Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Anturaju93
Subiect Autor

Ajutor montare modul inchidere din cheie pentru Ibiza

20 Sep 2010, 20:43

Salut.
Am un Seat Ibiza din 94 care are inchidere centralizata din fabrica numai ca nu are posibilitatea deschiderii/inchiderii din cheie a portierelor. Am cumparat un modul de inchidere centralizata cu telecomanda (http://www.auto100.ro/auto-accesorii-alarme_32_modul-inchidere-centralizata-cu-telecomanda_1503.html) si astazi am incercat sa-l montez pe autoturism dar fara succes.
Dupa cum se poate vedea din schema de mai jos, acest modul are 6 fire care se conecteaza la inchiderea centralizata. In primul rand nu se potrivesc culorile, la mine la portiere exista o mufa cu 3 fire (atasez schema explicata mai jos) la fel pentru ambele portiere stanga/dreapta din fata. Am conectat primele 3 fire Orange, White si Yellow la cele 3 fire de la mufa din portiera, dar cand apas butonul de la telecomanda functioneaza doar cel de Inchis, adica daca apas pe el se deschid portierele dar in cateva secunde se inchid la loc. Am inversat ordinea firelor si efectul este invers: usile nu raman inchise, ci se deschid intruna. Apas pe telecomanda la inchis, se inchid usile dar dupa 2 secunde se deschid inapoi. Se aude in modul cu pacaie ceva prin el (un releu cred) dar acest releu nu ramane pe comanda si revine inapoi printr-un ultim click care imi deschide inapoi portierele.
Vazand asta am montat si celelalte 3 fire ramase (Orange/Black, White/Black, Yellow/Black) la cealalta portiera fata, dar cu acelasi rezultat. Se deschid usile, se ridica in sus tijele de la usi, dar dupa 2 secunde se inchid la loc. Daca inversez firele la portiere efectul e invers, usile raman deschise.
Mentionez ca inchiderea centralizata este pe baza de vacuum.
Ce as mai putea face, cred ca am incercat totul si trebuia sa mearga, dar cu toate astea la ultimul click din releu urile se deschid/se inchid si raman asa.
Schemele le aveti mai jos. Please help.

Schema modul inchidere centralizata cu telecomanda:
Imagine

Schema mufa portiere de la acuatoare originale seat vacuum:
Imagine
Administrator la Forum SEO Romania

Anturaju93
Subiect Autor

Re: Ajutor montare modul inchidere din cheie pentru Ibiza

21 Sep 2010, 14:48

Am rezolvat pana la urma.

Bamse
Moderator

21 Sep 2010, 22:46

salutare, si cum ai rezolvat...cred ca ar fi util si pentru alti membrii....
cred ca nu prea stie lumea....din moment ce nimeni nu ti-a raspuns.
multumesc.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Anturaju93
Subiect Autor

22 Sep 2010, 06:31

Conexiunile se vor realiza dupa "Pozitive trigger", intrucat Seat-ul meu are comanda pe plus (si alte modele de Seat si VW). Deci, dupa "Pozitive Trigger" firele Orange si Orange/Black sunt non-connect adica nu se conecteaza nicaieri, firul Alb este comanda de inchis usile si se conecteaza la mufa de la acuatorul din portiera la firul din stanga, firele Galben si Galben/Negru se leaga impreuna si se conecteaza la firul din mijloc de la mufa acuatorului din portiera (firul din mijloc este rosu, dar culorile pot sa difere de la caz la caz), iar firul Alb/Negru este comanda de deschidere si se conecteaza la firul din dreapta (singurul fir ramas liber de la mufa din portiera). Apoi se conecteaza modului la baterie folosind firul Negru pentru masa (minus) si firul rosu cu siguranta pe el pentru plus +.
Firele maro cu siguranta pe ele le-am conectat la mufa de sub volan dreapta , sub stergatoare, unde se afla mufa de avarii, ambele fire se conecteaza la plus, eu conectandu-le la firul 3 si 7 (ultimul) din mufa.
Celelalte fire pentru geamuri electrice (cu toate ca am geamuri electrice) si pentru deschidere portbagaj nu le-am conectat neavand nevoie de ele.
Modulul l-am prins undeva prin bord, in dreapta si functioneaza perfect si deschiderea/inchiderea usilor cat si luminile.
Daca aveti impulsul pe minus la portiere, atunci urmariti schema de la "Negative Trigger".
Se conecteaza numai la o portiera si functioneaza numai daca atunci cand inchizi o usa din cheie se inchid toate (si invers, daca deschizi o usa din cheie se deschid toate usile).
Modulul functioneaza si pentru inchidere centralizata cu acuatoare electrice cat si pe pompa cu vacuum (pompa cu vacuum am eu, caz in care trebuie taiat firul iesit din carcasa, asa cum se vede in schema).
Daca mai aveti intrebari va ajut cu placere.
Succes.

flaviu7sama

01 Iul 2014, 23:13

salutare am un seat cordoba din 98 1.6 benzina si am cumparat si eu un modul de inchidere
http://www.alibaba.com/product-detail/U ... 60160.html
ti-as fi foarte multumit daca m-ai lamuri cum sa ii montez partea de inchidere centralizata inchidere deschidere.. tot 6 fire am si eu dar culorile difera:( cum le-ai verificat? si unde ai pozitionat modulul?