Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 65

andrei_xp

Re: Leon Top Sport Platinum - Bruta!

04 Ian 2013, 03:31

Poti incerca la firmele care se ocupa de evacuari + tipsuri in Romania. Poti incerca de exemplu la Pilot sau CZI Tuning (asta e din Bacau).
Ex: Seat Leon 1.4 S

Nicola Cristian

04 Ian 2013, 10:32

puputavi scrie:
Revin cu niste poze. Chiar daca tipsurile de Audi Q7 sunt foarte asemanatoare nu se potrivesc la leon.
Atasez doua poze de unde se vede ca astea de Q7 is taiate si pe diagonala, deci nu prea cred ca vin bine la noi pe Leon.
PS: Daca e interesat cineva codul pieselor e: 4L0071059A

Imagine

Imagine

Gasisem intre timp si eu codul......
Tipsul vine perfect pe bara de FR chiar daca este taiat pe diagonala, urmareste curbura la bara, dupa cum se vede si in poza cu leonul acela gri, zici ca este conceput pentru leon FR. Ideea este ca nu se gaseste sau daca se gaseste second este foarte scump de aceea eu am renuntat sa mai visez la el :lol:
SEAT LEON / TOLEDO 1M CONSTANTA
1,9 TDI ARL, 1,9 TDI ASV, AGR, AHF, 1,8t APP, 1,8 AGN, 1,6 16v AZD 1,6 AKL, 2,3 v5 AQN, AGZ.
nicola_marius@yahoo.com
0724635870

puputavi
Subiect Autor

04 Ian 2013, 11:37

Merci din pacate unde le gasisem la vanzare mai ieftin le da doar la set si sa le cumpar noi nu dau atata pe ele. Cred ca o sa raman la tips oval, similar cu cel de Cupra R dar mai mare cum zicea bertzi.

Intre timp alti pitici, m-am hotarat sa dau GT2260vb-ul ce l-am cumparat azi toamna ca e prea mare de lucru sa-l montez pe masina. Am sa merg pe modificarea turbinei actuale la un hibrid VNT17/22 si o duc pana in vreo 230 de cai, suficient pentru daily driving. Acum vin intrebarile, am 3 optiuni:

1. Montat un compresor de GT22 aici in cluj la o firma specializata, si recalibrat turbina - cost 100E
2. Trimis turbina la mastertuner si modificat acolo - cost 500E
3. Cumparat un hibrid nou fie de la o firma specializata gen Turbo Dynamics din Anglia sau cienva care le face pe componente noi - cost 1000E

Inclin deocamdata spre prima varianta din ratiuni de costuri evidente, ce nu inteleg este de ce e asa mare diferenta fata de mastertuner din Bucuresti. Ma rog va trebui sa mai sun sa intreb.

Mai am nevoie de un senzor MAP de 3 bar, pentru cresterea de presiune, un kit de tubulatura pentru intercooler metalic cu coturi de silicon si probabil va trebui sa schimb si intercoolerul ca are fitingurile de plastic si nu rezista la presiune mare.

Dupa toate modificarile tehnice bineinteles urmeaza o resoftare ca la carte la lvb in Cluj si cateva teste pe Dyno.

Targetul: sper sa ajung pe la 220-230 de caluti si vreo 460NM.

Daca constat ca ambreiajul nu rezista am auzit de cineva tot aici in Cluj care se ocupa cu ranforsari de ambreiaje, numa volanta sa tina :D

HUNTER
HUNTER

04 Ian 2013, 11:47

Tavi,da ai planuri mari,nu te incurci.
respect pentru munca,investitia si pasiunea care o ai.
si sa ma dai si pe mine o tura,cu 230 hp. :drive

Mylux

04 Ian 2013, 12:17

Tavi te pregatesti pentru lansarea pe orbita... :lol: Mare boala si la la tine,apropo ce a zis medicul mai ai scapare :yh
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

gamer555
ClubSEAT Admin

04 Ian 2013, 13:27

daca te bate gandul la turbina hibrid, poti vorbi si cu haplea (bogdan) de la noi de pe forum... astept cu interes sa vad cum progreseaza planul tau ;)

cat despre volanta DMF... e cea mai vulnerabila componenta din treaba asta dupa parerea mea. totusi intai sa ajungi la valorile respective si apoi ai timp sa analizezi ce si cum :D

puputavi
Subiect Autor

07 Ian 2013, 11:07

Am facut ieri primele achizitii, indicatoare pentru presiune in turbina si temperatura evacuare de la raid hp. Am cautat ceva care sa se potriveasca cat mai bine cu ceasurile de bord.

