Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

cosminidis
Subiect Autor

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

19 Oct 2010, 22:25

Offf... ok se scoate, raspuns prea prompt ca sa nu fie serios :). Imi cer scuze fata de cei pe care i-am deranjat, poate am exagerat cu umorul negru :(.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

Bubulutza

20 Oct 2010, 08:36

ti-au fabricat masina deja? :)

cosminidis
Subiect Autor

20 Oct 2010, 17:34

Aflu maine :) (sper)
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Dunky

21 Oct 2010, 12:13

da ce era in semnatura asa deranjant? :lol:
Viata-i grea dar trece!

cosminidis
Subiect Autor

25 Oct 2010, 09:47

Am status "Plecata din fabrica / Blocare de livrare". Banuiesc ca asta inseamna ca s-a fabricat, dar mai asteapta sa se umple camionul inainte sa o expedieze, nu?

@Dunky: nu mai conteaza... intreaba-l pe baltazar, poate iti explica el :)

crisv

27 Oct 2010, 21:06

de expediat, nu cred ca asteapta sa umple camionul - masina vine pe tren pana la Curtici :P

oricum, cred ca este ultimul status pe care il vei mai avea, urmatorul o sa fie telefonul ca a ajuns in Curtici :)
dupa care poti merge sa platesti avansul; si mai dureaza 4-7 zile plimbarea prin Romania....

si apoi... :drive
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style

cosminidis
Subiect Autor

18 Noi 2010, 00:07

Dragilor,

Azi l-am ridicat pe Leonica al meu cel galben din curte de la Metrotehnica. Poze cel mai probabil in week-end.
Impresii dupa 100 km:
POZITIVE:
- o gramada, nu stau sa le enumar ca nu imi ajung 60000 de caractere. Masina merge super, arata super.
NEGATIVE:
- probabil ca inca nu m-am obisnuit cu DSG-ul, dar ma enerveaza ca la franare trebuie sa stau cu piciorul pe frana pana se opreste si ma cam zguduie, iar la accelerare imi schimba in treapta superioara prea repede (imi cade pe 1100 - 1200 rpm si imi vibreaza masina de cat de subturata este)
- farurile cu xenon lumineaza prea aproape de masina. Am in fata o bucata de drum luminata ca ziua, iar peste conturul dat de faruri este bezna totala. Nu pot sa le dau mai sus sau mai jos ca sunt cu auto-reglare pe inaltime. Cand trec pe faza lunga parca rasare soarele, dar pe faza scurta mi se pare obositor in afara orasului.

Revin cu pareri dupa ce ne mai plimbam :).

ram84

18 Noi 2010, 07:34

Sa-l stapanesti sanatos! Probabil fiind masina noua mai are ceva pana sa-si dea drumul DSG-ul. Avand in vedere ca e in rodaj sunt sigur ca acceleratiile tale sunt mai ponderate si de aceea si DSG-ul simte ca nu vrei sa mergi repede si iti schimba vitezele la turatie mai mica pentru consum redus. Dupa vreo 2000-3000 km nu cred ca o sa-ti mai faca asa. Cu franele trebuie intr-adevar sa te obisnuesti, nu o sa se mai opreasca masina singura la semafor daca rulezi incet :D

Cat mai multi kilometrii fara probleme! :drive
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

Dunky

18 Noi 2010, 12:06

crde ca esti in al 9lea cer!felicitari si sa-l conduci sanatos!si apropo de faza scurta de ce nu mergi cu faza lunga in afara localitatii?
Viata-i grea dar trece!

R A I

18 Noi 2010, 19:18

Sa o stapanesti sanatos si sa iti aduca numai bucurii, aceeasi problema cu xenoul aveam si eu si sapt trecuta cand am fost la revizie l-am rugat pe baiatul de la Metrotehnica sa imi ridice un pic farurile si acum bat perfect.
Seat Leon Facelift STYLE 1,9TDI 105cp

crisv

18 Noi 2010, 22:33

sa o stapanesti sanatos!

cu dsg-ul o sa te obisnuiesti foarte repede, o sa inveti sa apesi pedala a.i. sa schimbe exact cum iti place.
mie daca accelerez foarte usor (adica asa cum pleaca majoritatea logan-urilor de la semafor) imi schimba la 1800-1900 si pleaca de la 1400-1500rpm in treapta superioara.
daca apas insa putin mai tare (mers normal), schimba la 2500rpm.

