Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

razwan
Subiect Autor

Macara geam electrica

06 Sep 2010, 11:08

Am un Seat Ibiza IV - 2003 in 5 usi
De curand am constatat cu stupoare ca mi-a "picat" geamul in usa, (din fericire nu s-a spart) dar se pare ca s-a "dus" macaraua. Nu ma pricep, dar am constat totusi ca motorasul este ok, cred ca problema este undeva la cabluri.
Sunt nevoit sa inlocuiesc intragul ansamblu "macara" , sau se poate remedia intr-un fel (citisem pe undeva de un kit de reparatii)?
Stie cineva preturile la o macara?
Si cea mai importanta intrebare: cum nu prea gasesc Ibiza la dezmembrari (sunt din Craiova), pot sa inlocuiesc macaraua cu o alta de pe un alt model de masina (vw sau mai stiu eu ce) ?
Seat Ibiza IV - 1,4 - 75 cp - 2003

De bun simt toata lumea are nevoie, putini il au, si fiecare crede ca il are
ID: raz777van

Bamse
Moderator

Re: Macara geam electrica

06 Sep 2010, 17:45

pai ar trebui sa se cam potrivesca cu cele de polo/fabia aceeasi generatie.

incearca la dona craiova sa iti dea o solutie pt reparatie.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

razwan
Subiect Autor

07 Sep 2010, 08:40

La un Polo ma gandeam si eu, dar nu eram sigur.
Cat despre Dona Seat, stiim cu toti ce-mi vor recomanda: "o macara noua comandata la ei" - ceea ce ar fi ideal, DAR .... :bigsmurf:

BALTAZAR2003
Moderator

07 Sep 2010, 10:07

Salut,
Probabil au cedat clemele de fixare, care sunt de plastic, se gasesc kituri de reparatie care au clemele din aluminiu si din cate am vazut pe net sunt undeva la 50euro.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

razwan
Subiect Autor

07 Sep 2010, 10:28

si care ar fi cea mai buna solutie: sa cumpar un asftel de kit si sa-mi repar macaraua mea, sau sa iau o macara de la dezmembrari? Pretul fiind acelasi, cu mentiune ca nu stiu inca care este defapt problema (mufe rupte sau cabluri, sau orice altceva)

BALTAZAR2003
Moderator

07 Sep 2010, 11:07

Salut,
Din cate am citit se defecteaza cu precadere doua componente, clemele si tamburul pe care se ruleaza cablul de otel, mai rar cablul.
Daca vei cumpara un kit de reparatie acesta va contine toate acele piese noi si mult mai bine facute.
Daca vei lua o macara de la dezmembrari poti avea surpriza sa patesti acelasi lucru dupa ceva vreme...
Poate sa merite doar daca dai pe ea cativa zeci de ron, dar oricum daca pui si munca de montat...si sa crape iarna este cel mai nasol...

:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

razwan
Subiect Autor

07 Sep 2010, 12:49

De acord cu tine, dar din cate am inteles este o munca foarte dificila sa infasori cablurile pe tambur si sa o pozitionezi. Presupun ca din cauza asta mecanicul mi-a indicat (ca fiind singura solutie) sa cumpar o alta macara (noua sau second). Chiar sunt intr-o mare dilema. De a monta o macara second (originala) sau sa cumpar kitul de reparatii si sa-mi repar macaraua mea.
Nu iau in calcul cumpararea unei macarale noi, pt ca una originala este prea scumpa (cca 700 ron), in ceea ce priveste una After Market (cca 220 ron) - nu merita

razwan
Subiect Autor

07 Sep 2010, 14:39

Stie cineva de unde pot cumpara un kit de reparatii macara? Ma intereseaza kitul complet (cleme+tambur+cabluri) avand componentele metalice

alinush

09 Sep 2010, 11:41

Si la mine a cazut...partea stanga. A mea e cu doua usi.
Kit de reparatii 170 lei de la Promotor TM. Reparatiile au durat cca. 20 min si nu m-a costat ...ca inca mai sunt prieten cu baietii de la Procar - Skoda TM.
Inca o chestie ...cica nu se potriveste de la alte modele...si dupa cum specifica si Baltazar cele pe care le cumperi ulterior sunt mult mai bine facute...adica multe din componentele kit-ului vor fi din metal si nu plastic ca cele originale.
Daca esti jmeker, da-ti un cap in gura :)
ibiza - 1.4, 75 Cp, 2002 "blau oceanic"

razwan
Subiect Autor

10 Sep 2010, 07:55

am discutat cu cineva de la Promotor Tm, si ei au kit-ul respectiv (original) la 265 lei, dar ziceau ca acele piese (cleme) ar fi din plastic, ceea ce nu-mi convine :(

