Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

nbn

Re: Leon 2011

20 Sep 2010, 14:14

S-o stapanesti sanatos si sa nu uiti sa tii usile incuiate si atunci cand esti la volan ;))
N B N

mardan
Subiect Autor

30 Sep 2010, 17:10

Noi peripetii legate intr-un fel de masina. Masina nu are nimic, are 2800 de km si merge OK dar nu am avut ce face si am zis sa ii iau incaltari de iarna. Stiu ca sunt mai scumpe dar am zis sa iau de la dealer ca sa fiu sigur ca se potrivesc pe masina. Mare greseala!
Pana sa le comand am discutat pe mail cu o domnisoara draguta si m-am inteles sa ajung azi acolo sa platesc un avans la comanda. Jantele comantate sunt de tabla de 15 cu cauciucuri Firestone Winterhawk 2 de 195/65 R15. Cand am ajuns acolo, domnisoara respectiva plecase cu o problema si de aici incepe cosmarul. Mai intai m-am dus la un fel de magazioner plin de el si cu o figura acrita care s-a holbat la ecranul calculatorului 15 minute de parca atunci l-ar fi vazut pentru prima oara ca sa gaseasca comanda mea. Cand a gasit-o in sfarsit, l-am intrebat daca rotile veneau complete si cu un aer la fel de gretos mi-a zis ca el mi le da separate, jante si anvelope, asa cum vin. I-am zis ca mi se spusese ca rotile vor fi livrate montate si echilibrate si cu un sictir de parca mi-ar fi facut un imens hatar a sunat-o pe tipa care i-a confirmat ca rotile sunt complete. Cu o privire de parca m-ar fi dat rotile direct din fabrica lu taica-su din fundul curtii mi-a marait ceva cum ca pot sa le platesc. Cand sa le platesc, casierita habar nu avea daca trebuie sa imi ia un avans sau trebuie sa platesc intregral si se uita de parca ii pusesem o bomba in brate. Plin de spume am platit integral si am plecat, nu inainte de a obtine un alt raspuns marait de la boss-ul de la magazie cum ca comanda mea va veni in cateva zile.
Nu am sa inteleg in ruptul capului de ce niste oameni care nu au cheful si nici talentul de a reactiona cu publicul isi aleg meserii din astea in loc sa se fac sculeri-matriteri sau altceva. Oricum, m-am jurat ca nu voi mai cumpara nimic de la acest dealer, indiferent de ce as avea nevoie. Iar daca vreti roti, sfatul meu este sa ii evitati daca nu vreti sa va omorati neuronii, cel putin pana invata sa se poarte cu fraierii de pe urma carora traiesc. O zi buna in continuare.

pakyman

30 Sep 2010, 17:33

friend,

in primul rand de unde esti. asta asa ca sa stim si noi si ne dam cu presupusul despre ce "dealer" e vorba.

in al doilea daca esti dintr-un oras cu mai multi dealeri spene-ne si noua la cine ai patit asta, nu de alta dar acest forum pe langa pasiune pentru marca Seat si socializare si altele ce mai vrei tu si toti restul este si de a ne informa unii pe altii pe unde sa mergem si pe unde nu.

in al treilea rand sa imi fie cu iertare dar daca intrebai aici se gaseau foarte multi sa iti dea sfaturi cu ce sa cumperi si mai ales de unde - ci siguranta dealerul era ultimul pe lista, asta in cazul in care se gandea careva sa il treaca. Sincer nu te inteleg la ce te-ai gandit in momentul in care te-ai dus la ei sa cumperi gume de iarna. Eu stiu ca pentru masina mea 2 cauciucuri la ei - doar gumele - costau cat am dat pe jenti, cauciucuri si echilibrare la un loc. In conditiile astea ori ti-au facut o oferta pe care nu ai putut sa o refuzi - si atunci revenim la primul rand cine e dealerul - ori nu ai ce face cu banii (scuze crede-ma nu vreau sa jignesc, cei de pe aici stiu ca nu fac asa ceva).