ImagineImagine

Pana una alta am discutat cu Haplea si am hotarat sa fac hibridul la el. Ii multumesc pe aceasta cale pentru informatiile si sfaturile ce mii le-a dat.
Tips pentru evacuare inca mai caut, n-am gasit nimic care sa-mi zica 'da asta e'.

Mai caut furtune siliconice pentru intercooler, aici am doua variante:

1. Cumpar kituri siliconice cu tot cu terminatii de aluminiu. Varianta mai scumpa, preturile is in functie de ce am nevoie dar pleaca de la ~80E un furtun cu terminatii.
Imagine

2. Merg pe un kit universal care ma costa vreo 100E de genul
Imagine

Sa vedem ce zice si mecanicul ca n-am apucat sa vorbesc cu el inca.

exo_luci

07 Ian 2013, 15:01

Tavi spor la treaba si la multi cai!

Cat au fost ceasurile?
Bmw e92 335D

Ex :Ibiza 1,9 tdi cupra 2??cp

puputavi
Subiect Autor

07 Ian 2013, 17:32

Sa fie.

Ceasurile au fost 170E cu transport inclus din DE.

Am vorbit astazi si cu mecanicul si incet incet se contureaza treaba, tubulatura la intercooler va fi pana la urma din inox.
Deocamdata sunt in dubii la cine sa fac softul masinii.

Mecanicul mi-a zis sa nu ma duc la LVB ca nu fac soft custom si sa incerc mai degraba la powertech.
Bogdan(Haplea) mi-a zis ca mai bine sa fac la tcm turbo decat la powetech.

dany19940
Moderator

07 Ian 2013, 20:05

De acord cu Haplea...parerea mea...hac :drunken:
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

87DRN

07 Ian 2013, 21:55

uite aici kit turbo cu gtb2260vk destul de convenabil pret tinand cont ce include!
http://www.darksidedevelopments.co.uk/products/darkside-gtb-turbo-kit-for-1-9-8v-tdi-engines.html
Leon TDIARL Top Sport

puputavi
Subiect Autor

07 Ian 2013, 22:39

Vezi ca acolo dupa ce selectezi si turbina sari de 2000E. Si intra numa downpipe-ul si galeria. Mai ai de schimbat tubulatura de la intercooler, restu de evacuare, ceasuri, nu scapi ieftin de loc.

Eu cu ce mi-am propus sper sa nu trec de 1000E.

Am fost azi aici in Cluj la cineva sa ma interesez de evacuare si pentru evacuarea completa pe 63 fara tips ca nu aveau ce-mi trebe ma va costa ~700 ron.

87DRN

07 Ian 2013, 23:31

asa e nu m-am uitat atent, oricum daca vrei sa faci o treaba buna si sa tina 1000 nu-ti ajung!
Leon TDIARL Top Sport

gamer555
ClubSEAT Admin

07 Ian 2013, 23:33

sa ai grija ce materie prima folosesc, si cum rezolva coturile, suduri, etc. 700 ron e probabil dupa racordul flexibil pana in spate. mai pune in calcul si downpipe, posibil racord nou, tips (aici sa nu zgarcesti). si totusi, nu o sa fie prea zgomotoasa fara nimic sa amortizeze ?

puputavi
Subiect Autor

07 Ian 2013, 23:59

Asa e si acuma, e scos catalizatorul si nu ma pot plange de zgomot. Daca ma hotarasc ca e prea zgomotoasa ii pot pune si dupa un silencer.

Eram acolo cat au facut calculul:

4 m de teava de 63mm 4 * 65
Toba 250
Racord flexibil 180
Flansa de la downpipe - A zis ca mi-o face la strung dintr-o flansa existenta, deci neglijabil.

Si da am uitat sa pun si manopera care e probabil inca vreo 200 ron, parca asa zicea.

Materialul pentru toba si downpipe e acelasi, a zis ca are si mai ieftin da i-am zis ca nu ma zgarcesc.

@87DRN tocmai de asta am ales varianta asta cu turbina hibrid ca sa nu ma bag in cheltuieli, mai am un VNT22 aici langa mine si ma gandeam la varianta asta da mai am nevoie de alt racord, alt interrcooler, injectoare mai mari, cheltuieli mai mari(si rezultate mai bune da e ok si asa)
  • 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 65