Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 65

bobby_iacob2005

Re: Leon Top Sport Platinum - Bruta!

03 Iul 2012, 23:51

un big LIKE.ce mai vrei?jante BBS si etrieri Brembo.nu ca ai mei FAKE:)))
asta cu lookul jantelor e practic cel mai simplu dp mn..sa le vopsesti cum vrei.
esenta o ai :cheers

puputavi
Subiect Autor

04 Iul 2012, 07:38

Merci baieti.

Franele sunt cele originale de pe cupra R, etrieri brembo cu 4 pistonase si discuri de 323mm.

Intradevar nici mie nu-mi surade tare mult culoarea, dar acum o las asa pana la iarna cand o sa am rotile aferente pe masina si astea am sa le pot da la vopsit.
Inca nu sunt hotarat ce culoare, argintiu deschis precum culoarea originala cu care ne-am obisnuit sau un gri mai inchis, stralucitor gen gun metal, sau cum erau jantele anterioare, da am vreme sa ma hotarasc.

Dar sa revenim la chestii serioase, am pus ochii acuma pe suspensie, si nu ma las pana nu o schimb si pe asta. Am pus ochi pe Koni FSD, lumea pare multumita de ele, si este un compromis bun intre sportivitate si comfort, exact ceea ce vreau. Arcurile le pastrez pe cele orginale, nu vreau drop.

Roger
Moderator

04 Iul 2012, 20:11

Care ar fi plusurile pe care ti le aduce suspensia? Cauti SH sau noua?

puputavi
Subiect Autor

04 Iul 2012, 21:48

As prefera noua avand in vedere ca suspensia este considerata consumabil.

Caut in mare parte o suspensie comoda, dar cu ruliu mai mic al caroseriei. Suspensia originala top sport, nu ma pot plange ca e incomoda, chiar si cu jantele pe 18. Drept e ca merg mai incet si ocolesc mai tare gropile dar in mare parte sunt multumit in privinta comfortului.

Problema este la ruliul caroseriei, in curbe abordate mai cu viteza masina se lasa mult intr-o parte. La fel si cand franez puternic masina parca da cu botul de pamant. In curbe alternative, luate cu viteza masina parca-si ia zborul :)

Insa am avut azi o intamplare care mi-a cam taiat putin din elan. Am fost sa verific ce e cu clima ca de 3 zile nu mai merge, si mi-au descoperit o valva care scapa freon. Dupa ce au schimbat-o au descoprit ca mi-i dusa si bobina de la compresorul de clima. Si asta se da numai complet la retuld e 2000 ron nou. Cred ca va trebui sa dau o tura pe la dezmembrari.

Roger
Moderator

04 Iul 2012, 21:53

Foarte bine, incearca mai intai la dezmembrari, categoric.

dany19940
Moderator

04 Iul 2012, 22:39

Ce model de compresor ai? Aveam o lista undeva cu ceva piese de schimb pentru compresoare auto. Eu la Arosa am schimbat doar bobina, am gasit repede chiar.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

puputavi
Subiect Autor

05 Iul 2012, 08:53

Din ce zic astia pe vagcat: 1J0 820 803 K

La service mi-au zis ca se vinde doar compresorul complet.

dany19940
Moderator

05 Iul 2012, 16:53

Revin cand am info. Si nu mai crede tot ce spun servisomanii, normal ca pentru ei e mai bine sa vanda ceva nou complet, nu doar o piesa de schimb. Plus ca se mai si poate repara bobina aia. Undeva in ea are incorporat o siguranta termica, care se poate intrerupe, ducand la impresia ca bobina e arsa. Nu stiu unde anume e inglobata, darvse poate "sapa" dupa ea si by-pass-a si gata. Si chiar daca e chiar arsa bobina, exista ateliere de bobinaj care o pot reface si chiar imersa in bachelita. Si nu costa asa mult ca un compmresor, nu? Din cate stiu, rebobinarea se invarte la vreo 300 ron. Deocamdata se poate da jos bobina de pe compresor chiar la fata locului, doar se da jos ambreiajulmsi o siguranta Zegher mare si ramai cu ea in mana. Apoi se poate pune ambreiajul la loc si mergi cu masina normal. Arosa a mers vreo 2-3 saptamani fara ea (eu nu eram in tara), apoi a venit bobina noua (275 ron), a fost montata si gata. Deci...procedeaza cum crezi deocamdata. Eu oricum am sa caut informatia.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

puputavi
Subiect Autor

05 Iul 2012, 17:03

Nu m-as complica.

La cum ii stiu pe mesterii nostri, parca vad ca schimb bobina si apoi se descopera ca altceva(sau si altceva) e problema la compresor.
Asa stiu ca iau altul care merge si scap de problema curenta si orice ulterioara problema, oricum diferenta intre-o o bobina noua(300 ron) si un compresor second(450) e relativ mica.

dany19940
Moderator

05 Iul 2012, 20:50

Mda, eu nu m-as complica cu un compresor SH. Daca al meu mergea bine...de ce sa iau unul second care nu stiu cum a fost chinuit? Chiar daca imi da careva garantie la el...tot n-as risca. Aici gandim diferit. La chestii mai neimportante, nu vad de ce sa nu iau second. Dar la asa ceva...nu risc.

ciprian83
Zorro

06 Iul 2012, 13:14

Aici ai mare dreptate Dany,nici eu nu m-as risca la asa ceva.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

dany19940
Moderator

06 Iul 2012, 15:00

puputavi scrie:
Din ce zic astia pe vagcat: 1J0 820 803 K

La service mi-au zis ca se vinde doar compresorul complet.

Sa inteleg ca nu te-ai uitat pe el exact ce scrie. Ia tot ce scrie pe eticheta lui, inclusiv model si fabricant. Model inseamna 7V16 de exemplu si fabricant Denso, Zexel, Sanden...

puputavi
Subiect Autor

06 Iul 2012, 16:25

Nu m-am uitat ca nu am avut acces la el.
Seria am gasit-o de pe vagcat.

Am gasit un compresor care a fost dat jos de pe o masina cu 40k km, care s-ar potrivi la mine, si cred ca am sa merg pe varianta asta.

Mie la service mi-au zis ca e defecta bobina la compresor, dar mi-au mai zis ca s-ar putea sa fie si alt defect la compresor, intrucat au incercat sa-l rasuceasca manual si se misca greu.

Dany am acces la el de undeva sa ma uit sa vad ce scrie pe el? Sa inteleg ca sunt mai multi producatori cu codul asta?

dany19940
Moderator

06 Iul 2012, 20:49

Doar nu credeau ca se invarte ca cum nu ar avea nimic in interior! Cata vreme segmentii sunt buni, orice invartire produce cresterea presiunii, deci opune rezistenta la invartire. Eu as scoate bobina respectiva, as asambla restul la loc si as vedea ce pot face cu ea. Unele au chiar o dioda in mufa. Da, sunt mai multi producatori, trebuie vazut ce ai tu. S-ar putea ca datele sa fie scrise unde e mai greu de citit, intre compresor si blocul motor, se mai intampla si aberatii de genul asta. Cred ca se poate fotografia cu un telefon cu macro acolo. Sau te uiti cu o lanterna si o oglinda.

puputavi
Subiect Autor

07 Iul 2012, 18:02

M-am chiorat azi la compresor si pe el scria SD7V16 alaturi de 1J0 820 803 K.
Mai mult nu am vazut...
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 65