In al patrulea rand, tinand cont de cele de mai sus, normal ca toti nu stiau ce sa faca, nu neaparat din sictir - au oricum destul - dar nu cred ca s-au mai intalnit cu situatia, si atunci e normal sa nu stie ce - e la fel cu situatia cand m-am dus sa platesc un credit inainte de termen si am stat o zi in banca pt ca nimeni nu stia ce sa faca.

Concluzie: data viitoare intai intreaba si pe urma actioneaza - doar de aceea ai intrat in clubul asta. salvezi timp, bani si mai ales nervi. plus ca poate te ajutam sa nu mai ai de a face cu toti idiotii. sper sa nu iei in nume de rau cele de mai sus, sunt spuse ca sa te ajut nicidecum sa jignesc

bafta maxima si km fara probleme
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine

DMV_seat

30 Sep 2010, 17:56

mardan scrie:
not yet. Motorul e tot euro 4. Va fi euro 5 pe Leon din saptamana 40 a lui 2010...

:shock: Daca ai platit taxa de prima inmatriculare, ai euro 4...dar pe leon este euro 5... eu mi-am luat masina acum 4 luni...la inceputul lunii mai si am euro 5...poate te-ai referit la motorul respectiv si nu la toate leon-urile...atunci e greseala mea.

Oricum, sa ai parte numai de km fara probleme si felicitari pentru alegere !!! :hi
Leon 2010 Alb, FR - DSG, 2.0 - 211 CP
B-112-DMV

cosminidis

30 Sep 2010, 18:32

Pana la urma despre ce dealer este vorba? :tongue
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

mardan
Subiect Autor

30 Sep 2010, 19:30

Numele dealerului e scris in primul post. Iar rotile per total nu erau cu mult mai scumpe ca in alte parti. Nu de asta e vorba. E vorba de cum se poarta cu tine ca platitor de bani din care se platesc si salariile lor. Pacat, pentru ca acolo sunt si unii foarte de treaba, dar cand dai de sictiriti din astia ti se ia...

Cosmin
Admin

30 Sep 2010, 19:41

Metrotehnica, deci :)

Spune-ne si noua cine a fost ala de te-a luat la sictir. Nu mergem sa il luam de gat, dar asa macar sa stim si noi cum sta treaba.

Poti sa scrii si pe topicul Metrotehnica de pe forum impresiile tale negative. Poate or drege busuiocu' in ceasu' al 12-lea..:)

Bafta!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

mardan
Subiect Autor

30 Sep 2010, 21:07

Pai am scris in text. Nu stiu ce hram poarta dar parea sa raspunda de magazia de piese sau ceva si raspundea si de partea de comenzi. Oricum, era genul ala de tip caruia daca ii dai ceva pe mana i se pare ca e un mic dumnezeu iar tu esti umilul pigmeu care vine sa se ploconeasca in fata maretiei lui. Si din pacate sunt o gramada din astia, e genul la moda acum...

mardan
Subiect Autor

01 Oct 2010, 16:58

Strange! Azi dimineata am fost sunat de doamna draguta care mi-a spus ca au venit rotile si pot sa ma duc sa le iau. Cand am fost sa le iau erau aranjate frumos si toata lumea a fost extrem de amabila, inclusiv tipul de ieri care a venit sa ma intrebe daca e totul in regula. Ori citesc ce se scrie pe aici, ori cei de acolo si-au dat seama ca treaba de ieri nu era in regula...

Cosmin
Admin

01 Oct 2010, 17:32

Bine ca au mai dres oarecum situatia..
Eu procedez in felul urmator (si nu numai in relatia cu service-urile auto, oriunde merg sa cumpar ceva sau merg acolo sa dau bani).
Daca atitudinea personalului care e platit sa vorbeasca frumos, sa fie amabil etc lasa de dorit, cer sa vorbesc cu seful lui / ei. Direct. Si crede-ma functioneaza de fiecare data.

