Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Shutter
Subiect Autor

am si eu o intrebare

16 Iun 2008, 18:22

cum desfac lampile de iluminare de pe spate (interior) sa vad ce fel de becuri are, la un seat leon 2001?

marian_iam
V.I.P.

16 Iun 2008, 20:15

daca sunt alea din masina (pe usile din spate, jos).... iti trebuie o surubelnita normala .. cu capul foarte subtire....
bagi intre lampa aia (alb cu rosu) si marginea in care intra .... si dai sa o ridici in sus....
ar trebui sa iasa...
iar daca nu...ceva mai greu....trebuie sa dai fata de usa jos...(dar ar trebui sa iasa cum am zis prima data - sper sa fi inteles)
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Shutter
Subiect Autor

16 Iun 2008, 23:06

nu cele din usa, cele din plafoniera

marian_iam
V.I.P.

17 Iun 2008, 06:02

http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?t=151
aici ar trebui sa-ti spuna ce tip de bec ai...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Shutter
Subiect Autor

17 Iun 2008, 07:53

vad ca acolo are doar becurile din exterior :( chiar nu a desfacut nimeni o astfel de lampa?

seat leon tdi

Martor bord

17 Iul 2008, 23:16

Am un martor in bord acel "arc electric " si nu mi se stinge. Am fost la sevice in Constanta la Dona si nu mi-au dat nici un raspun concret ,nu-mi face nici o problema in mers dar ma deranjeaza sa-l tot vad clipaind acolo daca ati mai avut acesta problema sau stiti un service bun in constanta sau in apropiere unde se baga si la seat ...............scrieti-mi :(

Bamse
Moderator

18 Iul 2008, 13:46

pai cei de la dona ar trebuie sa stie daca au bagat-o pe tester, pt ca acel tester spune exact ce problema are.....
daca n inseamna ca sunt degeaba.....nu stiu..sunt mai multe probleme care implica aprinderea acelui martor de bord.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

seat leon tdi

Re: Martor bord

20 Iul 2008, 22:44

Nu stiu cat de degeaba sunt ..................mai degraba comozi sau nu dispun de intreg softul, pentru ca din ce am vazut eu in timpul testarii nu-i permitea sa intre in calculatorul motorului ,dupa care cred ca sau lasat la mana lor si nu au vrut sa testeze toate componentele care implicau acel martor .........au verificat insa doar vreo 2 acelea de la panoul electric si inca unu, nu stiu ce, de asta si intreb daca mai exista si alte servisuri pe care le stiti in afara de "Reprezentanta" si care printr-o comparatie facuta sunt mai profesionisti :?:

dany19940
Moderator

21 Iul 2008, 16:41

Verifica intrerupatorul franei de picior.Are 2 circuite in interior:unul normal inchis si unul normal deschis.Lucreaza in tandem.Daca cel normal inchis nu face contact,la bord se aprinde becul de bujii,folosit ca indicator de avarie neesentiala.

seat leon tdi

21 Iul 2008, 20:18

Dar asta nu inseamna ca ar trebui sa mi se aprinda si martorul de la ABS, dar totusi am sa verific si ce mi ai spus tu.
Mai e o problema, nu stiu care e de intrare si care e de iesire...ma pricep doar la prize :lol:,cu partea electrica nu prea ma descurc... :cry:.....ai vre-o schema totusi :?:

seat leon tdi

22 Iul 2008, 13:05

[quote="seat leon tdi"]Dar asta nu inseamna ca ar trebui sa mi se aprinda si martorul de la ABS, dar totusi am sa verific si ce mi ai spus tu.
Mai e o problema, nu stiu care e de intrare si care e de iesire...ma pricep doar la prize :lol:,cu partea electrica nu prea ma descurc... :cry:.....ai vre-o schema totusi :?: sa inteleg pe cel inchis am facuta o punte ce se duce catre contact?

FlorentinPavel

Re: am si eu o intrebare

26 Apr 2012, 15:46

Am si eu o intrebare: cum se dau jos manivelele de la macaralele manuale spate ?

Unde sunt sigurantele, intre bucsa de sub manivela si capitonaj sau intre bucsa si manivela ?

Am tras, am fortat, m-am uitat ca magarul la poarta noua, nu am vazut nicio siguranta.

Stie cineva ?

Sa nu ma trimiteti la service ca nu fac programare pt.asa ceva

Multumesc.

dany19940
Moderator

26 Apr 2012, 17:45

Vezi ca imediat sub maner e o bucsa rotunda. Deplaseaza acea bucsa intr-o parte, de-a lungul manerului, ori inspre rozeta de care invarti, ori in cealalta, ca nu mai tin minte. Bucsa aia e pe post de siguranta pe axul macaralei.

@Seat leon tdi : nu prea inteleg eu ce vrei sa spui, dar nu ai nici o punte acolo. Acel switch e compus din 2 intreruptoare separate. Unul din ele e deschis(ca echivalenta - nu se aprinde lustra daca-i pe pozitia aia), iar celalalt e inchis (adica lustra e aprinsa). Amandoua sunt in pozitia asta cand pedala nu-i apasata. Cand apesi pedala, starile lor se scimba intre ele. Daca cel la care initial lustra e aprinsa nu face contact bine, atunci se aprinde acel avertizor spira in bord. Daca tot ai zis ca te pricepi la prize, am facut analogia asta ca sa intelegi. Deci acel switch trebuie schimbat tot, ca nu se poate schimba pe bucati, doar jumatatea care nu merge. Sper ca m-am facut inteles acum. Si nu, nu se aprinde si ABS-ul cand e dus acel switch.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

FlorentinPavel

27 Apr 2012, 08:30

Am reusit de dau la o parte bucsa de sub manivela macaralei, intr-adevar se deplaseaza in partea opusa rozetei si manivela poate fi astfel extrasa.
Multumesc.