Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cinefilul
Subiect Autor

Apa sub capota, si alte nimicuri

07 Sep 2010, 22:49

Salve,
Problemele mele sunt urmatoarele:
1. stergatorul din dreapta nu se mai retrage la locul lui. Ramane cativa mm deplasat asa ca ies cu mana pe geam si-l trag, ca ma enerveaza sa-l vad pe parbriz. Dealerul zice ca nu e o problema, ca e de la zapada de anul trecut;
2. am un scartait la usa din spate, din cate mi-am dat seama, geamul se lasa singur de la trepidatii. Am ce sa-i fac? Dealerul spune ca nu, ca asa se intampla.
3. tot la usa din spate, difuzorul de aude uneiro ca naiba. Asta o reglez usor cu o vizita la el. Insa nu stiu ce sa fac daca-mi vor spune ca e de la CD, de la receptia radio, etc.;
4. uneori, indiferent de sursa, sistemul audio ia o pauza de jumate de secunda;
5. volanul e putin inclinat spre stanga. Daca-l pun drept, virez la dreapta. Asta s-a intamplat dupa ce am mers ceva km intre tg jiu si baile herculane, pe un drum mai prost. Recomandari? Dealerul mi-a spus ca trebuie sa-i fac geometria;
6. mi-a aparut mucegai pe izolatia de sub capota. nu am reusit sa identific daca intra apa pe langa ornamentul de plastic sau daca pierde pe la duzele de pulverizat lichid de spalare. Ati mai avut problema asta? Cm se remediaza?
7. despre mirosul de la aerul conditionat am gasit un thread, asa ca acolo stiu ce sa fac.

Orice sfat ma ajuta.
Multumiri anticipate.

Leon 1.6, 102CP, 2009, 15000KM, benzina, inca in garantie.
Leon mic si negru magic.
Nascut in 2009, 102 mustangi

byx

Re: Apa sub capota, si alte nimicuri

07 Sep 2010, 23:21

Salut,

Iti pot puncta doar 2 dintre intrebari si anume:

3.mie mi se pare ca toate difuzoarele de aud aiurea;da poate am niste cerinte mai mari in ceea ce priveste sunetul dar scartaielile, vibratiile si pocniturile deranjeaza pe oricine.Da poate spune ca este de la o melodie, pentru ca de fapt asta si este;o anume frecventa care intra in rezonanta cu tabla plasticu' sau mai stiu eu ce, sau pe care pur si simplu difuzorul nu o reda corect.Solutia pentru treaba asta este simpla si costisitoare;schimbarea playerului, si a difuzoarelor;taierea frecventelor joase pe dif'urile din usi si amplasarea unui subwoofer, toate astea asezonate cu Dynamat dupa gust :mrgreen: .

5.Si volanul meu pare sa fie inclinat si tot spre stanga, dar nu pot aproxima cat de mult, in jur de 2-3 mm , dar nu pare sa fie deranjant;nici nu am mers pe "drum accidentat" doar pe asfalt si cateva portiuni pietruit (intrare curte/parcare)

Leon 2010 4000km :drive .

O seara placuta,

byx
the future is bright, the future is yellow

MrPain

08 Sep 2010, 08:33

Pentru problema cu protectia de capota. Singura solutie este curatarea ei periodic. Nu se curge din furtun ci pe langa capota.
Seat Leon Sport-Up 1.4 TSI

cinefilul
Subiect Autor

08 Sep 2010, 10:47

MrPain scrie:
Pentru problema cu protectia de capota. Singura solutie este curatarea ei periodic. Nu se curge din furtun ci pe langa capota.

Asa m-am gandit si eu. Am scos-o de cateva ori si am periat-o. Din cate stiu, mucegaiul moare la soare. De cate ori am ocazia, o las cu gura deschisa, sa-i intre soarele in dinti.
Leon mic si negru magic.

MrPain

08 Sep 2010, 21:34

Cel mai bine o scoti de acolo si o agati undeva la soare. Se scoate foarte usor - are niste cleme

cinefilul
Subiect Autor

09 Sep 2010, 19:47

MrPain scrie:
Cel mai bine o scoti de acolo si o agati undeva la soare. Se scoate foarte usor - are niste cleme

Ii mai fac si asta, dar destul de rar. Am observat ca s-a adunat si niste praf pe spate. Daca-l dau jos, se scamoseaza si protectia.
Leon mic si negru magic.

cinefilul
Subiect Autor

11 Sep 2010, 13:17

Am uitat sa zic de o problema, care ma cam framanta.
Daca sunt cu schimbatorul in pozitie neutra, cand trec peste denivelari, gen limitatoare de viteza, cu 20-30, se misca ala de zici ca-i facaletul in ceaunul cu mamaliga. Daca e in viteza, nu se simte nimic.
Am fost cu ea la PB, mi-au dat un mecanic, a accelerat ala, a pus frana, a zis ca nu e nimc.
Leon mic si negru magic.

TIBI

11 Sep 2010, 14:01

si eu aveam apa in compartimentul motor,un surub nu era bine strans.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

razmih

24 Sep 2010, 12:55

Mda, chestia asta cu apa intrata sub capota e nasoala.
Ridicati capota dupa ce ati spalat masina sa vedeti ce curge de sub pasla aceea.
La mine din cauza asta pasla s-a lasat, a facut "burta" si atarna peste senzorul acela de este pe galeria de aer. Sper sa nu cauzeze cu nimic lucrul asta.

cinefilul
Subiect Autor

25 Sep 2010, 20:38

ma gandeam sa siliconez pe unde se poate
Leon mic si negru magic.

MrPain

28 Sep 2010, 00:31

Mai bine renuntam la ea.

BALTAZAR2003
Moderator

28 Sep 2010, 09:32

Daca renunti la pasla se va auzi mai tare motorul si iarna o sa consume mai mult....
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

cinefilul
Subiect Autor

30 Sep 2010, 19:38

BALTAZAR2003 scrie:
Daca renunti la pasla se va auzi mai tare motorul si iarna o sa consume mai mult....

Cum asa? Tine de cald presupun, nu?
Leon mic si negru magic.

nakano

04 Iul 2012, 23:01

Desi topicul e vechi... apa intra mai mult ca sigur pe la ornamentul de plastic.
In special pe laterale si se strange la mijloc unde este o scurgere ( o gaura mica) fix deasupra capacului de la motor.
Apa se infiltreaza in special pe laterale, dupa care curge spre mijloc pana la gaura.
Din pacate nu am inca o rezolvare - ar fi inlocuirea capacului de plastic care vine cu tot cu garnitura si prinderile din plastic EXTREM de casante sau siliconarea cu un silicon negru flexibil (metoda pe care o sa o incerc in curand.)

NU lasati asa! apa se scurge exact pe langa capacul de la ulei si ajunge destul de usor sub capac,apoi poate ajunge la filtru si mai departe ... banuiti si voi.

Sper sa ajute pe cineva.
Spor!

nakano

12 Iul 2012, 23:31

Ok, remediat.

Deci, apa intra intradevar pe langa acel ornament de plastic de la capota DAR nu intra pe sub el, ci prin el, la propriu.
Capacul acela ce plastic cu duzele de spalare parbriz este defapt format din 2 bucati! Printre ele intra apa odata cu uzura (sau daca capota a fost lovita).

Se rezolva usor, cu 2tuburi de picatura sau ceva de genul. (pretul unuia nou este de 450RON)
Atasat, in prima poza se poate vedea pe unde intra apa, iar in poza 2 unde se aplica lipiciul.

Sper sa va fie de folos.
Spor!

Imagine

Imagine