Si ca sa iti dau un exemplu: am cumparat o pereche de pantofi (nu port asa ceva, insa imi trebuiau pt. o nunta). I-am ales dontr-un magazin cunoscut de incaltaminte, i-am cumparat, cand ajung acasa vad ca talpa unuia era putin dezlipita. Ma intor inapoi la magazin si o rog frumos, cu un ton politicos pe cuconita de acolo sa ii schimbe. Pe langa faptul ca s-a uitat urat si cu sictir, a refuzat spunandu-mi (culmea) ca s-au rupt ca i-am purtat, desi erau noi. Si ca la banii pe care i-am platit trebuie sa ma astept sa se rupa / dezlipeasca, pt. ca sunt de proasta calitate etc etc. Apoi a inceput cu textul ca ii schimba, insa s aplatesc o diferenta (dubla aporape) si sa cumpar alta pereche mai scumpa.
Am rugat-o sa il cheme pe seful ei pe care l-am rugat sa imi dea in scris ca refuza sa imi schimbe produsul si l-am rugat sa imi dea datele de indentificare ale firmei (cod fiscal, nr. de inregistrare la RC etc) pt. a putea face o reclamatie pe caile legale.
De aici lucrurile s-au schimbat cu 180 de grade, ba mai mult la urmatoarul produs pe care o sa-l cumpar de la ei mi-a mai oferit si 20 % reducere. (evident ca nu o sa mai cumpar de acolo never ever, insa asta e o alta poveste).

So..Vorbiti frumos, fara sa ridicati tonul si spuneti deschis sefului ca nu sunteti multumiti de felul in care se poarta angajatii cu voi, renuntati la eventualele comenzi, etc.
Atitudinea lor o sa se schimbe garantat.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

cosminidis

03 Oct 2010, 16:55

@mardan - te rog nu te supara ca iti spun, dar pentru incurcatura de mai jos ai parte de vina dupa parerea mea. De ce ai platit factura, cand trebuia sa platesti doar avans? Pur si simplu nu plateai si gata! In plus proforma pentru avans se cere pe mail, inainte sa mergi acolo, ca sa fie totul clar, eventual o platesti cu OP, si nici nu mai trebuie sa treci pe acolo decat la ridicarea rotilor. Legat de montat si echilibrat, chestia asta nu se discuta cu cel de la magazie, se SCRIE in oferta (in mail sau cu pixul), nu se SPUNE. La mine scrie clar in mail cat costa cauciucurile, cat costa echilibratul, totul este clar.
Acum, tot de la Metrotehnica imi iau si eu cauciucuri de iarna (probabil, nu sunt foarte hotarat), pana acum mi-au raspuns la toate intrebarile foarte rapid si corect, deci chiar nu am ce sa le reprosez. Pentru avans platesc cu OP proforma pe care o sa mi-o trimita pe mail. Faptul ca mai e cate unul mai tafnos nu mi se pare o mare problema, oamenii mai au si probleme personale pe care nu le pot ascunde, chiar daca lucreaza in vanzari. De exemplu cel de care ziceai la inceput, Mihai, cel de langa Mihaela - eu l-am prins si super tafnos, si super dragut, depinde de zi si de problemele fiecaruia.
Deci pe scurt, depinde si de tine sa intorci situatia in avantajul tau. Daca te lasi tarat in ceva ce nu iti convine fara sa reactionezi, degeaba te plangi dupa aia pe forum. Pls nu mi-o lua in nume de rau ca iti zic.

@pakyman - sa stii ca diferenta de pret nu este asa de mare, as zice 10 - 15% in plus fata de cel mai ieftin magazin de pe net. De ex Pirelli Winter Carving pe 16 sunt la 400 lei / buc, si se mai poate obtine un f mic discount daca insisti. Mie mi se pare ok. Prefer sa le puna ei la livrarea masinii decat sa ma duc la nu stiu ce service dubios care sa imi zgaraie masina, etc.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

pakyman

03 Oct 2010, 17:03

friend, una e livrare si alta e sa te duci dupa, zic si eu

probabil ca s-au schimbat lucrurile si au realizat si ei ca nu exista mos craciun. ti-am acum un an si jumatate cand am luat masina 2 cauciucuri de iarna costau cat 4 plus jenti plus echilibrat. e adevarat ca alea 2 erau pe 16 si eu am pus pe 15, dar oricum..... ma bucur ca poate poate cineva incepe sa mai revina cu picioarele pe pamant.

