.
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

cosminidis

21 Ian 2011, 18:11

@volvol: au venit pedalele? Au mers pe FL? As vrea si eu pedale de metal, la dealer mi-au zis ca nu se pot comanda pentru DSG. Te rog da-mi si mie codul dupa care le-ai luat de pe ebay.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red