despre xenon - asa mi se parea si mie la inceput; si cu asta te obisnuiesti
un singur drum mai lung am facut noaptea prin sate si curbe si atunci m-a chinuit serios.
pe DN1 insa (Ploiesti-Bucuresti) unde merge in fiecare weekend nu am probleme, probabil pentru ca m-am obisnuit dar si pt ca distanta la care bat farurile se regleaza in functie de viteza.

km multi fara probleme si pe cat mai multe autostrazi in Romania :)
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style

cosminidis
Subiect Autor

19 Noi 2010, 18:40

Va multumesc pentru urari.
Cu DSG-ul inca nu m-am obisnuit, si tot imi schimba pana la urma intr-a 6-a la 60 km/h, chiar daca in timpul acceleratiei schimba ok. A 6-a la 60 km/h == vibratii si mers subturat, ceea ce mie nu imi place :). O sa folosesc mai mult modul manual, care mi se pare genial (am si padele pe volan)
Cu xenon-ul am deja 2 confirmari (RAI si Bubu) ca este o problema reala, si ca se poate rezolva la service. Deci zilele astea merg la Metrotehnica sa ii dam de cap.
Din pacate nu pot sa vin in seara asta la intalnire, din motive familiale. Dar vinerea viitoare fac tot posibilul sa vin sa va prezint bijuteria :).

Are cineva harti?
@crisv: mai ai ceva vesti de la dealerul tau cu hartile?
@crisv: sa stii ca nu e o chestie de obisnuinta cu farurile, ai o problema, cum am si eu. Trebuie mers la service. Nu se poate ca mersul noaptea pe DN-uri sa fie mai obositor decat cu Loganul. DN1 este luminat in mare parte si sunt multe masini, de asta nu te deranjeaza; pe alte DN-uri mai putin umblate insa este foarte nasol sa te trezesti ca nu vezi curba sau caruta din fata.

Cosmin
Admin

19 Noi 2010, 20:07

Daca ai RNS 310, am eu hartile pt. Europa centrala si de est. Din pacate, Romania e la nivel de drumuri pricipale. Pana acum am vazut pe harta doar E68 (probabil mai e A1 si A2) :)

Daca ai RNS 315, nu stiu daca FX 2010 (ce am eu) sunt compatibile. Pune o poza cu interiorul sa vedem exact ce sistem navi ai.

In legatura cu bixenonul, verifica calibrarea senzorilor de autolevelling / basic setting-ul la adresa 55 (sau solicita lucrul asta la dealer). Eventual se poate verifica alinierea farurilor si a focalizarii (au un aparat special).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

cosminidis
Subiect Autor

20 Noi 2010, 00:57

@ghita_celofan: Multumesc pentru raspuns Cosmin. Am RNS 315, care este complet diferit fata de 310 (alt producator de hardware din cate stiu, si alt provider de harti). Deci imi trebuie ori niste harti de Media System 2.1, ori de RNS 315 de la VW.
Cu vag-com-ul vreau sa fac o incercare in w-e asta, deocamdata nici nu stiu unde este mufa (dar banuiesc ca pe undeva pe la sigurante).

florentz12

20 Noi 2010, 07:49

Felicitari pentru masina...DSG gandeste-te ca cel putin pana acuma 1 an daca nu aparut alta mai "destapta" a fost foarte laudata cutia asta de viteze...ca ai 60km pe ora in a 6 -a nu ii problema, asa am si eu la audi care il am acuma ( cutie automata tiptronic), schimba vitezele la o turatie foarte joasa..avand in vedere ca cutia ta de viteze e generatie mai noua ma indoiesc ca dupa ce isi face rodajul daca ii dai "cox" nu pleaca(aici ma refer ca ai avea "lag" la acceleratie)..schimba la turatie foarte joasa tocmai ca, cand esti in oras sa nu ai un consum mare,mie imi schimba daca ma duc linistit in oras si e aglomeratie la maxim 1500 rpm, cred ca cei care au proiectat cutia au cunostinte mai multe decat tine sau mine :tongue stai linistit ca o sa te obisnuiesti cu ea iar dupa ce te-ai obisnuit...nu mai vrei cutie manuala. Referitor la xenoane chiar daca are autolevelling are reglaj pe inaltime si pe laterala manual..du masina la un reglat de faruri.

bafta si asteptam poze...
Drive safe
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11