bafta maxima si km fara probleme
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine

TIBI

03 Oct 2010, 18:18

Mai nou trebuie sa ne ferim de dealer ca dracu de tamaie...pacat ca s-a ajuns aici,nu stiu de ce se tolereaza.
Posibil sa citeasca si dealerii anumite forumuri...cei de la Pex au citit ce am scris eu si chiar imi poarta pica pt ce am scris,asa stiu unii sa reactioneze sau asa stiu sa rezolve unii problemele.
Eu nu luam tablele de noi,consider ca nu se merita pt a fi folosite un sezon.Important era sa stii prinderea rotii si iei noi doar cauciucurile.
Dezmembrarile sunt pline cu masini care au rezerve noi

Sper ca in viitor sa pui si tu intrebari aici(suntem o comunitate si e de la sine inteles ca ne ajutam intre noi) si sa nu mai ai probleme.Sa conduci sanatos masinuta :wink:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

mardan
Subiect Autor

04 Oct 2010, 07:16

Faza cu problemele personale ale oamenilor de vanzari nu prea tine, pentru ca exista riscul ca in ziua respectiva sa ai mai multi clienti decat in restul saptamanii la un loc. Daca le faci o faza nasoala, exista probabilitatea ca in jur de 85% dintre clientii din ziua respectiva sa nu iti mai treaca pragul prea curand, iar 40% dintre clientii respectivi sa nu iti mai treaca pragul niciodata. Asta e o chestie care se preda la orice curs de vanzari. Nu trebuie sa lasi starea ta sa transpara clientului pentru ca pe el nu il intereseaza problemele tale. E ca un fel de "show must go on". Daca nu poti sa iti maschezi problemele, relatiile cu clientii de orice fel nu sunt de tine. De aia doamnelor de la taxe si impozite, de exemplu, ar trebui sa le puna niste frigidere langa birouri la cata "carne" primesc in fiecare zi...
Dar deja dam in off-topic.

mardan
Subiect Autor

24 Aug 2011, 10:25

Revenim cu detalii. Cum masina avea 13000 de km si se apropia anul de la achizitie (fara probleme) ne-am dus la prima revizie de 1 an la dealer-ul de unde am luat masina. Prima surpriza neplacuta, prima revizie gratuita care s-a dat promotional la achizitia masinii, contine doar uleiul, filtrul de ulei si manopera la ele. Restul de filtre cu manopera aferenta le platesti, adica vreo 4 milioane. Trecem peste asta, incepem revizia. Te lasa sa stai langa masina (lucru bun), dar mecanicul s-a purtat ca si cum l-as fi deranjat cu prezenta mea. N-a scos nici un cuvant, dar cum si-a facut treaba nu am pus asta la suflet. Oi fi dat eu peste cel mai ursuz de acolo. Revizia a durat cam 1 ora si cand sa plec cei de acolo mi-au spus ca mai exista o actiune de la Porsche Romania si Seat prin care se face update-ul de soft, ceva legat de functiile butoanelor de pe volan. Ciudat e ca nimeni nu parea sa aiba habar de ce se face chestia aia si care ar fi problema. Am fost de acord cu chestia aia, s-a pus masina pe stand si un tip s-a chinuit sa puna update-ul de pe serverul de la Seat vreo ora. Nu a reusit si cei de acolo mi-au zis ca au dat mesaj la Porsche Romania sa le spuna care este problema si ca ma mai roaga sa stau jumatate de ora pana primesc raspuns. Dupa 1 ora de stat in care nimeni nu mi-a mai zis nimic, cand deja incepusem sa ma enervez, m-am dus la cei de acolo si le-am spus ca eu nu mai stau si ca nu au decat sa ma caute ei. Am luat masina si am plecat. Deja ma gandesc serios daca mai este cazul ca la urmatoarele revizii sa mai calc pe acolo. La momentul asta nu prea cred, probabil o sa incerc alt dealer din Bucuresti...
Anul asta am facut si o revizie la Renault si sincer nu se compara. Nici cum esti tratat si nici ca organizare...