Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

looop
Subiect Autor

Sfatuiti-ma cu leon-ul...

17 Oct 2010, 14:03

Buna...
As vrea sa va cer parerea despre un leon 1p din 2003, 1.6 (105) benzina cutie manuala, 147000 km.
Masina a dat o impresie foarte buna dupa o prima tura, motorul nu este cel mai puternic, dar este unul suficient pentru mine. Nu stu cum sta cu consumul si daca are anumite probleme specifice. Am citit mult ca unele masine scot multe feluri de zgomote, sicer, eu nam auzit nici un zgomot, masina este una foarte linistita, am dus-o si pe un drum mai prost si nici un fel de zgomot nu a avut.
Pretul cerut e 4000euro, euro 4, masina fiind nematriculata, taxa mediu necesara 340 euro, emisie Co2 145.
Ce parere aveti, imi recomandati aceasta masina? sunt problemele de care trebuie sa am grija sa le verific inainte de cumparare?? E rentabil pretu?
- care e mai buna intre asta si golf 4?
E primia data cand cumpar un seat, nu stiu cat de bune sunt, am o oare care frica.... Ma bazez pe voi....
Aici e o poza cu masina...
Imagine

adrian405

Re: Sfatuiti-ma cu leon-ul...

20 Oct 2010, 11:11

cel mai bine te duci si faci o diagnoza, sa verifici tot la ea, parte electrica, erori, si evident articulatiile...
si ai putea verifica si kilometrii...in cazul in care n-are carnetul de service.

si n-as fi convins ca e euro 4, dar poate gresesc.

iar despre pret....eu zic ca e ok daca masina se tine bine
Seat Cordoba, 1.9 TDI 2005

cosminidis

Re: Sfatuiti-ma cu leon-ul...

20 Oct 2010, 13:10

Salut,
Am mai scris o data asta, dar se pare ca a disparut mesajul meu.
Masina din imagine este un Leon 1M, nu 1P. 1M are la baza platforma lui Golf 4, pe cand 1P este similar cu Golf 5. Te sfatuiesc sa pui intrebarea asta pe forumul dedicat Leon 1M.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red