Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 65

puputavi
Subiect Autor

Re: Leon Top Sport Platinum - Bruta!

20 Iun 2012, 08:37

Sa vedem cum dau pe masina.

Sincer nu le-as schimba culoarea. Avand in vedere ca sunt niste jante originale, care si costa o gramada de bani nu as vrea sa le injumatatesc valoarea printr-un repaint :)

Intre timp mi-am comandat niste stickere rezistente la temperatura brembo, care le voi folosi dupa ce vopsesc etrierii brembo cand ajung.
Am zis daca tot is dati jos de pe masina, ar fi pacat sa nu-i vopsesc ca la carte :D

@sony: pai vin des pe la Brasov, dau un semn cand is in zona ;)

@87DRN: Jantele au costat mult mai mult decat as fi fost eu dispus sa dau pe niste jante cu o saptamana inainte, dar imi placeau din ce in ce mai mult, si apoi sa-mi iau alte jante, si tot la ele sa-mi stea gandul, nici aia nu-i treaba :D

Undeva pe saptamana viitoare vor ajunge la mine, cum ajung in aceasi zi ma duc sa le montez, sa vedem daca totusi nu o sa am nevoie de flanse, Jantele sunt J8.5 ET30, alta mancare de peste fata de J7, ET38-urile originale, oricum daca pentru jante poate scap fara flanse, pentru etrieri sigur va trebui sa montez ceva pentru clearance.

florentz12

20 Iun 2012, 13:12

Pai daca in prezent ai et38 si jantele pe care le iei sunt cu et30, nu vad de ce sa iti trebuiasca flanse.Cu cat et este mai mic cu atat janta este scoasa mai inafara..astept sa ti le vad pe masina..oricum le stiu jantele, sunt super faine si nu au cum sa nu dea beton pe masina...see ya
Drive safe

bobby_iacob2005

20 Iun 2012, 15:48

ce stickere? :bounce:
am lipit la mn si la un lancer.nicio sansa sa se mai desprinda de acolo ;)
Imagine

N3buNul

21 Iun 2012, 00:23

tavi, culoarea lor originala este aia din poza? esti sigur? oricum...parerea mea (masina e a ta si o faci dupa gustul tau clar :) ) e ca o culoare mai deschisa ar iesi mai mult in evidenta pe masina:) dupa cum ai vazut si tu de pe pozele postate :) oricum sunt unele din putine jante ce dau bine pe leon 1m :)
alta treaba...de unde luati voi stickere-le astea? vreau si eu :)
Seat Leon 1m ARL

My project viewtopic.php?f=134&t=11970

puputavi
Subiect Autor

21 Iun 2012, 08:48

Culoarea jantelor ar trebui sa fie fix asta:

Imagine

In poze nu prea arata cum trebuie, au fost facute pe intuneric. Jantele stiu ca nu sunt perfecte altfel le luam cu vreo 13000E, asa le-am luat la jumate, cu tot cu gume :)

In alta ordine de idei am fost astazi sa ridic franele de la curier, Deci am ramas masca.
Coletul cu etrerii si discurile avea 30 de kg. Etrierii sunt imensi, cel putin dubli fata de cei care-i am acuma pe masina.
Ca o prima impresie sunt extrem de multumit de achizitie, dsiscurile sunt noi, placutele mai au cam 1 cm. Chiar daca etrierii sunt exfoliati, se pare ca sa dus lacul de pe ei, altfel nu au nici o problema.
Si bineinteles poze:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

N3buNul

21 Iun 2012, 11:10

excelent upgrade tavi :) mai mult ca sigur ca o sa ai nevoie de distantiere :)
Seat Leon 1m ARL

My project viewtopic.php?f=134&t=11970

HUNTER
HUNTER

21 Iun 2012, 16:06

waiiii,frateee....30 de kg??????da de ce-s etrierii si discurile????porsche chayenne???glumesc,desigur..
Oricum,asta da upgrade,si cand vor veni jantele va fi complet.
Felicitari si....sa te infraneze bine :hi

CristianACS

21 Iun 2012, 21:38

Frumos. Felicitari pt. achizitii. :yah Grija la gropile noastre sa nu pui frana in ele. :yh
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

Roger
Moderator

21 Iun 2012, 21:49

Tavi, aceste modificari la frane sunt destul de rare si chiar te-as ruga dupa ce pui totul la punct sa deschizi un topic separat in care sa detaliezi ce piese ai folosit, de unde, cum, cat si nu in ultimul rand plusuri vs minusuri.

