Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

A.x.e.L.
Subiect Autor

problema dupa schimbul distributiei

28 Sep 2010, 21:32

in primul rand imi cer scuze daca mai exista un topic pe aceasta tema...am cautat si nu am gasit...si sincer sa fiu am destui nervi ca sa mai caut inca o ora....daca mai era ceva asemanator rog moderatorul sa l transfere acolo..ideea este ca acum 2 zile am schimbat distributia si cureaua de agregate (80.000 km insa 4 ani juma' si nu am vrut sa risc)...la distributie ma refer la rola intinzatoare (skf), pompa de apa (ruville) si curea gates...ideea este ca acum la relanti daca ridic capota si ascult motorul aud f incet un tac-tac-tac acolo in zona curelei...si daca o turez..incepand de la 2000 in sus se aude un suierat, un fluierat ceva (acel tac tac la turatii mari nu l mai aud)...oricum ceva ciudat ce nu se auzea inainte sub nici o forma...stiti cumva daca poate fi de la o motare defectuoasa a distributiei???...sau o piesa naspa sa dea zgomotul acela>>a-ti mai intalnit o astfel de problema dupa skimbul distributiei???

TIBI

Re: problema dupa schimbul distributiei

28 Sep 2010, 22:24

Unde ai facut toata operatia?
Suieratul sa nu fie turbina,zic asta pt ca si mie imi suiera/fluiera/miauna...lucru care e normal dupa un anumit nr de km.
Totusi te intreb de ce ai schimbat la 80k si nu la 120k??? la motoarele din generatia anterioara era necesar la 90k.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

A.x.e.L.
Subiect Autor

29 Sep 2010, 08:35

este vorba de 1.6 benzinar...nu se pune problema de turbina pt ca nu am...am schimbat o la 80000 pt ca facusem anii adik 4 si jumatate....si am vazut in carte ca asa scrie 90000 sau 4 ani....toata operatia am facut o la un service nu f naspa dar oricum nu aceleasi conditii ca la dealer...

cosminidis

29 Sep 2010, 11:18

La revizia aia probabil ca au schimbat si cureaua de accesorii + nu stiu ce fulii (nici nu stiu ce inseamna alea) :). Dar din cate stiu nu au cum sa schimbe distributia fara sa scoata macar cureaua de accesorii. Este posibil ca aia sa fluiere.
De cand am schimbat distributia la a mea (Megane 1.6 16v) se aude si la mine altfel motorul (am schimbat tot, curea accesorii, pompa de apa, etc). Eu am un tacanit ca de diesel pe la 2000 rpm in treapta a 5-a, nu am reusit nici pana acum sa imi dau seama de unde este, si au trecut vreo 2 ani de atunci... Fluieratul cred ca este normal, este "aspiratorul" care trage aer pentru amestecul cu benzina (scuze de limbajul atehnic)
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

A.x.e.L.
Subiect Autor

29 Sep 2010, 17:39

daca te referi la aerul tras de filtrul de aer nu este ala suieratul...pentru ca stiu sa fac diferenta intre ala si ala....pana una alta am fost azi la mecanicul respectiv si i-am spus lucrurile astea...si raspunsul a fost unul la care ma asteptam...este cureaua noua si sa am putina rabdare ca o sa treaca ...dupa ce sa mai aseaza canelurile alea pe role...si sa stau linistit ca el garanteaza ca nu este nici o problema...nush ce sa fac...insa daca nu dispare eu ma gandesc sa fac o tura si pe la alto syncro...aia acolo stiu sigur care este rezolvarea problemei...

A.x.e.L.
Subiect Autor

11 Feb 2011, 15:43

Revin pe acest subiect si va spun ca am fost la Alto Syncro referitor la problema aceasta...mecanici de acolo au zis ca nu este nici un sunet ciudat si ca lor li se pare ca motorul se aude normal (si kiar ii cred, nu contest treaba asta, doar ca eu stiu cum se auzea si cum se aude acum)....mecanicul unde am facut skimbul distributiei mi-a spus ca dupa ceva timp o sa treaca sunetul ala...ideea este cam facut aprox 3000 km si au trecut cam 4 luni de atunci si nici chip de modificare. Este adevarat ca nici nu am avut alte probl cu distributia insa sunetul a ramas....probabil la schimbul distributiei este vorba de noroc...unii au noroc si motorul se aude ca inainte si altii nu..;))

screen

11 Feb 2011, 17:30

stai linistit.cam la toate reprezentantele e asa .:' stai linistit asa face ea" stai linistit nu are nimic " aaa e cutare lucru costa 30 mil si defapt nu are nimic " sau ma duc o data am vrut sa fac un test : " aaa pai nu ai cum acu peste o sapt sa o pun pe tester ::: "" nu mi plac reprezentantele :drive

mihalache george adrian

25 Iun 2013, 14:47

Salut.tu ai fost mai explicit in detalii..am postat si eu aceiasi problema ca a ta.imediat cum am schimbat distributia mi.a aparut acelas sunet..care se aude tot in partea distributiei( si tind sa cred ca de la ea este, ca pana sa o schimb nu se auzea deloc)
deci..in mom cand merg sau stau pe loc, nu conteaza la accelerari mai scurte sau mai ales cand schimb se aude un tic-tac..ma rog..ceva scurt...ai rezolvat cu problema?
eu o sa dau iar distributia jos, ca omul imi e prieten si a zis ca raspunde pentru munca ce mi.a facut.o...chiar si asa..nu cred ca e vorba de ceva caneluri, caci in momentul cand mi.a schimbat cureaua si rolele mi.a blocat axul cu un “cui“ ca sa ramana pe aceleasi pozitii( in spatele axului sau fuliei de distributie are o gaura sa poti bloca acea fulie sa stea pe acelasi rand cu cea de jos...ma rog..nu cred sa fie de la caneluri..persista mai putin fata de cat ii ia aerului bagat de turbo sa iasa( acel fasait ce se aude cand intra turbo la accelerare..ce.i drept tu nu ai turbo.am inteles asta..dar chiar si asa avem aceiasi problema..te.ai lamurit cumva de la ce e...
eu am schimbat kitul distributie + curea alternator dar cand am cumparat kitul am.uitat sa iau si rola aceea care intinde cureaua alternator ce nu cred ca acel zgomot ar fi de la ia...ca face un clac- clac scurt...

catalinutzu

25 Iun 2013, 15:19

Cert este ca distributia a fost montata bine,daca era gresita pana acum iti sarea de la punct,sau daca gresea pozitionarea cu un dinte doi diferenta nu imi functiona motorul corect
Posibil sa fie acel fluierat si de la curea,poate are alta rezonanta fata de cureaua veche
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

mihalache george adrian

25 Iun 2013, 15:31

cata.am 1 luna de cand am schimbat distributia..de fixat pe aceleasi caneluri a facut.o ca a blocat pinioanele..dar ma enerveaza acel zgomot cand incep sa o turez pe la 1500-2000 rp/mim.
Am schimbat tot kitul distributie plus curea alternator dar nu am schimbat acea rola ce intinde cureaua alternator( si aici nu ma refer la rola intinzatoare ci la acel brat cu rotita de plastic in cap care intinde rola de la alternator( cea din afara cutiei unde este montata distributia)..nu inteleg rolul fluieratului.de intins cureaua nu cred pt ca omul mi.a intinso pana cand acea sagetuta a ajuns in dreptul gaurii..
nu stiu de la ce poate fi clancanitul ala cand o accelerez scurt..

catalinutzu

25 Iun 2013, 15:43

incearca sa faci un video si sa ne arati si noua daca ai posibilitatea
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))