doryn

13 Sep 2010, 10:50

Salutare !
Pentru cei carora le pica una din macaralele de la portiere va recomand sa intrati pe net la http://www.stareuroplast.aaz.ro/detalii ... --usi-fata
si o sa va vedeti acolo clemele de care aveti nevoie , la un pret rezonabil , cca 50 ron (vedeti ca au si din aluminiu pe la vreo 100 ron).
Mie in primavara mi-a picat geamul de la portiera sofer in interior si am schimbat personal doar cele 2 cleme iar acum merge perfect.
Daca pica geamul in portiera sa nu va speriati deoarece in interiorul ei in partea de jos e un fel de amortizor din spuma poliuretanica pe care va cadea si deci nu se va sparge.
Demontarea e relativ usoara : la tapiterie in partea de jos sunt 2 suruburi pe care le scoateti si apoi scoateti fata de la maner interior portiera si desurubati cele 2 suruburi din interior;trageti usor de tapiterie incepand de jos (este prinsa cu niste butoni de presare din plastic) iar cand ajungeti la parteade sus ridicati putin de tapiteria din plastic pentru a trece peste tija de inchis-deschis, apoi desfacti carligul de la cablul deschidere portiera si conectorul de la buton actionare macara (la portiera sofer sunt mai multi conectori deoarece actioneaza ambele oglinzi si ambele usi);desfaceti suruburile de la tabla suport macara,trageti putin in afara si bagati mana pe dedeupt pentru a impinge butonii de plastic ce fixeaza cablurile si desfaceti cu grija conectorii de la cabluri (nu fortati ci doar apasati pe ce trebuie si trageti) inclusiv cel de pe interior ce duce la inchiderea de la portiera (e tot un conector cu click);prin cele 2 vizoare cu capace negre bagati o tubulara de 10 si slabiti cele 2 cleme din metal ce prin geamul apoi scoateti-l cu grija prin partea de sus (de fapt asta o faceti dinainte de a desface suruburile de la tabla suport macara);trageti usor in jos si spre dreapta de tabla respectiva si chinuindu-va un pic scoateti tija de inchis-deschis prin acel manson de cauciuc fara sa-l rupeti si uitati-va la ghidajul de plastic de pe interior dreapta sus ca sa nu-l rupeti ca pe el se sprijina si acea tija(doar fiti atenti si nu va enervati);verificati cablurile pe rola interioara ca sa nu fie incalcite,si asezati-le cu grija apoi puneti noile cleme pe pozitie.

doryn

13 Sep 2010, 10:59

Saptamana trecuta mi-au picat si clemele de la portierea din dreapta , asa ca o sa am iar parte de distractie la demontaj tapiterie si macara (spre norocul meu am deja experienta de la portiera sofer unde e mai mult de munca).
Inainte sa comandati clemele , va recomand sa va uitati la ale voastre deoarece e posibil sa fie diferite de la un an de fabricatie la altul (eu am patit asta), si chiar de va costa dublu cele din aluminiu , cel putin nu se vor mai sparge ca cele din plastic (alegerea va apartine)
La magazinele de piese auto se vinde doar kitul de macara complet (cca 300 ron) pe cand doar cu clemele iesiti la 1/3 din pret.
Succesuri !
:drive

doryn

13 Sep 2010, 11:04

razwan scrie:
Stie cineva de unde pot cumpara un kit de reparatii macara? Ma intereseaza kitul complet (cleme+tambur+cabluri) avand componentele metalice

vezi ce am scris mai sus.
in poza sunt cele din plastic dar vezi ca au si metalice.

razwan
Subiect Autor

18 Sep 2010, 17:46

Problema rezolvata:
Cumparat macara - doar partea mecanica dar fara acea tabla de sustinere - 180 + taxe postale.
Demontat de unul singur in parcare tot mecanismul si spre surprinderea mea cleme de plastic erau intacte, doar tamburul de infasurare cablu era "mancat" (bine ca nu am comandat doar clemele) :bigsmurf:
Cum am spus, am demontat de unul singur tot mecanismul,
Cea mai mare problema am avuto la taierea niturilor, am crezut ca le voi putea taia manual, dar m-am inselat, a trebuit sa le tai cu o bormasina, altfel nu reusem. Fata de tutorialul respectiv am o singura obiectie: geamul nu trebuie dat jos, se ridica la maxim, se fixeaza cu banda adeziva (ca in prima poza) se monteaza noua macara se coboara electric macaraua pana se vad in dreptul gurilor de vizitare lacasul de asezare al geamului, se coboara usor geamul si se aseaza in acele lacasuri cu grija, apoi se ridica electric macaraua pana apar in dreptul gaurilor suruburile de strangere - si asta e tot, in rest urmati instructiunile din tutorial.
Multumesct tuturor si sa ne auzim cu bine :cheers
Ultima oară modificat 18 Sep 2010, 22:24 de către BALTAZAR2003, modificat 1 dată în total.
Motiv: LINK...

razwan
Subiect Autor

20 Sep 2010, 07:04

Cine are nevoie de "macara" il pot ajuta. Iar pentru cei din Craiova pot sa-i ajut cu montajul (am experienta acum :bigsmurf: )

P.S.: Scuze Baltazar pentru link, nu mi-am dat seama