Over :hi

87DRN

21 Iun 2012, 23:52

pe cat sunt franele 312 ca la ibiza cupra sau de leon cupra r?
foarte tare combinatia cu brembo si bbs ch!
Leon TDIARL Top Sport

puputavi
Subiect Autor

22 Iun 2012, 20:41

Franele sunt cu discuri de 323, modelul brembo care s-a montat pe cupra r.

Pentru masinile care au etrier ATE cu discuri de 288 sau 312, franele sunt bolt-on, pentru sistemul cu FS II nu as sti sa va spun.
Franele mele au venit de pe o masina din dezmembrari seat leon Cupra R avariat fata.

In pachet am primit:

2 bucati discuri de 323 in stare exceptionala(nici macar buze nu au)
2 bucati etrieri brembo, cu adaptoarele aferente pentru montare(vin direct bolt on fara nici o modificare),furtunase care iar se potrivesc bolt on la sistemulde franare si placute cu inca 7-8 mm de carne pe ele
2 bucati aparatori de apa(astea sunt optionale), franele merg si fara ele

Pentru kitul de cupra sunt nevoie de jante de minim 17". Problema apare insa la spatiul pentru a incapea etrierii, din cate am studiat etrierii fiind atat de mari au nevoie de jante cu ET mic pentru a avea spatiu.

Jantele mele speedline nu se vor potrivi decat cu distantiere.
Jantele BBS CH ar trebui sa se potriveasca, au ET 30, dar o sa vedem la montare.
Jante care stiu sigur ca se potrivesc sunt:
- Jantele de cupra(isi 17, si 18) chiar daca au ET38, designul cu scobituri in zona etrierilor permite montarea lor fara distantiere.
- Jatele de TT care daca tin bine minte au ET32 sau ceva de genul

La inceput ma gandeam sa revopsesc etrierii, am si achizitionat un set de stickere(rezistente la temperatura) si un kit foliatec rosu.

Intre timp am dat de linkul asta: http://goo.gl/gpqzA si am zis ca mai bine incerc sa refac stratul de lac de pe ei, avand in vedere ca vopseaua este in stare buna, si ar fi pacat sa renunt la ea, pentru ca este cea originala. Am sa postez rezultatele maine probabil(before and after), sa vedem ce iese.

In alta ordine de idei astazi am facut un drum de Brasov-Bucuresti, la intoarcere am urmat traseul prin Valenii de munte-Cheia sa mai scap de aglomeratia de pe valea prahovei. Deci masian se comporta exemplar, trage incredibil de bine, si este o adevarata placere sa o conduci sportiv. Dar avand in vedere cresterea de putere obtinuta prin resoftare ar merge bine si un upgrade la frane(cu kitul brembo) pentru o franare mai buna, si fading, dar si un upgrade la suspensie pentru o stabilitate mai buna.

Bottom point, masina merita fiecare banut, imi ofera satisfactie de fiecare data, mai ales astazi pe drumul asta de munte :D

PS: cand am sa fac topicul de care zicea Roger, am sa adaug si alte variante de brake upgrade, in limita cunostintelor care le detin, cum ar fi etrierii de pe Boxster sau 911, variante la care eu am renuntat datorita costurilor, etrieri + adaptoare custom + discuri noi + placute sport => minim 700E + mutla bataie de cap

Pana atunci have fun, driving! :drive

CristianACS

22 Iun 2012, 21:55

Frate sa o conduci sanos si cu grija. E criminala, mai ales cand iti montezi etrierele si cu jantele alea ..pfffff "sanuita fuuuge..nume` n-o ajunge" :yh . Am tot vrut sa te intreb : de ce ai numere de alba? Numa` bine!
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

puputavi
Subiect Autor

23 Iun 2012, 16:21

Pozele cu numerele de alba sunt de pe vremea vechiului proprietar.

Niste jante frumoase pentru cine este interesat: http://www.okazii.ro/jante/jante-aliaj/ ... a115559705

puputavi
Subiect Autor

25 Iun 2012, 14:06

Si domnilor va prezint: BBS CH

Imagine

Imagine

Imagine

CristianACS

25 Iun 2012, 14:46

:hi sooper arata. :cheers