Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ebenize
Subiect Autor

Canale de scurgere

28 Sep 2010, 20:33

Salut am tot frecventat pe forumuri si am vazut ca sunt propietari VAG care isi neglijeaza masinile neeliberand canalele de scurgere ale autoturismelor. Eu de curand am avut o problema cu canalele din portiere dar sper sa o fi rezolvat (astept o ploaie sa vad cum se comporta) iar acum ma intreb unde/care sunt celalalte canalele de scurgere (in afara de cele din portiere) care trebuiesc mentinute libere (incinta motor, portabaj...) in cazul unei plori torentiale deoarece nu vreau sa ma trezesc cu balta in masina sau mai rau scurt -circuite.

PS: Masina e cumparata de curand si nu stiu cat de mult s-a tinut cont de aceste canale si de aceea incerc sa previn o "inundatie"
Sportivitate Eleganţă Atitudine Tărie

Leon 1.6 16v stock

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Canale de scurgere

01 Oct 2010, 17:06

Mai ai unul sub stergatoare, mai precis sub acea masca din plastic.
Acel canal aduna din pacate frunze, mazga , etc...scurgerea este prin lateral , aproape de aripile din fata ale masinii.

Alte canale de scurgere mai sunt la cei cu trapa originala.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

ebenize
Subiect Autor

01 Oct 2010, 19:28

aha pe acolo ma gandeam si eu :D ms de replay

Leon 1.6 16v stock

ionutblv
BLV SCENTS

02 Oct 2010, 08:53

ebenize scrie:
Salut am tot frecventat pe forumuri si am vazut ca sunt propietari VAG care isi neglijeaza masinile neeliberand canalele de scurgere ale autoturismelor. Eu de curand am avut o problema cu canalele din portiere dar sper sa o fi rezolvat (astept o ploaie sa vad cum se comporta) iar acum ma intreb unde/care sunt celalalte canalele de scurgere (in afara de cele din portiere) care trebuiesc mentinute libere (incinta motor, portabaj...) in cazul unei plori torentiale deoarece nu vreau sa ma trezesc cu balta in masina sau mai rau scurt -circuite.

PS: Masina e cumparata de curand si nu stiu cat de mult s-a tinut cont de aceste canale si de aceea incerc sa previn o "inundatie"

unde sunt cele mai des intalnite canale de scurgere?si eu cred ca am o problema cu portierele, :cry

precup

02 Oct 2010, 09:00

Eu am ul Altea si am umezeala in masina si am pus un dezumidificator in ea, a strans la apa de m-am ingrozit. M-am dus la seat service si mi-au verificat instalatia, evacuarea si clima si totul e ok. deci umezeala din aer e de vina.

ebenize
Subiect Autor

02 Oct 2010, 09:11

Cat ai dat pe acel dezumidificator si de unde?

Leon 1.6 16v stock

precup

02 Oct 2010, 09:42

este de ala banal (bison cu rezerva) pe care il gasesti prin magazine . Vreo 30 de lei costa, numai ai grija ca se aduna apa si varsa.Dar il pui degeaba ca e umezeala in aer, parerea mea.

ebenize
Subiect Autor

02 Oct 2010, 11:18

aha....am inteles

Leon 1.6 16v stock